Ліс садять усім миром

Тримаю в руках саджанець сосни звичайної – дитинча сосни. Ніжний паросток, довжиною сантиметрів п’ятнадцять, скоріше схожий на пухнасту гілочку якоїсь екзотичної квітки, аніж на сувору корабельну сосну з гострою колючою хвоєю. Гарно розгалужений корінь, товсте стебельце. Це вкрай необхідні параметри, аби отримати шанс на життя, бо, зазвичай, сосну садять на бідних піщаних ґрунтах, і вона, проявляючи неабияку стійкість, чіпляється корінцями за землю й вперто тягнеться до сонця.

Підходжу до юної ватаги підлітків, учнів Сварицевицької школи, що на Дубровиччині. Цей робочий десант висадився сьогодні на території Сварицевицького лісництва ДП «Зарічненське лісове господарство», щоб садити сосну.

– А знаєте, що посаджені вами саджанці лише через 80 років стануть дорослим стиглим деревом, готовим слугувати людині в її господарській діяльності?

– Ого! – чухає потилицю восьмикласник Сашко Савучак. – Це ж мені буде 94 роки!

Майстер лісу Сварицевицького лісництва Михайло Холодько розповідає школярам, як правильно садити саджанці сосни.

Так, у сосни вік майже, як у людини. І завдання лісівників, щоб ніжні саджанці стали лісом. Нелегке завдання. Посадки протягом десятиліть треба доглядати, оберігати від вогню, лісових хвороб, браконьєрів.

– Нинішня посадкова кампанія проходить у дуже стислі терміни, – каже Сергій Киркевич, директор Зарічненського держлісгоспу. – Затяжна зима закінчилася раптовим теплом, тому ми мобілізували усі резерви для швидкої посадки, доки не пересохне ґрунт. Цього року ліс посадимо на площі 300 га. Також на 70 га проведемо сприяння природному поновленню. До 1 травня плануємо завершити і посадку, і посів у теплицях та розсадниках. У ході екологічної акції «Майбутнє лісу в твоїх руках», лісництва залучили до посадки місцеве населення та працівників усіх сільських установ: сільських рад, шкіл,медичних закладів. Колективи Зарічненської РДА та районної ради на чолі із Анатолієм Смаглюком та Аркадієм Місюрою теж долучилися до цієї благородної акції. Ми робимо особливий наголос на участі в посадковій кампанії школярів. Тут не лише реальна підмога з боку підлітків, але й екологічне виховання: дитина реально розуміє, який вразливий ліс, який довгий і трудомісткий шлях від саджанця до могутнього дерева. Отож, формуватиметься здорове,а не споживацьке ставлення молодої людини до лісу.

Вичівське лісництво: попрацювали на славу!

Увесь посадковий матеріал лісівники Зарічненщини вирощують самі. Незабаром планують облаштувати ще дві теплиці – у Локницькому та Сварицевицькому лісництвах. В них вирощуватимуть саджанці декоративних дерев та кущів. Сучасні віяння в ландшафтному дизайні вимагають багато декоративних рослин. Зарічненщина теж не виняток, свої території озеленюють та осучаснюють не лише школи, садочки, медичні установи, а й приватні господарі. Окультурюють сільські та селищні парки. Отож, лісівники зможуть запропонувати свої послуги землякам, тим самим поповнюючи прибутки підприємства. Тут дбають про економіку, адже саме успішне функціонування підприємства дає можливість виконувати головну місію лісгоспу – відтворення та розширення лісів Зарічненщини, збільшення обсягу реалізації деревини. Показники роботи лісгоспу в 2017 році свідчать про збільшення обсягів реалізації на 103,8 % та збільшення прибутків на 169, 8 %. До бюджетів різного рівня сплачено податків 16630 тис. грн. Середньомісячна зарплата збільшилася на 118 %. І якщо на кінець 2017 року вона складала 9,604 тис. грн., то вже за І квартал цього року вона сягає 13, 5 тис. грн. А обсяг реалізації підприємства уже за І квартал склав 18, 6 млн. грн.

В знак подяки – невеличкі подаруночки кухченським школярам від директора лісгоспу Сергія Киркевича.

Тим часом Сварицевицькі школярі, разом зі своїми наставниками та технічними працівниками школи, вже закінчують посадку сосни на площі 1,5 га. Загалом у лісництві цієї весни посаджено лісу на площі 23 га. Сергій Киркевич та лісничий Сварицевицького лісництва Руслан Мойсієвич несуть із машини пакети з солодощами та соком. Діти з розпашілими обличчями дружно сідають в коло, щоб поласувати гостинцями.

– Ліс – багатство Полісся, його велич і краса, –ділиться зі мною думками з приводу сьогоднішнього дня Софія Жуковська, голова шкільної учнівської адміністрації. – Нині поширюється всихання сосни, варварське ставлення людини до природи. Тож ми радо долучилися до акції по посадці лісу. Це наш невеличкий внесок у загальну справу. Бо ж ми хочемо жити в здоровому середовищі.

Мудрість Софійки сформувало життя. Ліс і справді нині під загрозою. Ось і сьогодні школярі працювали на ділянці, де лісівники змушені були провести санітарну рубку. Це поки-що єдиний спосіб боротьби із короїдом, який атакує ліси Європи протягом останніх років. Ситуація, на жаль, погіршується. Внаслідок глобального потепління на планеті, впав рівень ґрунтових вод. Ліс слабне, втрачає імунітет та природну здатність до опору проти короїда. За місяць дерево гине. Його заселяють грибки і деревина стає непридатною для виробничого використання. Декілька дерев, на які напав шкідник, стають розсадником біди. Короїд дає за сезон 4-5 виводків потомства. Вони агресивно поширюються, знищуючи вже гектари лісу. Єдиний вихід – санітарні рубки, лише вони локалізують поширення хвороби.

Проте серед людей поширена думка, що лісівники просто й бездумно ріжуть ліс. Ні, часто різати ліс змушує біда. Щоб марно не пропав людський труд, дерева на уражених ділянках зрізують та відправляють на потреби виробництва. При цьому лісгоспи й держава несуть великі економічні збитки, адже за якийсь десяток-два років цей ліс мав би достойну якість і ціну та гідне застосування.

Загалом же, не перестаю дивуватися, коли чую розмови серед мешканців краю, нібито лісу у нас вже майже немає: «Усе вирізали…». Нині ліси в Україні – рукотворні. Це потужна галузь економіки країни. Ліси – такі ж виробничі площі, як і поля, на яких вирощують хліб. Ліс вирощують для потреб людини й держави. Сосна за 80 років виростає, її треба зрубати, інакше вона струхне. У берези й дуба інший вік, але так само їх призначення – служити людям. Дивує й вислів: «От колись були ліси!». Так от, площі лісів щороку збільшуються як в Україні, так і на Рівненщині. І плекаються вони роботящими руками й охороняються державницькою мудрістю наших лісівників. Інше питання, що ще 50-70 років тому, або як люди кажуть «за Польщі», ці ліси були по структурі старішими. Це й не дивно, адже тоді потреба економіки в деревині була значно меншою. І, звичайно, ніколи не слід розглядати ліс лише як виробничий цех. Його місія визначена Богом. І вона велична, бо ліс є неодмінною умовою життя людини на планеті Земля – це її легені.

– Ми продовжуємо приймати під свою опіку ліси спецлісгоспів, – каже Сергій Киркевич. – Їх і лісами назвати важко – так по-варварськи все знищено. Будемо відроджувати. Ми садимо ліс всюди, жодного клаптика не лишаємо. Навіть площі, де проводили рубки цього року вже засаджуємо молодим лісом. При посадці застосовуємо новітні технології, зокрема, обробку саджанців вологостримуючими та протигрибковими розчинами. Ми відкриті до людей: приходьте, дивіться, скільки ріжемо й де. Звичайно, як і в кожному колективі, є й нечисті на руку люди, ми з такими швидко прощаємося. Оздоровлювати ліс, оздоровлювати колективи – таке завдання ставить перед нами начальник Рівненського обласного управління лісового та мисливського господарства Віталій Сухович. Особливу подяку хочу висловити жителям Зарічненщини у сприянні лісокультурній компанії на території нашого району (місцевому населенню, працівникам усіх сільських установ). Така співпраця – це запорука взаємної допомоги між нашим підприємством та громадами району на майбутнє.

В цей день, разом із Сергієм Киркевичем, побували ще й Вичівському лісництві. Лісничий Ярослав Колошинський розовідає, що успішно завершують посадку лісу аж на 49,7 га. На посадку мобілізували працівників та учнів шкіл Вичівки, Бродниці, Бутово, населення цих сіл.

Посадкова кампанія завершується й в області загалом.

– Всі ми стали свідками несприятливого початку весни, – говорить головний лісівник області Віталій Сухович. – Та завдяки спільним зусиллям ми виконали намічене: посаджено 3,7 тис. га молодого лісу. Також лісівники доповнюють лісові культури, сіють розсадники та проводять протипожежні заходи. Хочу подякувати всім, хто долучився до посадки лісу, парків, скверів – від школярів до керівників нашої області, від освітян до тимчасово незайнятих земляків, від дітей до поважного віку людей. Ми всі були як одна команда, ми всі були людьми, які робили гарну справу для наступних поколінь. Окреме велике спасибі всім моїм колегам. Як завжди, ви «на відмінно» справилися з поставленими завданнями. Зичу всім гарного здоров’я, успіхів. Хай наш край процвітає, хай мати-Україна стає ще зеленішою на карті світу.

Оксана СЛОБОДЗЯН

Вас можуть зацікавити такі матеріали