Чи піде корова під ніж – залежить від владних структур

 

Завтра відбудеться сесія облради, на яку з посеред інших виноситься звернення обласних обранців до Президента України та Прем’єр-міністра з приводу вжиття заходів, які б запобігли знищенню сільського господарства в державі у цілому та селянина зокрема. Бо загине годувальник країни – село, загине й Україна. Звернення ініціювала фракція Радикальної партії Олега Ляшка в облраді. Наш кореспондент попросив прокоментувати ситуацію у сільському господарстві людей, які з цими проблемами стикаються щодень.

Мінералка дорожча літра молока

Оксана ЛОЗОВА, голова Радикальної партії Олега Ляшка в облраді:

– Причиною, чому наша фракція ініціювала прийняття цього звернення до Президента України та Прем’єр-міністра стало те, що люди, зустрічаючись із народними депутатами, одним із перших ставлять питання низької закупівельної ціни на молоко, яку платять молокопереробні підприємства. А влітку через високу температуру, його вартість падає ще більше. Занепокоєння серед селян викликає і заборона реалізації молока від «дядьківської» корівки, що вступить у дію з 1 липня. Все це дуже болісно може вдарити по наших селянах. Адже Рівненщина на 64 % є аграрним регіоном. Ще врахуйте, що ми – одна із областей, де найбільше багатодітних родин. Тут проживає 380 тисяч дітей, а вони якраз і є споживачами молока.

Якщо ви слідкуєте за діяльністю політичних сил у Парламенті, то, мабуть, помітили, що Радикальна партія Олега Ляшка протягом років послідовно відвойовує право наших громадян споживати і купувати українську продукцію. Тим самим спонукаючи розвиток вітчизняного малого і середнього бізнесу та створення нових робочих місць. Ми наполягаємо на продовженні мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення. Адже, якщо подивитися правді у вічі, людські паї і так зараз знаходяться у довгостроковому користуванні великих агрофірм, за якими стоять іноземні інвестори.

На догоду Заходу в Україні з 1 липня селянин не зможе продавати молокопереробним підприємствам молоко від корівки, що утримується у підсобному господарстві. Бо через низку причин таке молоко вважається ІІ сорту. Це кричуща несправедливість, адже корівка досі була годувальницею селянської родини. І якщо зараз заборонити продаж «сільського» молока, то й так мало чисельне на сьогодні громадське дійне стадо піде під ніж. Це означає лише одне, що у масштабі країни про селянина ніхто не думає. Якщо ми нині говоримо про закупівельну ціну на молоко у сумі 5,5 грн за літр, то це дуже мало. Несправедливо, що закупівельна ціна на молоко є нижчою за вартість пляшки  мінералки. А от те, що ми купуємо у магазинах молоком назвати важко, але продається воно від 18 до 27 грн за літр і вище. Це не молоко, а молокопродукт і часто містить у собі пальмову олію, є шкідливим для здоров’я! Приємно, що у вівторок Парламент більшістю голосів проголосував закон, прийняття якого ініціювала Радикальна партія Олега Ляшка про заборону використання пальмової олії у виготовленні молочної продукції. Адже це питання здоров’я нації.

Назад дороги немає

Директор департаменту агропромислового розвитку облдержадміністрації Надія ПЕРЕХОДЬКО:

– На сесії, що відбудеться завтра, буде прийматися Комплексна програма розвитку агропромислового комплексу на 2018-2022 роки, одним напрямком якої є компенсація вартості придбання фізичними особами (які мають 3 і більше корів) доїльних установок. Метою проведення здешевлення вартості доїльних установок є сприяння покращення якості молока в особистих селянських господарствах.

Бо, справді, закупівельна ціна на молоко від населення є несправедливо низькою. Корова однаково дає молоко, що у юридичної особи, що у особистому селянському господарстві. На мою думку, причина такої несправедливості криється у тому, що поки молоко від населення потрапляє на переробне підприємство, відбувається значне бактеріальне забруднення, його псує висока температура повітря у літній період. Якщо ж протягом першої години після доїння молоко не охолодити, втрачаються його якісні показники. А така продукція молокозаводи не цікавить.

Якщо кілька років тому від населення заготовляли 60% молока, а від юридичних осіб 40%, то нині цифри помінялися місяцями. Ми спостерігаємо зменшення обсягів заготівлі молока від селянської корівки по тій причині, що виготовлена молочна продукція йде на експорт, а Європа дуже пильно стежить за якістю.

Що нині необхідно зробити, аби підвищилася закупівельна ціна на молоко від населення і щоб одночасно молокозавод отримував якісну продукцію? Власникам корів, котрі бажають продовжити свій бізнес на молоці, потрібно дотримуватися двох речей – організувати механізоване доїння і забезпечити охолодження видоєного молока.

Ми розробили обласну програму, яку вважаємо пепршим малесеньким кроком на шляху поліпшення якості молока і винесли її на затвердження сесії облради. У цьому році на її реалізацію буде закладено 480 тис грн. Ці кошти підуть на здешевлення доїльних апаратів (доїльна установка нині коштує понад 11 тис грн – ред.). З досвіду можу сказати, що одному селянину не під силу та й недоцільно купувати холодильну установку (вартість холодильної установки від 60 тис грн – ред.). Тому потрібно об’єднуватися і створювати молочарські кооперативи. Лише об’єднавшись, селяни можуть розраховувати на допомогу від держави, яка готова заплатити 70 % вартості обладнання, за умови, що селяни вкладуть своїх 30%. До об’єднання є чітка вимога: до кооперативу має увійти не менше 20 особистих селянських господарств та один фермер.

Нині питання створення молочарських кооперативів – справа надзвичайно важка і непопулярна. Причин кілька. І одна з них – відсутність лідера у населеному пункті,  який взяв би на себе певні організаційні дії зі створення кооперативу. Друга – в основі будь-якої кооперації лежить особиста чесність її членів. Якщо виникають підозри чи недовіра, то така спілка приречена. Але не все так сумно в цьому питанні у нашій області. Ми маємо приклади кооперації селян у Гощанському районі. Це молочарські кооперативи «Молочні ріки» (голова Олег Поліщук), «Лиска» (Юрій Прокопчук). У процесі створення кооператив у с.Дроздів того ж таки Гощанського району. Є перша ластівка ягідного кооперативу на Здолбунівщині у с. Глинськ. Нашим селянам треба навчитися довіряти один одному, інакше в теперішній час їм не матеріально вижити. Назад дороги не буде.

За справжнє молоко – справжню ціну

Голова Асоціації фермерів та приватних землевласників у області Андрій Кузьміч:

– Моя позиція як голови Асоціації фермерів, щоб за справжнє молоко давали справжню закупівельну ціну, щоб молокозаводи не вступали між собою у змову і не наживалися на важкій селянській праці. Для цього необхідно, щоб був належний контроль з боку держави щодо утворення переробними підприємствами закупівельної ціни на молоко від селянської корівки.

Зараз у всіх на слуху, що з 1 липня молокозаводи перестануть закупляти молоко у приватному секторі, бо за усіма європейськими стандартами воно є ІІ сорту через бактеріальне забруднення. Селяни панікують і говорять, що коли в них перестануть закупляти молоко, почнуть різати худобу.

Думаю, що так різко зв’язки «завод-селянин» не порвуться, інакше, де ж підприємству брати сировину? Селянське молоко переробні підприємства все одно будуть закупляти. Правда, скоріше для виготовлення казеїну. Крім того, хто заборонить сім’ї для забезпечення своїх потреб утримувати в особистому господарстві корівку-дві чи продавати молочко сусідам? Ми всі виросли на такому молоці і нічого з нами не сталося! Так що не треба панікувати.

А от, щоб займатися молочарським бізнесом, селянам потрібно буде об’єднатися у кооперативи, купувати доїльні апарати та холодильні установки. Із європейськими вимогами не посперечаєшся. Сподіваюся, що держава надасть селянину вагому підтримку у закупівлі спеціалізованого обладнання.

Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали