ОТГ: зупинилися чи приїхали?

У багатьох сільських радах області вже традиційно є ситуація з нестачею коштів у їхніх бюджетах, що не лише створює загрозу невиплати заробітної плати апарату сільських рад, а й стримує розвиток самих громад, їх інфраструктури та суспільно-громадського життя сіл. Можна врятуватися, створивши ОТГ. Проте процес об’єднання в територіальні громади в деяких районах йде не просто повільно, а зупинився на стадії розгубленості. Нині маємо в Рівненській області 25 ОТГ. В перспективному плані зазначено створення 66 громад. Територіальні громади повинні об’єднуватися з урахуванням фінансової спроможності, і таких в області не багато.

Якщо ще рік-півтора тому у всіх селах області активно проходило обговорення створення об’єднаних територіальних громад, то нині цю тему порушуються зовсім небагато сільських рад. Є приклади, коли початий процес об’єднання за згодою громад сіл був просто припинений уже в на півдорозі. Чому?

На мою думку, причин може бути декілька. Перша – новостворені ОТГ зіткнулися з рядом проблем, пов’язаних із недостатньою законодавою забезпеченістю триторіально-адміністративної реформи. Також, попри чималу підтримку держави «підйомними» коштами на розвиток громад, вони все ж стикаються з рядом непростих питань. Друге – наша традиційна консервативність: майбутнє ОТГ – досить «туманне», до того ж, воно супроводжується багатьма нововведеннями для мешканців сіл, до яких ще слід звикнути, тож краще не поспішати. Третя причина – свідоме стримування очільниками сільських рад об’єднавчого процесу: із, наприклад, семи колишніх сільських голів, «булава» дістанеться лише одному. А нині сиди собі в конторі тихо, без зайвих клопотів: немає грошей – немає біля чого й особливо клопотатися, а зарплата «капне» щомісяця.

Якби там не було, але в селах – тиша. Як говорить старий єврей із відомого анекдоту: «Все-все… ніхто нікуди не йде», тобто зараз питання створення ОТГ багато сіл не порушує. А даремно. Попри те, що українці в переважній більшості погано уявляють собі перспективи розвитку ОТГ, як мінімум,  варто спробувати «отримати оту лотерею» – фінансову державну підтримку для новостворених об’єднань. Адже саме вона може стати первинним поштовхом для  початку розвитку сіл. А якщо до керівництва ОТГ обрати ефективних менеджерів, молодих, освічених, ініціативних людей – це стане запорукою змін на краще. Так, зараз важко уявити, завдяки чому та як можна створити економіку деяких громад, якесь виробництво на їх територіях, привести інвестора. Але ж такі можливості теоретично снують. Зрештою, є досвід тієї ж Польщі, за яким уже їздило-переїздило безліч українських делегацій, в тому числі й з Рівненщини. А підтримка світової та європейської спільноти теж може бути відчутною, якщо до керівництва ОТГ прийдуть активні люди, що будуть боротися за всілякі гранти міжнародних організацій.

Села зараз втрачають. На рівному місці. Держава дає – просто беріть. Об’єднавшись в громаду, вони отримали б в бюджет розвитку своєї ОТГ в середньому по 1200 грн. на одного жителя. Ці кошти можна було б витратити на реконструкцію інфраструктури сіл, яка, в багатьох випадках, критично необхідна, а коштів у сільрадах немає. У 2016 році держава спрямувала на підтримку новостворених ОТГ Рівненщини 25.4 млн. грн., у 2017 – 56 млн. грн., а на цей рік очікується 66 мільйонів.

Звичайно, нам непросто й неспокійно, але я оцінюю утворення ОТГ позитивно,- каже Петро Харковець, голова Локницької ОТГ, єдиної на Зарічненщині. – Ми постійно в роботі й пошуку. Не вистачає досвіду, підготовлених кадрів. Вчимося на ходу. Але ми, з моменту об’єднання, розвиваємося. І є результат. Оце важливо для наших людей. Якщо деяким сільським головам комфортно й без об’єднання, то важливо, щоб люди знали про переваги ОТГ та підштовхували сільську владу до дій. Ми за рік існування маємо ряд здобутків, які без об’єднання кожному окремому селу були б не під силу.

Давайте глянемо на прикладі Локницької ОТГ, що ж дав їх селам рік життя в новому статусі. Вона утворилася на базі 4 сільрад і проживає в ній 5207 людей.  Вони отримали від держави у 2017 році 4 млн. 244 тис. грн. на розвиток. За ці кошти вдалося перекрити дах в Кутинській школі, зробити капітальний ремонт ФАПів у селах Задовже, Нобель, Радове, замінити систему опалення та теплотрасу у Локницькій школі та реконструювати покрівлю приміщення сільради в Локниці. Окрім цього, в Локниці встановили дитячий майданчик, проклали 300 м асфальту на дорозі Кухче-Радове та 200 м білощебеневого покриття. Придбали трактор для комунального господарства з усім приладдям для чистки доріг. Із фонду соціального розвитку народний депутат України Василь Яніцький також спрямував на потреби громади 450 тис. грн. державних коштів.

У нашій громаді зараз прокинулася неабияка громадська активність жителів сіл, – продовжує Петро Степанович. – Люди бачать, як все у нас почало рухатися й змінюватися, тому самі безпосередньо долучилися до оновлення парканів та автобусних зупинок по селах. І, звичайно, ми не минаємо нагоди залучити спонсорів до всіляких проектів, зокрема, Василя Яніцького та Віктора М’ялика. Долучаються і місцеві підприємці. Також цьогоріч ми залучили і власних 200 тисяч гривень для закупівлі комп’ютерної техніки для шкіл та лікарської амбулаторії. Зараз маємо комп’ютери в кожному кабінеті сільради, оновили меблі. Працюємо над залученням інвесторів і маємо перші успіхи: за рік в казну надійшло 1 млн. грн. від інвесторів, що працюють на нашій землі. Будемо продовжувати пошук інвесторів, а також розвивати туризм на нашому Нобельському озері. Маємо деякі плани й на розвиток переробної галузі, зокрема приватних пилорам. Дещо збільшились надходження із акцизу від продажу тютюну та алкоголю. Шукаємо резерви.

В Локницької ОТГ багато планів. У 2018-му держава знову надасть фінансову підтримку. І хоч ще дуже багато складнощів перехідного періоду та становлення, за перший рік існування жителі сіл громади стали відчувати себе однією великою родиною та працювати спільно на власне майбутнє. І, звичайно, вони відчули усі позитивні зміни, які вже відбулися.

Оксана СЛОБОДЗЯН

На фото: асфальтування дороги в селі Кухче

                                                                            

Вас можуть зацікавити такі матеріали