Тиннівчани проти «чужаків» на кладовищі

Житловий масив Тинне у Рівному активно розбудовується. А от територія кладовища «Тинне» обмежена і розширювати його немає куди. Кілька років тому воно опинилося під загрозою закриття. Проблема виникла у тому, що при розпаюванні земель ніхто не подбав про залишення у соціальній інфраструктурі селища додаткової землі під кладовище. А тут проживає переважна кількість людей, які є корінними мешканцями. Кожен хоче знайти вічний спочинок у своїй рідній землі, на якій працював, яка його годувала.

Перспектива поховання родичів деінде ніколи не вабила тиннівчан. Тож у 2007-му році 43 мешканці цього мікрорайону віддали свої городи (в сукупності понад 4,2 га), які обробляли по кілька десятків років для розширення кладовища. І поставили перед владою Рівного та директором КП «Спецкомбінат – ритуальна служба» Миколою Володьком  кілька умов. Що тут ховатимуть тільки тих, хто колись жив чи живе нині у мікрорайонні Тинне. Щоб між похованнями не залишати місце на 3-4 могили. «Чужинцям» дозволили «підхоронюватися» біля старих могил родичів, лише за умови, якщо там є місце. Для контролю обрали голову та членів наглядової узгоджувальної ради, відповідальну особу від громади за записи у книзі реєстрації поховань на кладовищі Тинне, яка проводить звірку із «Спецкомбінатом» та звітує перед громадою. До речі, громада за це людині платить зі своєї кишені. Треба сказати, що ці книги записів зберігаються у міській раді.

Директору «Спецкомбінату» Миколі Володьку тиннівчани надали списки усіх жителів мікрорайону, щоб йому було легше контролювати ситуацію. Але так було лише перших п’ять місяців. Потім комунальне підприємство перестало погоджувати із відповідальною особою чи має право покійник спочити на Тиннівському кладовищі чи ні. Пан Володько це пояснює тим, що відмовляти у похованні на тому чи іншому кладовищі будь-якому мешканцю Рівного – незаконно і посилається на Закон України «Про поховання і похоронну справу». Нині на кладовищі «Тинне», розповідають мешканці мікрорайону, проводиться масове захоронення людей, які ніколи не проживали у їх місцевості. Коли тиннівчани обурюються, то родичі померлих «чужаків» відверто кажуть, що вони ці місця купили. І не одне, а із розрахунку на усю родину! Обурення мешканців мікрорайону можна зрозуміти: адже, на їх думку, вони віддали свою землю задля благої мети – щоб до могилок рідних можна було зручно навідуватися.

Тож громада мікрорайону вимагає від керівника КП «Спецкомбінат» пана Володька звіт про залишок вільних земель на кладовищі. А від влади – дієвих заходів, адже люди їй повірили. Про що свідчать підписи 10 тисяч тиннівчан.

Відповідно до акту перевірки, який у лютому 2016 року подала наглядова узгоджувальна рада громади, було виявлено, що у період  з лютого 2015 року по лютий 2016 року на цьому кладовищі було здійснено 120 поховань. Вічний спочинок знайшли 40 мешканців Тинного та 43 «чужинців», підзахоронено біля старих могил 37 родичів.

В об’ємній папці, де тиннівчани зберігають усю переписку із владою з приводу кладовища, є відповіді Рівненської міської ради. Мешканці мікрорайону вимагають, щоб працівники спецкомбінату перестали поширювати чутки, що ніби то влада міста Рівне виплатила людям грошову компенсацію за городи, які вони віддали для розширення кладовища. Бо ніхто із 43 громадян, які пожертвували свої городи для благої справи, нічого не отримав. Нині громада продовжує боротьбу за те, щоб бути колись похованими поруч зі своїми предками. Якщо хтось подумає, що тиннівчани – склочні люди, то глибоко помилиться. Вся справа у тому, що запас землі вичерпується. І більше взяти її немає звідки.

За коментарем з приводу напруги, що виникла у мікрорайоні Тинне навколо кладовища, я звернулася до заступника міського голови Олексія Хмилецького.

– Ви говорите, що мешканці Тинного у 2009 році добровільно відступили свої городи для благої справи? Це трохи не так. Городи люди мали шляхом самозахвату земель запасу міської ради. Якщо це не так, то нехай тиннівчани покажуть на неї відповідні документи. Відповідально заявляю, що розширення  кладовища відбулося  за рахунок земель запасу міської ради. Це ділянка розміром 4,21 га (рішення сесії №2831 від 1.10.2009). Державний акт на землю цвинтаря оформлений на КП «Рівненський спецкомбінат». Свого часу стояло питання розширення цвинтаря по Басовому Куту. То у цьому випадку влада міста просила людей, які там мешкають, віддати свої ділянки під розширення кладовища. А у Тинному була зовсім інша ситуація.

Ліда ПОЛЬОВА

 

Вас можуть зацікавити такі матеріали