Діти, які вражають

Нещодавно поспілкувалася із надзвичайно розумними та винахідливими школярами. Вони – гуртківці Рівненської малої академії наук. І, не зважаючи на свій юний вік, займаються у відділенні технічних наук. Показником їхніх знань та умінь стала участь у Всеукраїнській науково-технічній виставці-конкурсі молодіжних інноваційних проектів «Майбутнє України».

Серед них учениця 10-го класу Рівненського природничо-математичного ліцею «Елітар» Жидко Вікторія. На конкурсі вона представляла роботу «Вітротеплова установка на вихрових струмах» у номінації «Машинобудування». Коли дівчина почала розповідати про цю установку її очі наповнилися сяйвом, а на вустах з’явилася впевнена посмішка. Механізм роботи полягає в тому, що за допомогою цього пристрою відбувається перетворення вітрової енергії у теплову.

– Я вважаю, що цей пристрій нині дуже потрібний. Адже, використавши його ми зекономимо на електроенергії та газі, – ділиться думками юна винахідниця. – Вода у пристрій потрапляє холодна, там нагрівається і повертається назад уже теплою. Тобто так ми можемо обігрівати приміщення, не використовуючи електроенергію та газ. Звісно, спершу доведеться зробити чималі вкладення, адже магніти та інші деталі, які потрібно використати досить дорогі, але згодом всі ці затрати окупляться.

На хвилину замовкає, посміхається та продовжує розповідь про триденний конкурс:

– Було важко, але мені дуже сподобалось. Виставка відбувалася у залі Міжнародного виставкового центру в Києві. Там були не лише журі й інші учасники, а й прості відвідувачі. Запам’яталися люди із Китаю. Мені довелося розповідати про свій винахід англійською. До речі, робота написана як української, так і англійською. Я спілкуюсь неї вільно. А для іншої групи осіб розповідала російською.

Завдяки своїм знанням, зусиллям та наполегливості дівчина здобула почесне третє місце.

Як розповідала Вікторія, над проектом вона працювала близько року, а потім постійно його вдосконалювала. Так, цього року вже є виготовлений великий вітряк. У зв’язку із розмірами, він знаходить на подвір’ї наукового керівника Вікторії Сергія Кучебея.

А ще Вікторія Жидко любить читати, правда наукову літературу і англійською мовою.

У планах дівчини вдосконалювати всій винахід та довести його актуальність.

Ще одним юним науковцем, який розповів про своїх успіхи у науковій діяльності, став Владислав Парфенюк. Хлопець навчається у 8-му класі школи-інтернату ІІ-ІІІ ступенів «Рівненський обласний ліцей». Він також їздив у Київ на конкурс. Там представляв роботу «Пристрій для відтворення умовно об’ємних зображень» у номінації «Інформаційно-телекомунікаційні технології та ресурсозбереження». Механізм пристрою досить простий: дерев’яний каркас на який зверху розміщуються вирізані з пластику трикутники.

– Зображення повинно потрапляти у конструкцію знизу. Тоді воно буде на всіх пластикових трикутниках. Тобто, з якої б сторони ви не були б, ви будете бачити правильне, об’ємне зображення, – розповідає про роботу приладу Владислав Парфенюк. – Цей пристрій можна використовувати для вуличної реклами. Я вважаю, буде досить ефектно.

Хлопець зізнається, що їхав на конкурс, щоб показати своє рідне місто і навіть не очікував, що займе призове третє місце. Ще там він познайомився із такими ж юними науковцями із Львова та Вінниці. Владислав щиро вдячний своєму науковому керівнику Андрію Заморському, за підтримку та значну допомогу.

Хлопець полюбляє наукові фільми та таку ж літературу. А ще хоче вдосконалити свій пристрій та досягти нових висот.

Разом із школярами до Києва їздив й завідувач лабораторії РМАНУМ Андрій Малюга. Він допомагав встановлювати прилади, підтримував конкурсантів.

Юлія ДАВИДЮК

Вас можуть зацікавити такі матеріали