Здолбунівчани п’ють чисту воду з глибини 750 метрів і забезпечує її безперебійну подачу місцеве комунальне підприємство

Коли ми включаємо воду, щоб напитися, помитися чи приготувати їжу, навряд чи думаємо про тих людей, які цю вологу нам постачають. Але споживач одразу згадує про них, коли води раптом не стає. І споживачеві абсолютно не цікаво, що в мережі, довжиною 32 кілометри, як це є в Здолбунові може бути прорвана труба, бо більша частина з них прокладена ще в минулому столітті і що можуть бути різні технічні чи людські фактори, які вплинули на процес подачі води. І далеко не кожен із нас полізе у каналізаційний колодязь, де зібрані нечистоти, а ще на дворі мороз чи проливний дощ. Тому саме такі люди, які займаються комунальними послугами, варті насамперед доброго слова. Сьогодні ми розповімо про КП «Здолбунівводоканал». Загалом, Здолбунів все більше набирає чепурного, як прийнято казати, європейського обличчя. І ніхто не задумується, що територія міста помережана більше, як 32 км водогону та ще 45 км каналізаційних труб. Схему їх розташування знає як своїх п’ять пальців директор комунального підприємства Василь Іванович Мельник. Нині на багатьох підприємствах можна побачити керівниками випадкових людей, бо вони представляють провладні партії, або є кумами чи родичами впливових людей. Але Василь Мельник все життя займається експлуатацією водопровідної та каналізаційної системи та відповідних об’єктів. Свого часу ще юний Василь вступив на факультет водопостачання та водовідведення Українського інституту інженерів водного господарства та природокористування. Довелось подолати жорсткий конкурс, аби здобути майбутню професію. На той час дуже престижну, а нині – більше затребувану. Василь Іванович успішно закінчує факультет і у 1979 році прийшов на своє перше робоче місце в ОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» на посаду майстра водопровідної мережі. Потім був досвід роботи за кордоном – інженера військової частини у Німеччині. Повернувся через кілька літ не лише з вагомим професійними багажем, але й з новим мисленням, німецькою пунктуальністю у виконанні всієї роботи, а ще вмінням мислити прагматично, економити, міняти зашкарублу систему технічними новинками.
Уже невдовзі у 1986 році його призначають керівником Здолбунівської дільниці ОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал», а в 2003 р, після реорганізації Василь Іванович очолив КП «Здолбунівводоканал». На цій посаді довго не затримаєшся, якщо не вмієш поєднувати вирішення поточних питань і мислити стратегічно. Стратегія полягає в тому, щоб навчитися економити. Бо навколо все дорожчає. І якщо не впроваджувати технологічних новинок, які зменшують затрати, вода стане у прямому і переносному значенні золотою. Головний інженер Віктор Остапчук, який працює з Василем Мельником уже не одним десяток літ, зізнається:
– Якби свого часу ми не змінили багато чого у системі водопостачання, мали б сьогодні лише аврал.
Дізнаюсь від фахівців, що означають зміни у системі водопостачання та водовідведення. Насамперед позбулися однієї насосної станції, яка була дуже дорога в експлуатації. Це дало можливість не лише зекономити електроенергію, а й сконцентрувати якісний кадровий потенціал на інші ділянки роботи.
– У нашій галузі дуже важливо мати стабільні кадри, які детально знають свою ділянку роботи, – підкреслює цей фактор директор, – з вулиці людина не зможе у нас працювати. Бо крім відданості у роботі, має знати специфіку водопровідної та каналізаційної мереж.

Василь Іванович називає прізвища тих, хто є основою кадрового механізму. Серед них крім уже названого головного інженера Віктора Остапчука, енергетик Юрій Кондратюк, начальник виробничо-технічного відділу Володимир Жданюк, слюсарі-ремонтники Леонід Білецький, Микола Мартинюк, електрогазозварник Микола Гульчук. Всього колектив ось уже кілька років стабільно налічує 78 чоловік. І у важкі економічні часи, коли з-за кордону манять довгим євро, дуже важливо зберегти кадри. І тут включається у цей процес споживач. Саме від нього залежить як вчасно він розрахується за послуги.
– За минулий місяць вчасно розрахувалось лише 75% споживачів. Нерозбериха з субсидіями дуже впливає на процес з розрахунками, – продовжує розкладати по економічних полицях арифметику води Василь Мельник. – Заміна насосного обладнання, встановлення станції управління з частотним перетворювачем і автоматичним регулюванням витрат води відносно тиску в мережі, встановлення станції управління з плавним пуском на каналізаційній насосній станції дали нам можливість зекономити витрати електроенергії майже вдвічі. Однак за цей час електроенергія суттєво подорожчала. І тому у фінансовому плані витрат стало не менше. А ще є Галузева угода, яка зобов’язує нас збільшити зарплату для працівників. Податки також зросли. Все це змушує такі підприємства, як наше, піднімати ціну на наші послуги.
Директор підприємств не приховує, що працювати було б ще важче, якби не суттєва підтримка Здолбунівської міської ради. Добре розуміє проблеми комунального підприємства міський голова Ігор Ольшевський. Завдяки фінансовій підтримці міськради проведено реконструкцію внутрішьобудинкового водопостачання і водовідведення. Це дозволило замінити мережі в підвалах житлових будинків, що у свою чергу значно зменшило втрати води і кількість виїздів аварійних бригад. Співпраця з міськрадою дала можливість збільшити протяжність водопровідних мереж на 5, 5 км та каналізаційних – на 1,9 км. А це нові споживачі. Нині КП «Здолбунівводоканал» має на рахунку 19 644 споживачів води і їх кількість зростає. Здолбунівські комунальники серед кращих в області з запровадження лічильників для абонентів, якими охоплено 86% від усіх споживачів. За кошти інвестиційної складової встановлено також 188 будинкових лічильників.

Варто до сказаного добавити, що здолбунівчани мають якісну воду, бо комунальники забезпечують її подачу відразу з 6 свердловин, 3 з них знаходяться на глибині 700-750 метрів. Тому це чиста без домішок заліза вода. Звичайно, чим глибше знаходить вода, тим потужніші потрібні насоси. Але й тут спеціалісти подумали, аби здешевити цей процес. Воду качають у два резервуари вночі, коли тарифи на електроенергію нижчі.
Василь Мельник сам є зразком для підлеглих у ставленні до роботи і такий приклад став головним у виборі професій його двох синів – Дмитра та Вадима, які навчилися батькової спеціальності.
Про секрети добування і постійного постачання води, виведення з осель здолбунівчан нечистот директор може розповідати детально і тривалий час. Та ось до кабінету заходять працівники райвійськкомату і просять дозволу Василя Івановича вручити йому подяку за тісну співпрацю та значний внесок і допомогу під час проведення інструкторсько-методичного заняття з військовими комісарами області. І це ще є один приклад того, що КП «Здолбунівводоканал» є помітним гравцем на економічному, побутовому і соціальному тлі життєдіяльності міста Здолбунів.

Андрій БАБІНЕЦЬ

На фото: директор КП «Здолбунівводоканал» Василь Мельник; головний інженер Віктор Остапчук; електрогазозварник Микола Гульчук.

Вас можуть зацікавити такі матеріали