Руслан Пилипчук: «Розподіліть справедливо податки і ми зробимо з Березного Лас Вегас»

Березнівщина одни із тих районів, який на 95% є дотаційним. Про це відверто повідомила заступник голови Березнівської райради Людмила Пилипчук. Це і є однією із причин того, що сільські ради не спішать об’єднуватись в ОТГ. Хоча і тут крига зрушила. Є рішення Малинської, Полянської, Бронненської та Яриніської сільрад, які мають намір об’єднатися в одну з центром у Малинську. До цього спонукало те, що міста обласного значення мають кращі позиції по оподаткуванню. Міський голова Березного Руслан Пилипчук побував нещодавно на Форумі асоціації міст та сіл України, тому ще під враженням тієї події. Однак якогось оптимізму той Форум для таких міст, як Березне, не дав. Законодавче поле оподаткування залишається попереднім, а на місцеві органи влади скидають ще більше фінансових витрат. Взяти хоча б монетизацію перевезень пільгових пасажирів. Саме з цієї теми й розпочинаємо розмову з Русланом Пилипчуком.

– Усіх надходжень маємо в рік 15 мільйонів гривень. Ми підрахували, що монетизація перевезень забере у нас близько двох мільйонів. А це більше як десята частина від нашого прибутку. Тобто одну дорогу ми уже не побудуємо. А ще до кінця не відомо, що дасть монетизація комунальних послуг. Далі – місцеві органи влади мають забезпечувати зарплатою технічних працівників в освіті та медицині. Без цієї категорії не обійтися, тож змушенні платити і їй зарплату. А тут ще прийшла вимога збільшити зарплату з 15 травня працівникам апаратів місцевих рад. Тобто витрати все зростають. Разом із тим, податки складенні таким чином, що міста обласного значення мають більші надходження, зокрема ПДФО, ніж міста районного значення. Віддайте в наше розпорядження такі ж податки і ми зробимо з Березного Лас Вегас. До 2017 року ми мали податок із акцизу від заправок. Зараз ці кошти йдуть через столицю і сума відразу впала на 10% у порівнянні з попереднім роком.

– А чи готові ви створювати ОТГ, що збільшило би вам відрахування з боку держави?

– На Форумі виступав нардеп від «Самопомічі» пан Березюк. Він назвав реальну цифру, що потрібно мати для розвитку ОТГ. Аби повноцінно функціонувала об’єднана громада, потрібно, щоб на одного мешканця цієї громади поступало кошів у сумі 1264 гривні, а поступає якихось 30 гривень. У нас у районі 60 тисяч населення, 15 із них мешкає у Березному. Для повноцінної ОТГ треба мати мінімум 11 тисяч населення. У нас його достатньо і ми готові приєднати до міста інші населені пункти, хоча не завжди це буде вигідно нам, бо треба, щоб на місцях функціонували якісь підприємства, приходив інвестор. Де є інвестор, орендна плата за землю, там можна розвиватися. Вважаю, що нині треба проводити котіпку, наполегливу інформаційно-роз’яснювальну роботу з приводу створення ОТГ, давати їй ще більші повноваження, бо інакше, об’єднані громади стануть банкрутами. Наскільки відомо поки що лише дві ОТГ мають достатньо власних коштів, можуть працювати без дотацій. Тому, на мій погляд, треба переглянути дохідну частину від податків, а потім уже вирішувати інші питання, які стосуються ОТГ, монетизації і утримання різних структур за рахунок місцевих рад.

Розмовляв Андрій БАБІНЕЦЬ

Вас можуть зацікавити такі матеріали