Ходив по судах – маєш

Мешканці  Дубровицького району знову порушують перед владою питання виплат компенсацій та пільг громадянам, що постраждали внаслідок аварії на ЧАЕС. Нагадаю історію цієї проблеми. У 2010-2012 роках жителі радіоактивно забруднених районів  України масово подавали у суди позови до Пенсійного фонду України з приводу неправдивих, занижених виплат компенсації потерпілим від аварії на ЧАЕС. Річ у тім, що в Законі про статус постраждалого внаслідок аварії на ЧАЕС виплати були закладені у відсотках до прожиткового мінімуму. Він увесь час збільшувався, але люди роками отримували стабільну суму. Наприклад, доплата  проживаючим на забруднених територіях на закупівлю «чистих» продуктів, названі в народі «гробові», як були призначені в сумі 2 грн. 10 коп. , так роками і не мінялися, аж доки нещодавно їх взагалі відмінили.

Суди тоді приймали рішення на користь громадян, проте, виплати по цих рішеннях затрималися на роки. Держава виділяла на виконання рішень судів незначні суми в бюджеті, тому в Єдиному реєстрі судових рішень вишикувалася черга із десятків тисяч громадян, що чекали виплати. Наприклад, у 2015 році було виділено 146 млн. грн. на ці потреби, у 2016 – 148 млн., а у минулому році – вже 505 млн. Передбачені кошти й на цей рік.

Отож, ті люди, які мали рішення суду на руках, почали отримувати чималі гроші, суми сягали від 10 до 50 і більше тисяч гривень. Але ж більшість громадян з певних причин не позивалися до Пенсійного фонду. Тому вони кинулися в суди, щоб також «відсудити» свої кревні. Та от суди вже з 1 січня 2013 року не стали приймати звернень громадян з приводу чорнобильських компенсацій, оскільки в Законі були прописані часові рамки саме до 1 січня 2013-го.

Отож, 25 січня у приймальню народного депутата України Василя Яніцького прийшло близько  сотні чоловік. До того ж, люди казали, що прийшли «записатися до депутата, щоб отримати чорнобильські гроші». На цьому стихійному  мітингу громадяни прийняли колективне звернення до народного депутата. В цей день під ним поставили підпис 230 чоловік.

У зверненні люди вимагають ініціювати розгляд цього питання на пленарному засіданні Верховної Ради. Вони справедливо запитують: «Чому, належні нам виплати, як постраждалим від аварії на ЧАЕС, треба добиватися через суд?! Держава повинна виконувати свої зобов’язання перед громадянами без усяких судів». Зараз спостерігається значний ріст онкозахворювань на постраждалих територіях. Рак забирає людей чи не через одну хату, держава повинна виділяти  адресну компенсацію хоч на лікування чи достойне харчування. Адже на сьогодні жодні «чорнобильські» програми не діють – ні обеззараження земель, ні оздоровлення людей, ні протионкологічні програми.

Також люди вимагають відмінити часові рамки дії цього Закону. Конституція України гарантує, що будь-який наступний закон не може звужувати рамки попередніх. Відтак, кожен громадянин має право звертатися до суду з будь-якого важливого для нього питання. Це право підтвердив і Європейський суд, до якого зверталися «чорнобильці» через відмову українських судів задовольнити їхній позов. Люди також вимагають збільшити бюджетні асигнування на задоволення судових рішень по компенсаціях чорнобильцям, бо багато хто просто не доживе до їх отримання. Вони вимагають також зробити  індексацію на суми, визначені судами, адже у 2010 році 40 тис. грн. – це було 5 тис. доларів, а тепер – лише півтори.

Чи матиме ця історія позитивне продовження – питання риторичне. Адже при нинішній ситуації з бідним українським бюджетом, важко вишукати чималі кошти на потреби постраждалих від аварії на ЧАЕС.

Оксана СЛОБОДЗЯН

 

Вас можуть зацікавити такі матеріали