Людина, яка втілила українську мрію

Кажуть, що у людини є реальний вік і той, який зафіксований у паспорті та метриці про народження. І це, мабуть, справедливо якщо уважно подивитися на людину. Коли підприємець із Острога Василь Хохліч зізнався, що йому вже 67, нізащо б не повірив. З десяток літ легко можна було б скинути із його плечей – настільки він жвавий та енергійний.

Мабуть, саме таким і має бути торговельник. Родом Василь Миколайович із Хмельниччини. Після школи вступив у Рівненський кооперативний технікум і, вже будучи студентом, проявив себе справжнім продавцем. Краще за інших ровесників торгував кавунами та іншими товарами. Двадцять п’ять літ він віддав кооперації, а коли в Україні настала ера ринкових відносин, разом із дружиною вирішили, що зможуть заснувати сімейний бізнес. І не помилилися. Нині і дочка Ольга, і син Микола мають завдяки батькам свої власні магазини «Сантехніка і інструменти», «Господарські товари» в Острозі. А починали з малого магазинчика у 42 квадратні метри. Вчитися торгувати їм уже не треба було. Василь Миколайович пройшов цю школу з найнижчого щабля і знає усі премудрості як, коли і що запропонувати покупцеві. У його магазинах діє гнучка система знижок. Любить повторяти: «Не той товар, що лежить, а той, що з магазину біжить».

– А для того, щоб біг треба мати міцну матеріально-технічну базу, широкий асортимент товару. У наших магазинах нині більше п’яти тисяч найменувань різних товарів, – не приховує рецептів успіху підприємець. – Покупець має бачити все наявне у магазині, всю інформацію про товар. І якщо ж щось незрозуміло – є продавець, який має усе це знати і терпляче розповісти, із посмішкою запропонувати. Якщо чогось немає, то прийняти замовлення. Слава Богу, нині дефіцитів немає. Ми працюємо із базами поставок з Києва, Львова, Рівного, Хмельницького, Тернополя, Луцька, Івано-Франківська. Велику роль відіграє викладка товарів. Цього я завжди вчу молодих продавців. Для продавців мають бути створені також зручні побутові умови. Це – важлива складова того, що людина з настроєм підійде до покупця.

Й, справді, ми побували і в офісі Хохліча, і подивилися кімнати, де готуються до роботи продавці, де вони харчуються і відпочивають. Приміщення абсолютно не відрізняються. Тобто, продавець для Хохлічів – партнер. А що до викладки товару, то в їхньому магазині очі розбігаються. Товар розкладений системно за призначенням біля стінок приміщення, а також посеред зали, де можна з обох сторін, як мовиться, подивитися і помацати те, що хочеться придбати. Таким чином у сімейному бізнесі є постійний прогрес.

– Я систематично стежу за динамікою обороту, які товари найбільше купують і у який час. Адже є сезонний товар. І тішуся з того, що з кожним місяцем у нас все більше покупців.

Спілкуюся з двома продавцями Оксаною та Аллою. Вони працюють тут вже не перший рік і дуже задоволені своєю роботою. Загалом же це сімейство дало роботу 30 працівникам. За 25 років існування бізнесу Хохлічів троє із продавців уже заробили пенсію.

– А коли заробили перший мільйон? – ставлю стандартне запитання.

– Тоді, коли ми усі були мільйонерами, коли грошовими знаками були купони, – хитрувато відповідає пан Хохліч. – А якщо серйозно, то хто бачить ці гроші? Всі вони вкладені у товари. А також у будівництво. І це не тільки магазини, але й будинки. Я побудував шість будинків. Для дітей, для себе. Всіх грошей не заробиш, а збудувати для себе той будинок, той двір, де ти почуваєш себе затишно і щасливо, мабуть, мрія усіх українців. У мене є таке місце, де із задоволенням збирається уся родина, де ароматне повітря і птахи співають.

– Ваш мер каже, що завдяки товарам, які ви продаєте, в Острозі збудовані цілі квартали…

– І це приємно, я вмію бути вдячним людям. Якось попросив мене один острожанин, аби дати йому автомобіль для перевезення будівельних матеріалів. Я одразу ж погодився, а він каже: «Не міг допроситися нікого, а ти дав». Я йому у відповідь: «Колись ти мені також допомагав, як я будувався і мені було сутужно. І я це пам’ятаю». Було приїхав у рідне село, побачив свою колишню вчительку німецької мови Ганну Павлівну. Зупиняю машину, вітаюся. А вона розчулено: «Ти мене впізнав, зупинився, щоб привітатися. Як це приємно».

В Острозі Василь Миколайович Хохліч дуже авторитетна людина. Про це свідчить хоча б такий факт. Місцева газета «Замкова гора» провела опитування, хто, на погляд читачів, є найавторитетнішим у місті. І містяни віддали саме Хохлічу першість. Я запитав дочку Ольгу, хто для неї є батько і вона відповіла словами пісні:

– Батько і мати – два сонця крилатих. А якщо лишень про батька, то це зразок мужчини бути опорою для родини.

Андрій БАБІНЕЦЬ

На фото: батько Василь Миколайович Хохліч з дочкою Ольгою;

Продавці Оксана та Алла працюють у команді родини Хохлічів.

Вас можуть зацікавити такі матеріали