Скандал у благородному сімействі

З понеділка у приміщенні Європейського університету відновилося навчання студентів приватного вищого навчального закладу Рівненського економіко-гуманітарного та інженерного коледжу. Діти працюють у аудиторіях. Прецедент ніби вичерпано – студенти знову за партами, тож незабаром складатимуть ЗНО. Але неприємний осад від цієї історії залишився.

Що ж сталося?

12 квітня під МЕГУ зібралися обурені студенти Рівненського економіко-гуманітарного та інженерного коледжу, який засновувався в тому числі працівниками цього університету. Їх не впустили в аудиторії, бо 25 березня університет розірвав договір оренди із РЕГІКом. Біля стін вишу відбулася бурхлива маніфестація студентів та їх батьків, прибула поліція. У ситуації, що склалася розбиралася навіть облдержадміністрація.

Коментар з цього приводу дала заступник голови облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко.

– Минулого тижня, коли припинилося навчання у РЕГІКу, ми ініціювали проведення зустрічі із засновниками навчального закладу так як він є приватної форми власності. На неї прибули лише поновлений судом на посаді директор коледжу Петро Тадеєв та ректор МЕГУ Анатолій Дем’янчук. У ситуації, що склалася найголовнішим було, аби у РЕГІКу відновилося навчання, адже «на носі» складання дітьми ЗНО. Петро Тадеєв запевнив, що навчальний процес розпочнеться вже з 23 квітня і показав договір оренди приміщення у Європейському університеті. Він висловив сподівання, що адміністрація МЕГУ дозволить забрати майно коледжу. Я бачу два шляхи вирішення конфлікту. По-перше, необхідно провести збори засновників РЕГІКу і підписати відповідні документи. По-друге, звертаюся до засновників, станьте вищими своїх амбіцій, бо якщо ситуація повториться, облдержадміністрація буде писати листа до МОН щодо перевірки ліцензії, – сказала Світлана Кирилівна.

Зустріч із батьками студентів

Я зустрілася із членом батьківського комітету Світланою Пятаковою, син якої вчиться на ІІІ курсі та мамою другокурсниці Валентиною Зайцевою.

– Ми, батьки, думали, що нас збирають 11 квітня, бо завершується навчальний рік, – говорить Світлана Пятакова. – А нам сказали, що рішенням суду на посаді дректора поновився Петро Тадеєв і заблокував банківські рахунки коледжу. Тому МЕГУ розірвало договір оренди. Ми, батьки, цим не задоволені, адже у МЕГУ хороші умови для навчання наших дітей. Коли коледж знаходився по вул.Білій, там не було нормального опалення, діти взимку сиділи у курточках. Був період, коли їх взагалі були розпустили по домах, бо приміщення не опалювалося. Щодо спорзалу, а мій син вчився на спеціальності «Фізична культура і спорт», то він був маленьким і холодним, завалений мотлохом, заняття часто не проводилися. У викладачів коледжу зарплата була по 1200 грн на місяць, собі ж Тадеєв за одну лекцію писав стільки.

Коли мій син перейшов на другий курс, засновники навчального закладу зібрали батьків на збори і оголосили, що на рахунку коледжу немає коштів. Викладачі два місяці не отримували зарплати та було 80 тис грн заборгованості за орендну плату. І хоч я, наприклад, вже заплатила за І півріччя 4600 грн, мені запропонували заплатити повторно, що й довелося зробити. Ми усі заплатили повторно. Ректор МЕГУ запропонував переїхати у приміщення університету і батьки погодилися. Умовами, які є у МЕГУ ми були задоволені. У приміщенні Європейського університету спортзал, наприклад, у аварійному стані.

Як ситуацію бачить директор Тадеєв

Петра Тадєєва на посаду директора коледжу обрано у 2002 році зборами засновників. Як він сам наголошує – без контрактної основи, а, отже, зарплатні за своє директорство з 2013 року не отримує. Каже, що у роки становлення навчального закладу (2002 – 2003 рр.) взагалі жодної копійки навіть за викладацьку роботу не отримував, її отримували викладачі навчального закладу:

– Я – директор коледжу на корпоративних засадах як людина, яку обрали збори засновників. І не перебуваю із коледжем у трудових відносинах.

За рішенням Рівненського міського суду йому належить компенсація у сумі 98 тис грн за час, коли його було звільнено з роботи як викладача.

На питання, що стало приводом до розірвання договору оренди між РЕГІКом та МЕГУ, нині чинний директор коледжу Петро Тадеєв сказав, що, мабуть, ректор Анатолій Дем’янчук на той час вже знав, що суд скасує призначення директором коледжу пана Гайдука. Щодо протестів студентів, то на момент розірвання договору оренди, а саме 25 березня, їх ще не було.

– Чому ж ректор МЕГУ вас не сприймає?

– Бо свого часу я був першим проректором в університеті ім. Академіка С.Дем’янчука. Конфлікт розпочався, коли я насмілився перейти на роботу до Національного університету водного господарства та природокористування. Саме тоді розпочалися процеси, щоб усунути мене з посади директора коледжу. Перший раз мене пробували усунути з посади директора у 2015 році, навіть була позовна заява до Рівненського міського суду. Але потім, зрозумівши, що суд її не задовольнить, засновники (МЕГУ та Ірина Дем’янчук) її забрали. Тоді у 2016 і у 2017 роках з’явилися протоколи зборів засновників, якими мене було усунуто з посади керівника коледжу і які потім судами всіх рівнів були визнані недійсними через відсутність кворуму. Я звернувся до комісії Міністерства юстиції зі скаргою на незаконні дії державного реєстратора, яка офіційно зареєструвала директором пана Гайдука. Судова тяганина тривала трохи більше року. Поновився я на посаді рішенням Апеляційного суду від 27 березня. Паралельно Рівненський адміністративний суд визнав протиправними дії Міністерства юстиції щодо відмови задоволення моєї скарги на дії державного реєстратора і скасував державну реєстрацію Едуарда Гайдука як директора коледжу.

Я попросила Петра Тадеєва пояснити, чому коледж поміняв місцезнаходження  по вулиці Білій на аудиторії в МЕГУ.

– Переведенням коледжу пан Дем’янчук розв’язав дві проблеми. Перша –  показав себе громадськості «благодійником». Друга – за навчання у приміщенні МЕГУ коледж платив оренду і комунальні. Наприклад орендна плата за 24 дні у березні разом із комунальними платежами склала 43500 грн. в той час, коли на Білій за оренду ми платили 25 тис грн в місяць та ще 5 тис грн за електроенергію. Це неправда, що на Білій в аудиторіях постійно було холодно. Холодно було лише три тижні у 2016 році, коли вийшов із ладу опалювальний котел.

Навчання справді відновилося із понеділка, 23 квітня. Студенти, котрі навчаються за спеціальністю «Комп’ютерна інженерія» та «Розробка програмного забезпечення» займаються у комп’ютерних лабораторіях Рівненського кооперативного економіко-правового коледжу із яким Тадеєв уклав угоду до кінця навчального року. Заняття із фізкультури проводяться на стадіоні «Авангард», для занять з плавання укладена угода із рівненською ЗОШ №25. Стан спортзалу подивитися не вдалося, він був замкнений. Як мені сказали працівники РЕГІКу, зараз там не можна проводити заняття, бо необхідно зробити ремонт. Але з початку нового навчального року тут будуть проходити заняття із фізкультури.

Прес-конфереція ректора МЕГУ

Коли номер готувався до друку кореспондент побував на прес-конференції, яку для журналістів підготував ректор МЕГУ Анатолій Дем’янчук і наголосив, що робить це за доручення колективу університету.

– Все, про що говоритиму, спирається на конкретні документи, – сказав Анатолій Дем’янчук. – РЕГІК був створений на базі МЕГУ, бо МОН ставить суворі вимоги щодо матеріально-технічної бази, методичного забезпечення та кадрового потенціалу, а університет вже мав позитивний досвід створення подібних навчальних закладів. Рішенням Рівненської міської ради №39 від 26.06.2002 р. було дано дозвіл на відкриття в обласному центрі приватного коледжу РЕГІК. На зборах засновників у 2002 році директором призначили Петра Тадеєва. Протягом діяльності коледжу засновники неодноразово піднімали питання, що навчальний заклад повинен мати своє приміщення. До речі, воно не вирішене до сьогодні.

Протоколом загальних зборів засновників РЕГІКу № 19 від 25.03.2010 директором коледжу призначено Петра Тадєва. Засновники чітко зазначили, що термін директорства Тадеєва – 5 років.

Згодом розпочинаються якісь кадрові викрутаси. 30 січня 2013 р. по коледжу з’являється наказ 4-к, за яким пан Тадеєв з 31 січня сам із собою переукладає трудовий договір на умовах сумісництва на трудовий договір за основним місцем роботи. І того ж таки 31 січня (наказ № 5-к) сам себе звільняє із посади директора за згодою сторін. А 1 квітня (наказ № 23-к) пан директор знову ж таки сам себе ПЕРЕВОДИТЬ «на посаду директора коледжу на громадських засадах… у зв’язку із складним матеріальним становищем навчального закладу». Як наголосив ректор МЕГУ Анатолій Дем’янчук, директор коледжу на громадських засадах не може працювати, бо йому треба підписувати фінансові та багато інших документів, які регулюють життя навчального закладу. До речі, за сумісництвом пан Тадеєв може працювати лише викладачем і не більше 4 годин протягом тижня. А не керівником коледжу і одночасно директором Навчально-наукового інституту автоматики, кібернетики та обчислювальної  техніки.  

2 квітня 2015 р. пан Тадеєв знову призначає себе на посаду директора коледжу «до проведення виборів». Підставою наказу вказав рішення зборів засновників (Протокол №1 від 4.06.2002 р.). А це нічого, що пан Тадеєв сам себе звільнив у 2013 р.?! Виявляється, що у РЕГІКу хочу – сам себе призначаю, хочу – звільняю.

Забігаючи трохи наперед скажу, що неодноразово засновники коледжу збиралися на загальні збори, щоб переобрати директора. Але пан Тадеєв ці збори ігнорує і все залишається, як і раніше.

А тепер трохи поговоримо про гроші. У березні 2016 р. РЕГІК опинився в епіцентрі скандалу зі «зникненням» грошей. Як сказав ректор МЕГУ, навчальний заклад мав мінусовий бюджет -23 тис. грн. І це при тому, що батьки вже оплатили вартість навчання за наступний семестр. Комісія, що перевіряла фінансовий стан коледжу, виявляє великі борги з орендної плати та ін. РЕГІК «переїжджає» у приміщення МЕГУ. А у жовтні батьки повторно оплачують вартість навчання своїх дітей. За час, поки коледж «жив» у стінах МЕГУ суттєво покращилося його фінансове становище. Станом на 31.12.2017 р. залишок складав 41 тис. грн.

Ще один факт. Вісьмом працівникам коледжу (у числі яких директор із родиною) нарахована зарплатня за 1673760 грн 91 коп. Тоді, як решті – трохи більше 700 тис грн. У час, коли немає грошей, з’являється наказ на преміювання низки викладачів. З’являється незрозуміла благодійна організація «Випускники: європейська перспектива», до якої студенти сплачують гроші за навчання по індивідуальних планах.

Орендна плата, яку коледж виплачував Рівненському інституту Міжрегіональної академії управління персоналом, що знаходиться по вул.Білій, 5а в обласному центрі, зростає із 25 тис до 45 тис у 2016 р.. Коли ж МЕГУ зробило запит до МАУП, то з’ясувалося, що там орендної плати не підвищували. На незрозумілих умовах працювала у коледжі торгова точка, бо доходи із суборенди не відображені у бухгалтерських документах. Є ще багато іншого і цікавого.

– МЕГУ ініціював збори засновників на 30 квітня, – сказав Анатолій Дем’янчук. – Але де гарантія, що пан Тадеєв на них прийде? Адже він добре знає, що засновники поставлять питання про його звільнення і призначення аудиту по РЕГІКу. Але якщо ситуацію пустити на самоплив, вже через кілька місяців коледж знову буде із мінусовим балансом і все піде по-старому.

Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали