Повернути славу синам України

День 7 лютого у Володимирці видався насиченим на знаменні події. Першою відбулася урочиста церемонія відкриття пам’ятного знаку на честь 75-річчя першого бою Української Повстанської Армії проти німецьких загарбників, що відбувся саме того дня у 1943 році. Сотня під командуванням Григорія Перегіняка розбила німецький гарнізон, розквартирований у Володимирці. Саме звідси героїчна армія без держави розпочала нерівну боротьбу проти німецького та радянського поневолення.

Пам’ятний знак став спільним проектом народного депутата України Василя Яніцького та селищної ради Володимирця. Місцева влада облаштувала місце для встановлення знаку, а коштом благодійного фонду народного депутата «Наш край» був виготовлений сам пам’ятник. До цього також долучилися місцеві приватні підприємці. Виготовлений знак за проектом архітектора Тетяни Бачинської.

Безперечно, це стало знаковою подією. Ми повертаємо історичну справедливість щодо людей, які віддали своє життя за волю українського народу. Адже радянська імперія заклала міну довготривалої дії. В незалежній Україні і досі тривають дискусії про визнання УПА визвольною армією. Дії спецзагонів НКВС з дискредитації повстанців зробили свою чорну справу.

В цей же день у місцевому музеї була відкрита експозиція, присвячена історії визвольної боротьби УПА. А у районному будинку культури відбувся брифінг на тему «Встань і борись», де виступили науковець із Українського інституту національного пам’яті Леся Бондарук, перший заступник голови Волинської обласної ради Олександр Пирожик, учень Володимирецького колегіуму Масим Самчук, дослідник історії УПА із села Крупове Дубровицького району Володимир Мозоль, депутат Сарненської районної ради Богдан Лазарчук.

Далі відбувся регіональний фестиваль – огляд повстанської пісні «Повстанський гомін», участь у якому взяли 18 колективів із Володимирецького, Сарненського, Дубровицького, Березнівського районів та міста Вараш. Найяскравішою подією фестивалю став виступ народної аматорської хорової капели «Посвіт» Луцького міського палацу культури. Учасники цього колективу – люди поважного віку, подолали в цей день велику відстань, щоб показати своє мистецтво володимирчанам та гостям селища.

Фестиваль став яскравим явищем у культурному житті Полісся. Він показав, що попри десятиліття заборон, повстанська пісня завжди жила серед простого люду і чи не єдина довгий час зберігала й передавала з покоління в покоління героїчну історію УПА, оспівувала й оплакувала мужніх хлопців, що віддавали життя за свободу України. Нині нащадки славних воїнів УПА захищають незалежність держави на Донбасі. І тому сумну й героїчну нотку в це свято додали й пісні про подвиг сучасних Героїв.

Участь у всіх заходах взяли голови Володимирецької та Дубровицької РДА Володимир Хоружий та Микола Петрушко, заступники голів Володимирецької та Дубровицької районних рад Володимир Савонік та Олександр Задорожний, представники політичних партій та громадськості району.

Гостей фестивалю щедрі господарі частували юшкою та кулешем.

Оксана СЛОБОДЗЯН

Вас можуть зацікавити такі матеріали