Автоматично субсидії перерахують не усім

З 1 травня вступили у дію нові правила при призначенні субсидій. З наступного опалювального сезону розраховувати на субсидію не зможуть ті, хто приховує статки, має великі будинки чи квартири або має тіньову зайнятість. Детальніше про нововведення наш кореспондент розмовляв із начальником відділу з прийому державних допомог управління праці та соцзахисту Рівненського міськвиконкому Наталією Нидзелик.

– Пані Наталю, насамперед розкажіть нашим читачам, у яких випадках громадяни не можуть розраховувати на призначення житлової субсидії?

– Нині багато громадян їздять за кордон. Якщо за даними Міграційної служби вояж особи тривав більше 60 днів, то її домоволодіння не матиме субсидії. Житлова субсидія також не призначається якщо загальна площа квартири перевищує 120 квадратних метрів, а житлового будинку – 200. Ця норма не стосується дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей, а також сімей, де проживає троє і більше дітей з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування. Якщо у володінні когось із членів родини є автомобіль і з дати випуску якого минуло менше 5 років. При цьому не враховуються транспортні засоби, придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення. Не буде субсидії, якщо у складі домогосподарства або у складі сім’ї є повнолітні особи, які за період ІІІ-IV кварталів минулого року не мали доходів. Або вони отримували середньомісячний сукупний дохід менший, ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії. Або якщо вони не сплатили єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому ніж мінімальний, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії.

Не скористаються субсидією ті, хто протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії купив земельну ділянку, квартиру чи будинок, авто, будівельні матеріали чи інші товари довгострокового вжитку, або оплатив будь-які послуги на суму понад 50 тис. грн.

Якщо претендент на субсидію має заборгованість по комунальних платежах, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів (340 грн). Якщо маєте таку заборгованість, зверніться в організацію-надавача послуг і укладіть договір про реструктуризацію боргу.

– Перерахунок субсидій буде здійснюватися автоматично?

– Не усім. Нові заяви і декларації для призначення субсидії потрібно подати тим домогосподарствам, якщо у їх складі є особи, які станом на 1 липня минулого року досягли 18-річного віку. А також внутрішньо переміщеним особам, члени сім’ї яких не зареєстровані за адресою домогосподарства, особи, які є орендарями житлових приміщень та особи, які зареєстровані у житловому приміщенні, але фактично у ньому не проживають. Особливу увагу хочу звернути на необхідність подання нових заяв та декларацій тим особам, які отримують субсидію, а у складі їх сімей є особи, які зареєстровані за іншою адресою. У цьому випадку громадянам у декларації слід зазначити відомості про члена сім’ї, який зареєстрований за іншою адресою, оскільки з 1 травня для визначення права на субсидію враховується дохід членів сім’ї із складу домогосподарства незалежно від адреси реєстрації їх місця проживання.

– Чи є зміни в обрахуванні доходів для призначення субсидій?

– Під час призначення субсидії на неопалювальний сезон будуть враховуватися доходи громадян за ІІІ-IV квартали минулого року. А для пенсіонерів – розмір пенсії за квітень. Інформація про доходи буде враховуватися відповідно даних ДФС, органів Пенсійного фонду. Важливим і новим є те, що при обчисленні доходів враховуються і доходи тих членів сім’ї, які зареєстровані за іншою адресою.

– Як обраховуватимуть доходи для підприємців?

– Для платників єдиного податку першої групи – однієї мінімальної зарплатні, для платників єдиного податку другої групи – двох мінімальних зарплат і для платників єдиного податку третьої групи – трьох мінімальних заробітних плат. система оподаткування та група платника єдиного податку для спрощеної системи оподаткування визначається на початку місяця, з якого призначається житлова субсидія.

– А як буде нараховуватися субсидія пільговикам?

– Згідно нового Положення у громадян збереглося право вибору: або субсидії, або пільги. Однак перехід з субсидії на пільги здійснюється у відповідності із поданою заявою про припинення субсидії та повернення до пільг. Звертаю увагу, що право на пільги з оплати житлово-комунальних послуг учасникам війни, дітям війни та багатодітним сім’ям визначається у відповідності до їх середньомісячного сукупного доходу за попередні шість місяців. Тобто право користуватися пільгами матимуть вище перелічені пільговики за умови,що їх середньомісячний дохід не перевищує 2470 грн на одну особу.

– Чи існують винятки при врахуванні доходів?

– Житлові субсидії призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються навчалися за денною формою навчання у закладах середньої освіти, професійно-технічних навчальних закладах, вузах або були зареєстровані у службі зайнятості, як ті, які шукають роботу і у цей час навчалися у центрах профтехосвіти Державної служби зайнятості. Якщо особа отримувала пенсію, стипендію, допомогу при народженні чи усиновленні дитини, допомогу особам із інвалідістю з дитинства, дітям з інавлідністю, допомогу по догляду за особами із інвалідністю І і ІІ групи внаслідок психічного розладу, допомогу особам, які не мають права на пенсію, тимчасову державну соціальну допомогу непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомогу по безробіттю.

– Дякую за змістовну розповідь.

Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали