Якщо ти головний, то в усьому

Заслужений лікар України Іван Зима на посаду головного у Рівненську обласну клінічну лікарню прийшов під кінець 2013 року. Як говорять самі працівники лікарні, вперше на цю посаду прийшла людина «зі сторони». І вдихнула нове життя у медустанову.

Я спостерегла, що Іван Ярославович не любить зосереджувати увагу на собі. Може тому й не було представників ЗМІ на спільних зборах трудового колективу та профспілкової організації, коли він звітував перед 170 працівниками лікарні про пророблену за трирічним контрактом роботу. Інший обов’язково б сповна насолодився тріумфом, а Зима, прочитавши доповідь, зазбирався зі сцени. Його зупиняли співробітники, мовляв, залишися, щоб почути про себе правду.

А вона така: колектив одноголосно висунув лише одну кандидатуру на посаду головного на наступний термін – Івана Зиму. Бо за чотири роки перебування Івана Ярославовича на посаді головного лікаря Рівненської обласної клінічної лікарні, медустанова кардинально змінилася. І мова не тільки про капітальні та косметичні ремонти, проведені в усіх відділеннях, які повністю осучаснили, омолодили її. Мова насамперед про наповнення лікарні, адже саме у ці роки було закуплено чимало нового прогресивного обладнання, відкрилось відділення інтервенційної радіології (рентгено-хірургічний блок). Мова також йде про довіру, яку має головний до ініціатив своїх підлеглих, про справжнє творче партнерство лікарів.

– Прийшла нова людина зі сторони із повагою до закладу і згуртувала навколо себе колектив, – розповідає заступник головного лікаря з медичної частини Лариса Обуховська. – Є порозуміння між адміністрацією і трудовим колективом лікарні. Нині не кожен сам за себе, а усі гуртом – за спільну справу. І коли назрівають якісь питання, усі гуртуються і починають їх вирішувати.

Рівненська обласна клінічна лікарня – провідний лікувально-діагностичний заклад області. Тільки минулого року на 675 ліжках було проліковано майже 25 тис. пацієнтів, а рівень відвідувань консультативної поліклініки, що функціонує на базі лікарні, становить близько 200 тис. пацієнтів на рік. Про високий рівень надання медичної допомоги в її стінах свідчить вже той факт, що сюди за медичною допомогою дуже часто звертаються мешканці інших областей та іноземні громадяни.

Одним із провідних напрямків є надання допомоги хворим із серцево-судинною патологією. У 2015 році у лікарні створили нове потужне відділення інтервенційної радіології, який очолює завідувачка Лариса Черначук. Вже через рік роботи за результатами охоплення коронарографіями при гострому інфаркті міокарда область заслужено посіла друге місце в Україні! Тут навчилися успішно проводити тромболізиси хворим з гострим інфарктом міокарда, ішемічним інсультом та тромбоемболією легеневої артерії. І якщо у 2015 таких маніпуляцій  було 7, то у цьому – 14.

У рамках реалізації проекту Світового Банку створили нову операційну, а під кінець року встановили новий ангіограф у відділенні інтервенційної радіології.

В обласному центрі ортопедії, травматології та вертебрології щорічно зростає кількість пацієнтів, охоплених ендопротезуванням кульшових та колінних суглобів. Фахівці центру впровадили технологію лікування деформації хребта у дітей та підлітків. А раніше таке лікування проводили лише у Харкові. Лікарі нашої обласної першими на заході України освоїли сучасну технологію артроскопії кульшового суглобу.

У центрі лапароскопічних та малоінвазивних хірургічних втручань під контролем ендоскопії та сонографії ім. Ю.Семенюка медики успішно застосовують новаторські мініінвазивні методи лікування хворих і продемонстрували наш український спосіб доступу при лапароскопічній холецистектомії учасникам міжнародного форуму, що мав місце у Відні 2016 року.

Трохи вище я розповідала про зроблене у глобальному масштабі. А тепер – про те, що суттєво полегшує і покращує роботу самих лікарів.

Відділення анестезіології та інтенсивної терапії обласної клінічної лікарні –одне з небагатьох в Україні, де зберегли свою лабораторію, яка  на відміну від клінічної працює цілодобово. А, отже, вона допомагає лікарям вже з перших хвилин перебування пацієнта у відділенні надати йому якісне лікування. Для комфортного перебування пацієнтів і персоналу у відділенні тут встановили вентиляційну машину із антибактеріальними фільтрами, яка постачає у приміщення чисте зігріте повітря узимку і прохолодне – влітку.

– З 2005 року ми не могли реалізувати проект із забезпечення відділення медичними газами. А прийшов Зима й з’явилося обладнання. На оснащення нашого відділення центральною компресорною станцією з кисневим генератором MGS PO 2000, центральною вакуумною станцією та приліжковими модулями PANDORA і ELISA було витрачено 1427744 грн. Про що це говорить? Що лікарнею керує прогресивна людина із сучасним мисленням і менеджерським підходом до справи, – розповідає завідувач відділенням заслужений лікар України Анатолій Мельничук. – Крім вищезгаданих установок відділення поповнилося життєво необхідною апаратурою для операційної. За останні три роки у відділенні були проведені капітальні та косметичні ремонти. Та, найголовніше, що при Зимі почали широко використовуватися сучасні медичні технології. Тож нині наша лікарня – це лікарня розвитку.

Минулого року спільно з обласною радою вдалося оновити медичне обладнання – дуже дороговартісне і потужне. Крім того лікарня – постійний учасник усіх грантових проектів. Так з’явилася ендоскопічна стійка, оптично-когерентний томограф для пацієнтів із патологією сітківки (досі мешканці області їздили на обстеження до столиці, Львова чи Одеси), для обстеження «важких» пацієнтів було придбано пересувний мобільний ультразвуковий апарат екстра класу.

У гастроентерологічному центрі, де лікуються пацієнти з захворюваннями шлунку, підшлункової залози, жовчного міхура, стравоходу, печінки та кишківника нині – світло, тепло і затишно. Але завжди так не було. За словами працівників центру, донедавна тут був «сарай», бо стіни коридору бачили фарбу у далеких 90-х. Спостерігався дисонанс: чудове обладнання і ніякі умови для пацієнтів і медиків. Центр оснащений сучасним медичним обладнанням. Ендоскопічне дослідження стравоходу, шлунка та дванадцятипалої кишки проводиться шляхом відеогастроскопії. Цей метод вирізняється точністю, особливо, якщо використовуються HD-технології. І такий прилад тут. Це апарат екстракласу, який за лікувально-діагностичними можливостями не має рівних на Рівненщині.

Любуюся на зроблений ремонт і запитую завідувачку центром Ірину Олійник чи довго оббивала пороги в адміністрації.

– Не була жодного разу. Після того, як було завершено капітальний ремонт у гнійній хірургії, Іван Ярославович прийшов до нас і поставив завдання розосередити пацієнтів по інших відділеннях, бо у центрі розпочинаються ремонтні роботи, – відповідає Ірина Олійник. – А яке чудове обладнання ми маємо нині, дякуючи головному! Використання відеоендоскопічної техніки дозволяє нам на ранніх стадіях виявляти онкопатологію та різноманітні захворювання шлунку та кишківника, створювати свою базу даних і свою диспансерну групу пацієнтів, за якими ми спостерігаємо в динаміці. Обладнання постійно у робочому стані, бо на його ремонт завжди знаходить кошти адміністрація лікарні. Як і на забезпечення якісними деззасобами та витратними матеріалами.

Нині став модним вираз «приязна установа». Так от, за  спільною думкою усіх пацієнтів і медиків, обласна клінічна лікарня цілком заслужено має цей статус.

– Усі завідувачі відділеннями, керівники структурних підрозділів – висококваліфіковані лікарі. Тож медичну частину роботи вони впевнено рухають уперед – стажуються за кордоном, беручи участь у міжнародних медичних конференціях тощо, – говорить головний лікар Іван Зима. – А от перебування пацієнта у стінах лікарні викликало ряд запитань. За останні чотири роки вдалося провести ремонти у всіх відділеннях – де косметичні, де капітальні. Тож сьогодні обласна лікарня може пишатися і своїм статусом і комфортними умовами.

У Івана Ярославовича є чимало планів. Зокрема  завершити створення сателітних діалізних відділень як філій відділення інтенсивної терапії екстракорпоральних методів детоксикації у Березному та Дубно, створити блок для надання адекватної допомоги хворим при гострих отруєннях, включаючи чадний газ, опіках, цукровому діабеті, гострій серцевій та патології нервової системи, гінекологічних захворюваннях. Для подальшого запровадження малоінвазивних хірургічних втручань в гінекології придбати лапароскопічну стійку тощо. На черзі ремонт у гінекологічному відділенні та ремонт усіх операційних блоків. Навіть ремонт дорожнього покриття та території, що належить лікарні і ремонт ліфтів – у компетенції головного.

Колись я почула фразу, що понеділок насправді розпочинається у суботу – для людей творчих та ініціативних. І подумала, наскільки влучними є ці слова стосовно Івана Ярославовича Зими, який усього себе віддає обраній професії.

Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали