Спільні можливості

З ініціативи обласного центру зайнятості на минулому тижні пройшов семінар-презентація на тему «Забезпечення зайнятості населення в об’єднаних територіальних громадах. Можливості державної служби зайнятості щодо вирішення кадрових проблем».

В Україні маємо парадокс: при наявності безробіття бракує кадрів, особливо робітничих професій та ще й здебільшого на селі. Українська держава не може конкурувати із сусідніми державами Євросоюзу за рівнем зарплати. Тому значна частина найкваліфікованіших кадрів виїхала на заробітки за кордон. Але навіть зважаючи на це, навантаження на одне робоче місце у сільському господарстві становить 25 осіб із числа безробітних. Як зайняти ще 24 особи, які перебиваються несистематичними заробітками, живуть за рахунок подачок держави або ж на пенсію батьків? Розмова, ідеї, висловлені фахівцями ОЦЗ на семінарі, продемонстрували, що якійсь частині населення все ж можна запропонувати роботу, перекваліфікацію, залучити до громадських робіт.

Виступаючи на семінарі, заступник голови ОДА Ігор Тимошенко зауважив, що нині ми живемо в умовах гострої конкуренції на ринку праці, а тому дуже важливо керівникам об’єднаних територіальних громад, яких все більше стає на Рівненщині, довести інформацію до населення про можливості зайнятості, які пропонує держава, особливо у сільському господарстві. В поточному році уряд виділив значні кошти на розвиток аграрного сектору. Ці кошти спрямовані на розвиток галузі тваринництва, фермерських господарств та їх кооперацію, на здешевлення техніки, розвиток садівництва та виноградарства.

Перший заступник голови облради Сергій Свисталюк у своєму виступі звернув увагу на те, що чимало осіб, які займаються підприємницькою діяльністю, не зареєстровані й не платять податки, наймають осіб, які офіційно не працевлаштовані. І це чималий економічний резерв. Керівник Рівненської відокремленої установи «Центр розвитку місцевого самоврядування» Руслан Сивий наголосив на важливості для керівників ОТГ вивчити можливості співпраці з центрами зайнятості. Виконавчий директор Рівненського регіонального відділення Асоціації міст України Тетяна Грещук зауважила, що це перший такий спільний семінар, який дає знання про спільні можливості розвитку громади в плані зайнятості населення. Спеціалісти служби зайнятості розповіли про можливості навчання нових професій, які необхідні нині на селі. А перший заступник директора обласного центру зайнятості Андрій Грещук якраз ознайомив всіх учасників семінару-презентації з можливостями служби забезпечити потреби у кваліфікованих кадрах. Першопричинами сільського безробіття є недостатня кількість підприємств, які могли б дати роботу для населення, сезонний характер роботи, коли протягом літнього періоду люди здебільшого зайняті працею, а на зиму за згодою сторін звільняться з підприємства. Тому варто спрямувати людей на інше виробництво. Йдеться не тільки про спрямування жителів села на організацію сільськогосподарського виробництва, а й створення соціальної інфраструктури на селі: відкриття майстерень з ремонту побутової техніки, взуття, одягу, кав’ярень, перукарень, надання транспортних послуг, організація місць відпочинку тощо. Однак основною причиною, яка стримує підприємницьку ініціативу мешканців сільської місцевості є брак стартового капіталу для організації господарської діяльності. Тому важливо долучатися місцевим органам влади, ОТГ до питання фінансової підтримки осіб-підприємців на етапі їх становлення. Залучати ресурси на створення нових робочих місць та розвиток підприємницької ініціативи населення з використанням ресурсів державної служби зайнятості. Успішними прикладами використання інструментів управління можуть стати різні проекти, які сьогодні діють у державі. Зокрема, проект «Енергоефективне село», у якому реалізовані енергоефективні рішення: світлодіодне освітлення вулиць, біоненергетика для теплозабезпечення твердопаливними котлами, які працюють на пелетах тощо. Все частіше ми ведемо мову про такий енергоефективний проект ж «Модернізація системи енергопостачання з використанням сонячної енергії». Серед інших проектів створення на місцях кооперативів з обробітку землі та молочних кооперативів.

Варто пам’ятати, що роботодавці, які здійснюють діяльність на території ОТГ, мають можливість отримати компенсацію єдиного соціального внеску (819 грн (22%) – у випадку нарахування мінімальної заробітної плати 3723 грн) при працевлаштуванні зареєстрованих безробітних осіб, які потребують додаткових соціальних гарантій. Також на компенсацію мають право й суб’єкти малого підприємництва, які здійснюють свою діяльність у пріоритетних видах економічної діяльності.

Місцеві органи влади щороку відповідно до територіальних програм зайнятості населення та інших програм приймають рішення щодо організації громадських робіт. У бюджеті рад передбачаються кошти на оплату праці безробітних громадян, які залучатимуться до участі у громадських роботах. Приміром, торік у громадських роботах тимчасового характеру взяли участь 2,7 тис мешканців сільської місцевості нашої області.

Потужною є база в обласному центрі зайнятості з професійного навчання. У 2017 році таке навчання пройшли 4,7 тис безробітних – мешканців сільської місцевості, профорієнтаційними послугами скористались близько 20 тис. безробітних з числа жителів сільської місцевості.

Про конкретні приклади такої співпраці районного центру зайнятості та ОТГ розповіли директор Гощанського районного центру зайнятості Петро Зубкевич та голова Бугринської ОТГ Сергій Пилипчук. Зокрема, спеціалісти служби зайнятості допомогли розробити паспорт ОТГ. Такий паспорт дає можливість не лише мати чітку структуру населення, його зайнятість, інвестиційну привабливість. Цікавим є досвід співпраці цього центру зайнятості з ОТГ у виконані громадських робіт. Завдяки перенавчанню на території цієї ОГТ кілька людей отримали роботу, зайнялись підприємницькою діяльністю.

Голова Клесівської ОТГ Василь Гриник зауважив, що є регіональна специфіка, а ще законодавчі моменти, які не сприяють організації громадських робіт. На території Клесівщини важко знайти бажаючих на громадські роботи, бо для деяких безробітних участь у таких роботах позбавляє субсидії, а незаконний видобуток бурштину аж ніяк не мотивує працювати законно.

На семінарі-презентації виступили спеціалісти Фонду соціального страхування України, які роз’яснили роботодавцям, як вони мають діяти, коли людина з якоїсь причини втратила працездатність.

Ще дві цікаві теми для співпраці з ОТГ запропонували засновник Домової служби Валерій Гусак та професор Національного університету водного господарства та природокористування Петро Скрипчук. Перший розповів про можливості зайняти населення у сфері послуг, а другий повідомив про проект щодо організації вирощування продуктів органічного виробництва.

Повчальним і наочним стало відвідання головами ОТГ бази Олександрійського навчального відділення Рівненського центру професійно-технічної освіти державної служби зайнятості. Тут створено сучасну навчально-матеріальну базу, діє учбове господарство. Зокрема, необхідними для сільської місцевості є професії робітника фермерського господарства, тракторист-машиніста сільськогосподарського виробництва (категорії А1, А2, В1, В3), водія автотранспортних засобів різних категорій, верстатника деревообробних верстатів, токаря, електрозварника ручного зварювання, слюсаря з ремонту автомобілів тощо.

Директор обласного центру зайнятості Іван Ткачук повідомив керівникам ОТГ те, що близько 1000 зареєстрованих безробітних проходили курси цільового призначення для підвищення кваліфікації перед працевлаштуванням на сільськогосподарські підприємства. Ознайомив з базою професійної підготовки та перепідготовки професійно-технічної освіти. Торік лише працівників фермерського господарства навчено тут більше півсотні чоловік.

Голови ОТГ ознайомилися також з навчально-виробничим комплексом підготовки працівників за професіями сфери обслуговування, який знаходиться в Рівному на вулиці Підкови. Керівники громад побачили, як тут готують кухарів, кондитерів, продавців, барменів, офіціантів, перукарів, манікюрників. Ці професії також поступово стають потрібними у сучасних селах.

Підбиваючи підсумки масштабного заходу директор обласного центру зайнятості Іван Ткачук наголосив, що служба зайнятості в області може допомогти навчити як міське, так і сільське населення за 56-ма ліцензованими професіями. Світ змінюється і тому дуже важливою є інформаційно-просвітницька діяльність, перенавчання дорослого населення. І саме працівники служби зайнятості можуть допомогти відкрити той кадровий ресурс, який нині необхідний на селі.

Андрій БАБІНЕЦЬ

Вас можуть зацікавити такі матеріали