Про декларації і трансплантацію

Минулого четверга до Рівного із робочим візитом прибула в.о. міністра охорони здоров’я України Уляна Супрун. Перед зустріччю зі ЗМІ в.о. міністра попрацювала у обласному центрі: взяла участь у спільній нараді з керівництвом області, міста, фінансистами та головними лікарями районних центрів первинної медико-санітарної допомоги. Традиційно без попередження відвідала ЦПМСД «Центральний» в Рівному. У своєму щільному графіку вона знайшла час, щоб зустрітися із журналістами і відповісти на деякі запитання, що виникли в медицині у процесі реформи.

Зустріч відбулася в облдержадміністрації. Столичну гостю під час візиту супроводжувала заступник голови облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко, яка також взяла участь у брифінгу.

– Зараз відбувається трансформація охорони здоров’я. З 1 квітня стартувала програма «Обери свого лікаря» і Рівненська область дуже ефективно рухається вперед. Майже 17% жителів області визначилися, кому довірять своє здоров’я, а у обласному центрі цей показник досяг 20%, – сказала Уляна Супрун і відзначила, що ці цифри більші, ніж у цілому в Україні. – Всього ж у вашій області 190 тисяч громадян вже підписали декларації із сімейними лікарями.

Як сказала в.о. міністра, 30 некомерційних медичних закладів в області будуть автономізовані вже до липня,  а решта 6 – до вересня.

Столична гостя розповіла про хороші враження від візиту до ЦПМСД «Центральний», де підписна кампанія поставлена належним чином – в усіх лікарських кабінетах встановлено комп’ютери, ноутбуки, які під’єднані до Інтернету, медсестри допомагають в оформленні декларацій. Медики готові працювати у вихідні, аби якомога більше людей змогли до них звернутися.

– Вчора відбулася зустріч з Прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом і Віце-прем’єр-міністром Зубко під час якої ми обговорювали реалізацію програми сільської медицини. Сподіваюся, що на наступне засідання Кабміну буде порядок реформування сільської медицини, тож побачимо наскільки ми зможемо профінансувати будівництво нових лікарських амбулаторій, придбання транспорту для лікарів у сільській місцевості та закупівлю медобладнання для амбулаторій, – сказала реформаторка.

Перед присутніми виступила заступник голови облдержадміністрації Світлана Богатирчук-Кривко, яка подякувала в.о.Міністра охорони здоров’я за високу оцінку досягнень області у реформуванні медицини і засобам масової інформації, які широко висвітлюють медичну реформу.

– Цифри, наведені пані Супрун, насправді могли б бути набагато вищими, якби не низка суб’єктивних та об’єктивних причин, які не дозволяють нині говорити про підписання декларацій із 50% населення, – сказала Світлана Кирилівна. –До суб’єктивних зараховую процес децентралізації, який відбувається паралельно з реформами у медицині. А також те, що у нових ОТГ формуються центри первинної медико-санітарної допомоги. Щоб медустанови могли зареєструватися у електронній системі, а лікарі змогли розпочати підписання декларацій, медустанова має отримати ліцензію. На сьогодні процес підписання декларацій ще не починався у дев’ятьох новостворених ОТГ, де ЦПМСД нещодавно подали документи до Міністерства охорони здоров’я і очікують на ліцензії. Також треба врахувати, що зараз дуже багато людей виїхали на сезонні роботи за кордон. Тож коли вони повернуться, процес підписання продовжиться. Треба відверто сказати, що 40 % лікарів скептично поставилися до підписної кампанії і самі не підписали декларацій.

Богатирчук-Кривко відзначила Рівненський та Березнівський ЦПМСД, які мають можливість заключити контракти до 5 червня із Національною службою здоров’я України і мати бонуси у вигляді нової системи фінансування.

– Лікарі запитували, як буде проводитися оплата праці? – продовжила Світлана Кирилівна. – Адже хтось на сьогодні підписав 1700 декларацій, а хтось всього 200. Право регулювати заробітну платню має головний лікар амбулаторії. Якщо молодий лікар проживає у віддаленому селі, де обмежена кількість пацієнтів, головний лікар матиме змогу платити йому стільки, щоб людина трималася роботи. А якщо це лікар, який недобросовісно ставився до своєї роботи, то й оплата праці буде відповідною.

Після цих двох виступів журналісти почали ставити запитання.

– МОЗ відмовив у видачі ліцензії на медичну практику комунальному некомерційному підприємству у Боремельській ОТГ, пославшись на те, що там немає відповідного медобладнання. Як їм бути?

– З самого початку місцеву владу було поінформовано про список необхідного медобладнання, що має бути в ЦПМСД. Медзаклад потрібно під’єднати до мережі Інтернет, а лікарям купити комп’ютери, – сказала Супрун. – Зараз понад 50% коштів залишаються у громаді. Якщо є гроші, їх потрібно вкладати у медицину. Не буде обладнання – не буде ліцензії, не буде ліцензії – не буде додаткових коштів.

–Як на практиці буде реалізовуватися Закон «Про трансплантацію органів та інших анатомічних матеріалів людині»?– Цей закон має вступити у дію з 1 січня наступного року. Ним передбачено створення цілої структури, що буде займатися питанням трансплантації, створювати реєстри донорів, реєстри пацієнтів і окремі реєстри по кожному органу. Потрібно навчити фахівців-транспланткоординаторів, які у майбутньому координуватимуть цей процес. І також підготувати лікарів, щоб вони навчилися спілкуватися із родичами пацієнта, в якого настала мозкова смерть, щоб схилити їх надати органи померлого на трансплантацію. Понад рік ми працюємо над створенням реєстру на трансплантацію кісткового мозку. В Україні активно розвивається трансплантація нирок – маємо п’ять лікарень, де проводять такі операції. У Держбюджеті для їх діяльності вже закладені кошти.– Що стримує пересадку кісткового мозку в Україні?– В Україні немає реєстру донорів. Є лише список із 112 людей, які подали про себе інформацію. Щоб проводити такі операції потрібні спеціальні бокси із високим рівнем гігієни, а вони дуже дорого коштують. Маємо на всю Україну лише один у Києві, де роблять 30 пересадок щороку. Чому не розвивалося донорство органів дотепер? Не знаю. Може, хтось заробляв гроші на тому, щоб відрядити пацієнта за кордон? Нині ми реалізовуємо інвестиційні проекти в ОХМАДИТі і в Інституті раку.    

Ліда ПОЛЬОВА

Вас можуть зацікавити такі матеріали