Декого ховатимуть лише після рішення суду

Інтернет і телебачення кишать різними судженнями про поправки до Кримінального кодексу, які вніс нардеп А. Лозовий і який вступає у дію з 15 березня ц.р.

Всіх схвилювала інформація, яку подали експерти під час прес-конференції в агенції Голос.ua.

Як повідомляє екс-заступник голови головного слідчого управління МВС України Григорій Мамка, зміни до Кримінального кодексу Верховна Рада прийняла ще 6 жовтня 2017-го. З 15 березня вони набудуть чинності.

– Що робити з трупом? Ніхто не розуміє, де він лежатиме. У домашніх умовах утримувати неможливо. Без рішення суду морги не прийматимуть тіло для проведення розтину і першочергової судово-медичної експертизи. Якою б смертю не померла людина: природньою чи насильницькою. Якщо людину вбили, взагалі завал: доки чекатимемо дозвіл на експертизу, втрачатимемо докази. Думаю, що отримаємо великий шквал скарг родичів, які будуть ображені неприйманням тіл до моргів.

Інший експерт із соціальних питань Андрій Павловський так коментує ситуацію:

– Ні мертвим, ні живим парламент нічого доброго не дає. Повністю абсурдні правки Лозового вдарять по всіх громадянах України. Вони ускладнять процедуру поховання й призведуть до перевантаження роботи судів. І так по коридорах не проштовхнутись. Таких випадків буде тисячами по країні. Судді вже в паніці, бо уявляють, що почнеться через дев’ять дні.

Чи справді все так сумно? Коментує суддя Дубенського міськрайонного суду Рівненської області Олександра Жуковська:

– Це не зовсім відповідає дійсності. За новелами Кримінально-процесуального кодексу України будь-яку експертизу, в тому числі судово-медичну, з 15.03.2018 призначатиме слідчий суддя. Але ж не забувайте, що експертиза проводиться лише в межах кримінального провадження! А тепер задайте собі питання: невже всі трупи «кримінальні»? Ні. Експертиза потрібна буде у випадках насильницької смерті, а проводитиметься під час досудового розслідування лише після реєстрації повідомлення про кримінальне правопорушення! Також саме експерт видає лікарське свідоцтво про смерть, якщо вона настала внаслідок травми, отруєння, струму чи інших зовнішніх факторів; штучного аборту, який зроблено не в медзакладі; раптово у дітей віком до 1 року; якщо особа померлого не встановлена.

Тому зберігайте спокій. Якщо людина померла природною смертю, її близькі і родичі не відчують на собі дію нововведень Кримінально-процесуального законодавства! Правила поховання в Україні не змінились!

Сам же Андрій Лозовий прокоментував ситуацію на своїй сторінці у Фейсбук так:

– Триває дуже брудна огидна проплачена кампанія, нібито через мої правки до КПК у людей будуть проблеми з похоронами. Це абсолютно не відповідає дійсності і дуже прикро, що на хвилю проплачених відверто брехливих публікацій повелось чимало притомних людей. По факту жодна моя правка не стосується термінів поховання людей. Це все вигадки з метою дискредитації нашої політичної сили. Це вигадали з метою завалити мою антикорупційну правку, яка обмежує терміни слідства і таким чином забирає у силовиків на місцях можливість штучно затягувати розгляд кримінальних проваджень, таким чином знущаючись над людьми, “віджимати” бізнес у підприємців, по бєспрєдєлу тримати людей в СІЗО роками. Проти моєї правки є шалений спротив зі сторони абсолютно усіх силових структур, тому, що моя правка по суті ламає корупційну кормушку.

Про зміни у Кримінально-процесуальному кодексі йшлося на брифінгу заступника начальника ГУНП Рівненської області, начальника слідчого управління Олександра Панасюка. Він роз’яснив, які зміни чекають, коли набере чинності правка до КПК. Ці зміни дещо ускладнять роботу органів досудового розслідування. Однак, як зазначив Олександр Панасюк, проблем із похованням осіб, які померли природною смертю за місцем проживання не виникатиме: «Якщо людина помирає природною смертю, тоді рідні отримують свідоцтво про смерть. У цьому плані нічого не змінюється. Законодавець змінив тільки один момент – призначення експертизи. Необхідність проведення судово-медичних експертиз стосуватиметься, як і раніше, тих осіб, коли є підозра, що людина померла насильницькою смертю або з наявними ознаками, які померли поза місцем свого проживання, раптово померли при невстановлених обставинах чи особу не встановлено».

Поживемо-побачимо. Але чи справді нинішні закони полегшують людям життя?

Наш кор.

Вас можуть зацікавити такі матеріали