Черг до сімейного лікаря поки що не буде

Напередодні нового року Президент підписав закони України «Про державні фінансові гарантії надання медичних послуг та лікарських засобів» та «Про підвищення доступності та якості медичного обслуговування у сільській місцевості». Здавалося б вже має шикуватися черга пацієнтів до сімейних лікарів. Але, виявляється, є нюанси. І про них кореспонденту розповів заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Василь Височанський.

– Закон про реформування медицини підписаний, а, отже, люди, не баріться, визначайтеся із сімейним лікарем і підписуйте декларації?

– Не так швидко. Поки що ми не маємо права підписувати із пацієнтами декларації. Першочергове завдання нині – відповідно до реформи провести автономізацію медичних закладів. Бо Національна служба здоров’я буде укладати контракти лише із комунальними некомерційними підприємствами, бо комунальний заклад за своїм статусом не має права укладати угоди. Місцеві ради, які мають на своєму балансі медзаклад мають прийняти відповідне рішення про його перетворення. Після того, як комунальні медичні заклади набудуть статусу некомерційних і пройдуть процедуру реєстрації, почнуть складатися електронні реєстри лікарів та пацієнтів. Думаю, що ця організаційна робота триватиме до липня. Буде чітко вибудуваний ланцюжок: пацієнт підписуватиме декларацію із сімейним лікарем, лікар підписуватиме контракт із головним лікарем комунального некомерційного закладу, який у свою чергу укладатиме угоду із Національною службою здоров’я. Людина, яка підписала декларацію автоматично перейде із червоного списку до зеленого і на її медичне обслуговування із 1 липня підуть кошти із державного бюджету. Так звана капітаційна ставка 370 грн. Як ви, мабуть, пам’ятаєте, я розповідав, що капітаційна ставка диференціюється відповідно до віку пацієнта. Нині на пацієнта у червоному списку держава виділяє по 240 грн. Як бачите, внаслідок реформи сума зростає майже вдвічі.

В Україні буде запроваджено електронну систему eHealth. Лікар надасть вам послугу, внесе інформацію в eHealth, її отримає Національна служба здоров’я ­- орган, який направить кошти з державного бюджету безпосередньо лікарю і проконтролює якість наданої послуги. А ще в майбутньому eHealth стане електронною медичною карткою пацієнта.

– І коли область планує завершити автономізацію медичних закладів?

– Думаю, що на початок квітня основна маса медичних закладів набуде статус некомерційних. Дуже хочу, щоб до 1 липня на Рівненщині всі медзаклади пройшли процедуру автономізації та реєстрацію і перетворилися у некомерційні підприємства. Автономізація означає значно вищу заробітну плату лікарям, яка не буде «прив’язана» до тарифної сітки. Тепер якість роботи лікарів впливатиме на їх оплату праці, що стимулюватиме їх професійний ріст. Держава перестане платити гроші за утримання медзакладів, а оплачуватиме конкретну послугу надану конкретному пацієнтові. Розмір зарплатні сімейному лікарю визначатиме Наглядова рада комунального некомерційного підприємства за кількістю підписаних з пацієнтами декларацій. Зрівнялівки не буде. Очікуємо, що на Рівненщині працюватиме 600-650 сімейних лікарів. А так, як наша область бореться за першість за народжуваністю із Закарпаттям, то оплата їх праці буде достойною. Зарплата лікаря ФОП очікується від 12 до 16 тис. грн., лікаря, який працює у некомерційному комунальному підприємстві – 9 тис. грн.

– А як буде із спеціальною медичною апаратурою, необхідною для діагностування, проведення певних лікувальних заходів? Її доведеться купувати сімейним лікарям за свої кошти?

– Не купуватимуть. В області діє проект Світового Банку, за рахунок якого у першому півріччі для сімейних лікарів ми закупимо портативне медичне обладнання. Наш проект побудований на «первинці». Ми хочемо і маємо можливість підняти її на європейський рівень. Адже первинна ланка медицини може як мінімум забезпечити до 80% лікування населення! Якщо процедури можна виконати на денному стаціонарі чи вдома, то людині не потрібно лягати у лікарню. Для цього маємо усі передумови – за грантові кошти із 26 ФАПів робимо лікарські амбулаторії, проводячи реконструкції.

– Ваші пронози: де реформа впроваджуватиметься як по маслу, а де «пробуксовуватиме»?

– Найлегше буде сімейним лікарям, які працюють у сільській місцевості, незалежно від району. Бо там роками складалися довірчі стосунки між лікарем і населенням. Очікуємо, що приписна кампанія у селах буде проведена за місяць. Важче буде тим, хто працює у містах. Нещодавно ми проводили соціологічне опитування і виявили, що дуже мало людей у Рівному знають свого сімейного лікаря.

– Дякую за інтерв’ю.

Розмовляла Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали