Колдоговір – як стимул до роботи і соціального захисту

Напередодні прийняття колдоговорів у підприємствах держлісгоспів відбувся пленум обласної організації працівників лісового та мисливського господарства. Виступаючи з доповіддю із цього питання, голова обласної організації профспілки лісівників та мисливців Олександр Сідлецький підкреслив, що колективні договори для трудових формувань лісгоспів стали гарантами співпраці між адміністраціями та профспілками. Важливим документом для укладання таких договорів стала Галузева угода, яка передбачила немало нюансів колдоговорів. Підписання і дотримання пунктів колдоговорів забезпечують стабільну роботу підприємств, продуктивну зайнятість, кадрову стабільність, підвищення професійної майстерності, соціальні гарантії.

Олександр Сідлецький називає основні причини невиконання у повному обсязі всіх пунктів колдоговорів. Це, насамперед, економічні проблеми. Далися взнаки проблеми збуту деревини через заборону її експорту, слабкість внутрішнього ринку, ріст цін, значне збільшення податкового навантаження, інфляційні процеси тощо. Однак, і в цих умовах поліпшили якісні показники в Острозькому, Млинівському, Рівненському, Зарічненському, Висоцькому, Костопільському і Соснівському держлісгоспах. Однак є перевищення темпів зростання зарплати над зростанням продуктивності праці у Клеванському, Володимирецькому, Дубенському, Дубровицькому держлісгоспах. Залишається чимала строкатість у розмірах зарплати в різних колективах. У кількох лісгоспах залишається невирішеним питання плинності кадрів, особливо таких як майстрів лісу, старших майстрів, водіїв. В окремих регіонах цьому сприяє бурштинова лихоманка, неналежний рівень правоохоронного захисту працівників лісу. З цих причин в Остківському лісгоспі за рік довелося замінити 30% колективу. Під особливим контролем профспілок – безпечність умов праці та охорона життя лісівників. Найкраще ця робота поставлена у Висоцькому, Березнівському, Дубровицькому держлісгоспах.

Особливу увагу профспілки приділяють питанням оздоровлення, спортивної та культурно-масової роботи. Більшість лісгоспів виділяє на ці цілі близько 5% річного фонду оплати праці. Серед кращих Сарненський, Соснівський , Клесівський, Клеванський лісгоспи, де за рік на оздоровлення спортивної та культурно-масової роботу виділено близько 1,5 млн. гривень. Олександр Сідлецький гостро критикував тих голів профкому, де цьому питанню приділялось мало уваги. Він підкреслив: «Оздоровлення – це та галузь, де економити кошти ми не маємо права». Очільник профспілчан лісівників не забув подякувати головам профкомів, де найкраще велась ця робота. Серед них І. Рибак, О. Нехвидович, В. Котяй, Л. Галушко, І. Момот, А. Деревенко, Т. Свідерська, І. Будюк.

У кінці січня розпочнеться кампанія підписання колдоговорів на 2018 рік. Олександр Сідлецький поставив перед своїми колегами 12 основних питань з підготовки та проведення конференції трудових колективів. Адже підписання колдоговорів у нинішню кризову ситуацію в Україні, бажання верхів провести псевдореформи у лісовій галузі, особливо зростає.

Під час обговорення питань пленуму взяли участь голови профкомів деяких держлісгоспів. Так, голова профкому Володимирецького держлісгоспу Віра Дерев’янко звернула увагу на те, що на даний час у них не призначений керівник колективу й проходить процес розділення господарства на Володимирецький і Рафалівський держлісгоспи. Колдоговір передбачає угоду між трудовим колективом, який представляють профспілки, і адміністрацією, яку представляє директор. Тому Віра Михайлівна попросила управління лісового господарства чим скоріше визначитися з керівником володимирецьких лісівників.

До речі, така ситуація ще у двох держлісгоспах, де є на даний час лише виконуючий обов’язки директора.

Голова профкому Клесівського держлісгоспу Галина Самолюк порушила проблеми плинності кадрів. І основною причиною такого стану є бурштинова лихоманка. Питання врегулювання незаконного видобутку бурштину до цих пір не вирішено на державному рівні.

Дещо про свій досвід роботи інформував колег голова профкому ДП «Рівненське лісове господарство» Микола Брускаль. А ось очільник профспілчан Костопільського держлісгоспу Тетяна Доманська з болем говорила про так звану допомогу лісівників нашого краю своїм колегам зі сходу та півдня країни. Кожен місяць доводиться збирати гроші з працівників, аби відправити їх у ці регіони, де люди не отримують зарплати, бо їхні держлісгоспи самотужки не спроможні забезпечити фонд зарплати. А можновладці від держави не передбачили цього у бюджеті країни, хоча раніше так було. Кожен працюючий лісівник віддає свої кровно зароблені кошти, бо Камін не в спромозі врегулювати його на державному рівні.

Учасники пленуму прийняли постанову з обговорюваних питань, а Олександр Сідлецький нагородив кращих профспілчан грамотами та грошовими преміями.

Андрій БАБІНЕЦЬ

Вас можуть зацікавити такі матеріали