Світлана Богатирчук-Кривко: «Кампанія підписання декларацій чітко виявить «хто є хто» на медичному небосхилі»

Чи то весняно-городні клопоти заполонили час жителів області, чи то вони вирішили, що нікуди медики не подінуться, але на сьогодні лише 24 тис мешканців краю підписали декларації із лікарями. Про те, як нині втілюється медична реформа у життя наш кореспондент спілкувався із заступником голови облдержадміністрації Світланою Богатирчук-Кривко.

– Світлано Кирилівно, минув майже місяць, як стартувала підписна кампанія, а кількість тих, хто вже визначився із своїм сімейним лікарем невелика. Чому так?

– Поки що триває так звана «пасивна фаза». Люди радяться між собою, думають, вирішують, кого обрати. Тож наші терапевти, сімейні лікарі, педіатри нині стали справжніми «зірками». Не потрібно форсувати цей процес, адже угода із майбутнім лікарем для усієї родини укладається на тривалий час. Тут багато що треба врахувати. Хоч обрати лікаря можна у будь-якому медичному закладі, незалежно від місця прописки, та все ж пацієнту треба враховувати, чи зручно буде до нього добиратися. А також треба врахувати момент, що лікар із обласного чи районного центру не завжди зможе прибути до  пацієнта на виклик або не зможе взагалі.

Кампанія підписання декаларацій чітко виявить «хто є хто» на медичному небосхилі. В цьому є великий стимул і для лікаря, і для медичних закладів, де вони працюватимуть. Бо медичні заклади отримуватимуть конкретні гроші за конкретних пацієнтів – таким чином реалізовуватиметься принцип «гроші ходять за пацієнтом». Зросте і сума, яку держава виділяє на обслуговування пацієнта. Якщо зараз на обслуговування одного пацієнта в поліклініці із Держбюджету надходить 240 грн державної субвенції, то з 1 липня, коли з кошти почнуть надходити через Національну службу здоров’я України, ця сума зросте до 370 грн. Це робиться для того, щоб кожен українець мав можливість отримувати якісну медичну допомогу, а лікар – гідну заробітну плату.

Хочу зауважити, що підписання декларацій – процес постійний і він не завершується 1 липня. Пацієнт також має право поміняти сімейного лікаря.

–  Нині багато говориться про автономізацію медзакладів. Але ж приписна кампанія від цього не залежить…

– На сьогодні у нашій області практично завершено процес автономізації медичних закладів, які набули статусу некомерційних комунальних підприємств. Є 35 рішень про створення ЦПМСД (із них 11 в ОТГ) Вони вже підключилися до електронної системи Національної служби здоров’я (E-Hels). Чому це важливо? Бо через систему «Електронне здоров’я» держава визначатиме, скільки пацієнтів підписали декларацію із кожним лікарем і, відповідно, обсяг фінансування, який отримає медичний заклад.

Нині у населених пунктах, що розташовані поблизу Рівного ставляться питання щодо будівництва лікарських амбулаторій. Тож ми маємо подумати про спроможність мережі сільської медицини. Треба враховувати, що більшість сільських мешканців, які живуть біля Рівного чи міст обласного значення захочуть отримувати медичні послуги у міських лікарів. Тому ми звернулися до керівників ОТГ і керівників районів щоб вони враховували результати приписної кампанії, яка дасть можливість аналізувати спроможність органу місцевого самоврядування утримувати лікарську амбулаторію. Бо якщо у населеному пункті буде підписане менше, ніж 2 тисячі декларацій, то дуже складно буде утримувати такий заклад охорони здоров’я.

Не зважаючи, що область немає свого медичного університету із кількістю лікарів на Рівненщині великих проблем немає. Правда, чимало лікарів пенсійного віку, але вони готові працювати у нових умовах.

Ще один момент реформи – стане зрозуміло, скільки насправді в Україні нині населення.

– Що позитивне є у реформі, окрім обрання сімейного лікаря і збільшення суми на обслуговування пацієнта?

Маємо хороший приклад – у Рівному для лікарів закупили планшети, щоб вони могли навідувати пацієнтів вдома, особливо осіб похилого віку, і заносити ці дані вже під час візиту в електронну систему.

Жителі області мають звернути увагу, якщо на вхідних дверях медичного закладу є наліпка «Тут можна обрати свого лікаря». Це означає, що медзаклад приєднаний до електронної системи охорони здоров’я. До речі, у деяких районах задовго до старту реформи розпочалася активна інформаційна кампанія. Наприклад, перелік лікарів первинної ланки розміщений на сайті Здолбунівської райдержадміністрації, у Зарічненській районній газеті «Полісся», до Всесвітнього дня здоров’я у ЦНАПі м.Рівне проводилася акція «Обери свого лікаря» та ін.

Замість паперових талонів різного зразка, на заповнення яких йшло багато часу лікаря чи медсестри, впроваджується оновлена форма «Журнал реєстрації амбулаторних пацієнтів». Відмова від карти диспансерного нагляду покладе край практиці регулярного огляду здорових людей, якої немає ніде у цивілізованому світі і стане початком запровадження в Україні щорічних скринінгових оглядів за групами ризику. Іншими словами, пацієнтам без необхідності більше не потрібно буде робити радіологічні та діагностичні обстеження, а також значну кількість лабораторних досліджень. Буде скасована медична карта студента й усі молоді люди, котрі навчаються у ВНЗ, матимуть звичайну амбулаторну карту і зможуть обрати сімейного лікаря. Тож незабаром студентські поліклініки будуть конкурувати за пацієнтів на загальних умовах. Подібна ситуація і з вихованцями дитячих садків та школярами: у їхніх батьків більше не вимагатимуть під час вступу до навчального закладу медичних карт. Усі дані про дитину будуть зберігатися в лікаря, якого обрали для неї батьки, підписавши відповідну декларацію. Необхідними залишаться тільки звичайний медичний огляд і стандартна довідка. При цьому варто зауважити, що тут МОЗ також обіцяє зміни, але їх анонсують пізніше. Також важливо, що зі скасуванням Книги запису викликів лікарів додому, з’явиться таке поняття як «виклик лікаря телефоном».

– Які типові проблеми у реалізації реформи?

– Вже були випадки, коли пацієнту настійливо рекомендували обрати лікаря за місцем проживання, що йде врозріз із суттю реформи. Часто відповідальні особи, які займаються оформленням декларацій скаржаться на відсутність паперових бланків декларацій, на часті збої у електронній системі. Пацієнти – на черги при укладенні декларацій. Думаю, що за тиждень-два ці проблеми врегулюються.

До речі, якщо людина бажає вперше звернутися в медичний заклад, але зареєстрована в іншому районі міста або в іншому населеному пункті, вона повинна звернутися в реєстратуру медичного закладу для написання заяви на ім’я головного лікаря про взяття на медичний облік. Для подачі заяви потрібно мати при собі документ, що підтверджує особу. Після перевірки даних у декларації підписуються два роздруковані примірники: один для обраного лікаря, другий – для пацієнта.

– Отже, щоб реформа почала ефективно працювати треба щоб кожен виконав свою частку роботи…

– Звичайно. Від органів місцевої влади залежить забезпечити звершення автономізації закладів охорони здоров’я. Від медичних закладів – підключення до системи E-Hels та забезпечення її безперебійної роботи. Від лікарів – підписання декларацій. А від нас із вами – обрати свого лікаря і виконувати усі його рекомендації. Нинішня реформа – це ефективне партнерство лікаря і пацієнта. У нас із вами не менше обов’язків, ніж у лікаря: виконувати усі приписи сімейного лікаря, регулярно проходити профілактичні огляди, займатися спортом.   Адже у житті кожного з нас найцінніше – здоров’я.

– Дякую за змістовну розповідь.

Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали