Мудрі традиції поклоніння природі

У Сварицевичах, що на Дубровиччині, на Трійцю «водили Куста». Так називається дохристиянський обряд, що зберігся у лише у цьому селі в Україні. Тож відкритий фестиваль, що проходить тут щороку саме на Трійцю і отримав назву «Поведемо Куста».

Цей ранок в селі розпочинається з відвідування могил померлих пращурів. Цікавий обряд голосіння, коли жінки розповідають покійним родичам про останні події в селі, просять їх сприяти, щоб полечко родило, щоб у господі та в родині складалося усе якнайкраще.

Потім дівчата й жінки вбираються у віночки з клена й квітів та у вишиванки. Поміж себе дівчата обирають найгарнішу і називають її Кустом. Вона стає уособленням розквіту природи, щедрості й плодовитості землі. Жіночий гурт ходить з двору у двір, співаючи обрядових пісень. Вони вітають односельчан, бажають процвітання їхнім родинам.

Це свято доносить до нас язичницький обряд поклоніння природі як живій істоті. Куста та кустянок сварицевицькі господарі щедро пригощають пирогами, мациками, ковбасами, солодощами, узваром.

Прекрасне свято подарували жителям Сварицевич фольклорні колективи «Берегиня» із Крупового та Переброд, «Родінонька» із Бережок, художній колектив Мочулищенського сільського клубу, «Намисто» та «Мелодія» районного будинку культури, учасники художньої самодіяльності із Сварицевич, Зелені. Колок, Мочулища, колектив районної дитячої музичної школи та танцювальний колектив Дубровицького ліцею. Близько ста п’ятдесяти самодіяльних артистів виступили на фестивальній сцені.

На святі побували працівники музею ім. О. Гончара із Києва та фольклористи із Угорщини. Як завжди гостинні сварицевицькі господарі на чолі із сільським головою Павлом Крупком, щедро пригощали учасників фестивалю. А глядачами фестивалю стали усі мешканці населеного пункту та гості із сусідніх сіл.

Оксана СЛОБОДЗЯН

Вас можуть зацікавити такі матеріали