Коли сонце працює на тебе

Все частіше наші земляки перестають уповати на милість монополістів-енергопостачальників. А «включають» здоровий глузд, акумулюють власні кошти чи беруть кредити і реалізовують найнеймовірніші проекти енергетичної незалежності на окремо узятому подвір’ї. До таких належить і мешканець села Дюксин, що на Костопільщині Леонід Остапчук.

Пан Леонід 27 років працює фельдшером на швидкій, а дружина – вчителем у дюксинській школі. Тож особливо високих прибутків у цій родині немає, вона швидше належить до тих «середнячків», яким вдається міцно стояти на власних ногах. Великою підмогою їм у цьому є господарка, яку подружжя утримує.

– Два роки тому у зв’язку із суттєвим подорожчанням цін на газ та електроенергію ми із дружиною задумалися над тим, як здешевити опалення та освітлення будинку, – розповідає Леонід Степанович. – На ідею встановити на городі сонячні батареї нас наштовхнув друг. Тож ми забрали сімейну раду і прийняли рішення. Вважаю, що правильне. Адже у середньому щомісяця на підігрів води у бойлері, роботу холодильника, телевізора, електрочайника, телефона, освітлення будинку та господарських приміщень ми витрачали із сімейного бюджету близько тисячі гривень.

Фахівці із Рівнеобленерго, до яких звернувся пан Леонід за консультацією, усе підрахували і зробили висновок, що геліосистема, на яку «замахнулися» Остапчуки окупиться приблизно за п’ять років. А далі – справа техніки: господар оформив кредит та звернувся до однієї із столичних компаній.

Нині на присадибній ділянці площею у три сотки розмістилися три рівнесенькі ряди сонячних панелей. На запитання, скільки коштує енергетична незалежність Леонід Степанович відповів, що вклався у вартість однокімнатної квартири в обласному центрі.

– Геліосистема нескладна в експлуатації, – продовжує господар. – Періодично змиваю пилюку, що осіла із батареї – оце і все, що доводиться робити. Система протягом десяти років перебуватиме на гарантійному обслуговуванні компанії, яка нам її продала і змонтувала. Її потужність – 30 кВт-годин. Поки що ми використовуємо електроенергію самі. Але вже через кілька місяців її надлишок будемо продавати державі. Отриманих коштів вистачить на погашення кредиту і наші потреби.

Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали