«Медобори» – фабрика здоров’я

Не багато знайдеш в Україні санаторіїв, які б мали відразу чотири місцеві природні лікувальні фактори. Така дивовижна місцина розташувалася у якихось 20 км від Тернополя, або ж 180 – від Рівного. Називаю ці відстані, бо для адаптації людей, особливо похилого віку, це дуже важливо. Адже буває так, що поїхав десь у гори і тут артеріальний тиск піднявся. Поки його нормалізував – уже пора додому їхати. Мову веду про санаторій «Медобори».

У травні 2016 року авторові цих рядків пощастило побувати тут якихось три дні. Вразили – природа, добре, людяне ставлення до пацієнтів, традиційні та новітні методи лікування. Ще 200 років тому за часів Австро-Угорщини німецький барон Ян Конопко звів у цих краях перший санаторій. В його честь село так і називається Конопківка. А ще ця місцина на відстані двох кілометрів від села Микулинці, де варять знамените микулинецьке пиво.

Уже колись люди розуміли, що місцеві голуба глина, торфові грязі й вода роблять дива з хворими. Але у Першу світову війну санаторій розбомбили. І лише 30 років тому постав сучасний санаторій, який лікарі та пацієнти ще називають фабрикою здоров’я.

– Традиційно ми використовуємо для лікування свої чотири природні цілющі субстанції, – розповідає головний лікар санаторію Василь Іванович Мартинюк. – Серед цих факторів сульфітно-карбонатна грязь, голуба глина, сірководень та натрій хлоридна йодо- бромна вода типу «Моршиньська». Все це подарувала нам місцева природа. Вода використовується для лікування кишково-шлункового тракту. Болото та глина лікують серцево-судинну систему, суглоби, деякі жіночі хвороби, сприяють активному очищенню шкіри, поліпшують тонус і кровообіг у тканинах. Механізм впливу торф’яних грязей на організм будується на комплексному впливі термічного та хімічного характеру. Активні речовини всмоктуються через шкіру і таким чином забезпечують протизапальні і загально зміцнюючу дію, сприяють відновленню клітин, поліпшують їх обмін.

Запитуємо у Василя Івановича, як же діє сірководень на організм людини.

– У «Медоборах» ми використовуємо не тільки сірководневі, але й бішофітні, шавлієві, хвойні ванни. Практикуємо кишкові зрошення, під час яких виводяться токсини з товстого кишечника. Однак, основою лікування все ж таки є сірководень. Завдяки контакту через шкіру і дихальні шляхи сірководень проникає у кров. І таким чином діє на серцево-судинну систему. Пацієнти відчувають уповільнення серцебиття, пониження артеріального тиску, прискорення кровообігу. Після прийняття сірководневих ванн підвищуються й інші види обміну – білковий, вуглецевий, жировий, водно-соляний, позитивно змінюється біохімічний склад крові. Ці фактори комплексно зміцнюють функціональну здатність серця, підвищують опірність організму, стимулюють гормональні функції статевих, надниркових та щитовидних залоз.

Отже, можна зробити висновок, що всі ці природні фактори стабілізують діяльність організму людини, призупиняють прогрес хвороб і запускають саморегуляції організму. Іноді ми себе почуваємо так, начебто втрачаємо силу і в таких випадках думаємо, як дати невеликий поштовх, аби відновити діяльність якихось органів. Санаторій «Медобори» якраз і є тим місцем, де висококваліфіковані фахівці допоможуть вам не лише лікувати запущені хвороби, але й дають можливість для такого поштовху. В основі своїй санаторій спеціалізується на оздоровленні опорно-рухової системи. Ті, хто уже переконався що недугу можна призупинити, а той подолати їдуть у «Медобори» часто. Розмовляємо з пацієнткою із Херсона. Звати її Владислава. Вона зізнається:

– У себе в місті я працюю медсестрою. Так сталося, що три роки тому у мене був зламаний хребет. Після операції я приїхала у «Медобори». І тепер раз у рік я лікуюсь тут. Кожен раз після лікування у цьому санаторії почуваю себе набагато краще. Крім природних факторів є ще чимало різних видів лікування, не традиційних.

Випадково зустрів тут і рівнянку Тетяну. Вона також не вперше у «Медоборах». Тому має досвід ефективного лікування.

– Перш, ніж їхати сюди, я порадилася із своїм лікарем, вживала деякі ліки, які допомагають лікуванню в санаторії. Я тут уже 4-й раз, – розповідає землячка.

У «Медоборах» надають понад 100 різних лікувальних послуг, можна ще й добре відпочити, адже тут організовують екскурсії, приїжджають відомі артисти, оточує прекрасна природа. Однак про все це у наступному номері.

Тарас ПОКУТЯНСЬКИЙ

Вас можуть зацікавити такі матеріали