Анатолій Гриценко: «Влада повинна боятися людей, бо вона живе на кошти платників податків»

Минулого тижня до Рівного приїжджав лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко. Він провів семінар для депутатів місцевих рівнів – членів парті та активістів «Громадянської позиції» і «Європейської партії»  Рівненської та Волинської областей. Це був один із семінарів, які Гриценко нині проводить по усій Україні. Після зустрічі із депутатами він знайшов час, щоб поспілкуватися із журналістами у Рівненському медіацентрі.

Анатолій Гриценко сказав, що його партія нині працює у трьох ключових напрямах – над висуненням єдиного кандидата на президентські вибори із середовища тих партій та громадських об’єднань, які близькі по духу «Громадянській позиції», над формуванням професійної управлінської команди, яка візьме на себе відповідальність за країну на наступних п’ять-десять років та формування плану дій на ключових напрямах розвитку країни. І наголосив, що «Громадянська позиція» перебуває в опозиції щодо нинішньої влади, але коли треба прийняти потрібні для України рішення, члени партії голосують «за». Наприклад, про видворення російських дипломатів, серед яких є представники російських спецслужб. Єдине запитання до влади, котре залишиться без відповіді: чому це не було зроблено у 2014 році? А потім запропонував журналістам давати питання.

Перше питання, на яке представники ЗМІ захотіли отримати відповідь, було про Надію Савченко.

– У справі Савченко кілька аспектів. Перший: хіба тільки Савченко висловлює такі негативні оцінки щодо дій чи бездіяльності чинної влади? Щодня зустрічаюсь із сотнями таких  савченко, які говорять ті ж слова щодо представників влади: треба вбити, повісити тощо. Люди це говорять не від кровожерливості, а з відчаю. І якби можновладці мали хоч трохи розуму, то вони б не доводили людей до точки кипіння. Другий: частина дій Савченко і Рубана, де йдеться про перевезення зброї із окупованої території – це за межами закону і за це їм доведеться відповісти. Шкала відповідальності від 10 років до пожиттєвого позбавлення волі. Третій аспект: чи справді планувався теракт і чи була реальна загроза життю народних депутатів та мешканцям Печерського кварталу столиці, як було сказано Генпрокурором? Щодо цього маю великі сумніви. За інформацією, яку отримав із джерел СБУ – це була оперативна гра у якій Савченко і Рубана використали, щоб викрити певні канали витоку зброї із ОРДЛО й вони цю наживку «заковтнули». Але ніхто не збирався проводити теракт. Це доводить той факт, що перша поставка зброї відбулася ще у листопаді минулого року і якби керівна верхівка справді боялася теракту, вже тоді була б поставлена у цій історії крапка. Треба сказати, що нині влада боїться людей, про що свідчить посилення безпеки у Верховній Раді. Будь-яка влада повинна боятися, бо живе на кошти платників податків і повинна працювати для нас, а не для себе.

Про мотивацію висунення своєї кандидатури на президентських виборах.

– Це не країна Порошенка, Яценюка чи Коломойського. Це моя і ваша країна. Бо мої діти, на відміну від їхніх, народилися і вчилися тут, а не у Англії, Канаді чи США. Якщо для них Україна, де це територія для заробляння грошей, то я хочу, щоб моя держава була гідною. Це комуністи обіцяли, що наступне покоління радянських людей буде жити при комунізмі. Ставлю питання, невже ми вже сьогодні не достойні жити нормально? Так от, від відповідальності за доведення країни «до ручки» не вдасться втекти нікому. Я дав покази у Генеральній прокуратурі на Порошенка, Турчинова, Яценюка і вони підуть під суд. Вони вже сьогодні пішли б суд, якби генпрокурор не був кумом. Отака мотивація. 

Про першочергові заходи до подолання корупції.

– Подолати корупцію можна, почавши з себе. Президент, його родина і його команда повинні демонструвати суворе дотримання закону, скромність у побуті. Адже Меркель, Трюдо, Мей не дозволяють собі викидати понад 500 тис доларів на шість днів відпочинку. Є системні механізми, які стимулюють і відповідальність за вчинення злочинів, і стимули для чесної роботи. Щоб бізнес працював чесно, то у державної машини треба прибрати «хабароємні» функції.

Щодо мене, то перемігши на виборах я внесу законопроект про імпічмент Президента, про зняття недоторканності із депутатів та механізм їх відкликання. Паралельно запрацює Антикорупційний суд, який не дасть уникнути відповідальності ні насіровим, ні пашинським, ні розенблатам. Зараз у ВР ще із 2016 року очікує розгляду законопроект 4109, де мова йде про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо боротьби з хабарництвом. Він передбачає у випадку хабарництва слідчого, прокурора, судді по життєве позбавлення волі, без права амністії і помилування та конфіскація майна родини.

Я завжди тримаю слово. Йдучи на минулі вибори, не давав пустопорожніх обіцянок на кшталт укласти мир за два тижні, чи долар по 10 грн та інших «ласощів» виборцю. Говорив лише про реальні речі, які виконаю. Ті, із ким я працював, знають, якщо обіцяю, то обов’язково виконую. Це також знають і зарубіжні партнери, із якими я, працюючи в уряді, вів переговори і чітко встановлював межу українського інтересу.

Про війну на Донбасі:

– Деокупація Донбасу – дія довготривала і займе не рік, і не два. Це завдання для наступної влади. Навіть, якщо військові дії припинити сьогодні, то лише розміновування території триватиме близько п’яти років. У свої домівки захочуть повернутися близько 1 млн 800 тис людей, а вони або знищені, або перепродані по кілька разів, тож доведеться відновлювати право власності. Там знаходяться два військові формування, які треба роззброїти. Зброю взяти на облік, частину утилізувати. Треба встановити справедливість і покарати тих, хто вбивав і катував. Треба створити  для населення безпечне проживання, щоб там діяли українські закони, ходила гривня і майорів наш державний прапор. Це дужа складна робота, але я до неї готовий. І, можливо, більше ніж інші кандидати. Головне завдання для наступного президента – Україна повинна повернутися у кордони, які були у 2014 році. Для цього необхідно проводити велику дипломатичну роботу, наполягати на продовженні економічних санкцій та зміцнювати армію. Нині військові катери виготовляють на колишній «Ленінській кузні», що належить Порошенку. Тож, мабуть, вже настав час в ім’я безпеки держави обрати президента без бізнесової підкладки.

Лідія ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали