Хай побуде з лебедем лебідка

Про цю історію дізналася випадково із ФБ, побачивши відео рятувальної операції лебедів на Богдашевському озері, що на Здолбунівщині. Консультував рятувальників і активно їм допомагав підприємець Андрій Кардаш, про якого газета писала у минулому числі.

А історія була така. Після Різдва вдарили справжні морози і близько 50 лебедів, що залишилися на водоймах рибного господарства мало не загинули. Про те, що птахи можуть не пережити фатальної морозної ночі рятувальників повідомила захисниця тварин із Рівного Алла Лосік. Рятувальники та активісти миттєво відгукнулися.

– Такі крупні птахи, як лебеді та лелеки, калічаться через людей, а тому ми й мусимо їх рятувати, – розповідає лікар ветеринарної медицини, депутат Здолбунівської міської ради Андрій Кардаш, до якого рятувальники звернулися за консультацією. – Треба знати характер птаха, щоб йому допомогти. Зграя лебедів не захотіла залишити свого брата, який пошкодив крило об дроти лінії електропередач. Птахів треба було ще за дня зігнати із озера, щоб вони знайшли велике плесо. Перша спроба рятувальників не увінчалася успіхом, бо лід міг проламатися під людьми. А тому операцію продовжили наступного дня. Коли зграя лебедів знялася в небо, з’ясувалося, що один із них – із покаліченим крилом. Птах заховався в заростях очерету і лише через деякий час його вдалося звідти вигнати. Зараз він перебуває у зоопарку, де його лікують, а навесні випустять на волю.

Це не перший випадок, коли Андрій Кардаш рятує диких птахів. Три роки тому зателефонувала жінка із Старомильська, яка повідомила, що на Усті поблизу села замерзає лебідь. Андрій Юрійович пригадує, що того дня йшов сильний сніг. Він взяв у машину своїх чотирьох дітей і вирушив у рятувальну експедицію.

– Цей лебідь, мабуть, забив крило об лід і не міг злетіти. Довелося вдягати рибальські чоботи і заходити по груди у воду, щоб його дістати. Привезли його додому, відігріли. Два дні пробув у нас на кухні, мирно уживаючись із котами. Через два дні випустили на озері. А потім тривалий час підгодовували його та ще з десяток таких відважних зимувальників. Звик до нас і відгукувався на кличку «Малий».

Три роки у Кардашів жив лелека Петрик, якого принесли люди, попросили вилікувати: птах у польоті наразився на електродроти і втратив крило. Казали ті люди, що заберуть його, але не забрали. Так він і залишився доживати віку у Андрія Юрійовича на подвір’ї. Кардаш сміється, пригадуючи, що з’їдав Петрик понад півтонни риби за рік: щоразу купував йому дрібної риби на базарі – карасиків, бичків.

Щоразу, коли я чую, що людина простягає руку допомоги своїм братам меншим, тепліє на серці. Це означає, що світом таки керує добро і справедливість.

Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали