Рокитнівщина: оголені нерви місцевих проблем

Голова Рокитнівської райради Анатолій Кінчур ще був під враженнями святкування дня міста Столін, що в сусідній Білорусі.

– Вразило не саме святкування, і ми вміємо його організовувати. Але уявіть собі – о 23:00 завершилось свято. Всі розходяться по домівках, ніде не видно жодної смітинки чи окурка. Немає п’яних, ніхто не горланить, всі ведуть себе культурно. Саме культура поведінки в побуті, у спілкуванні, повага один до одного дуже помітні у наших сусідів. Ми відвідали фермерські, тепличні, сільськогосподарські підприємства. Усі вони мають державну підтримку. Приміром, за добу одне тепличне господарство відправляє 15 фур овочів на Москву. Головний споживач сільгоспкультур – Росія. Це, звичайно, небезпечно, бо не відомо як себе поведе далі керівництво цієї держави. Але ми бачили новітні обладнання та технології на всіх підприємствах. Тобто, білоруси можуть конкурувати з усіма європейськими державами, дай їм лише вихід на їхній ринок. Середня зарплата сільгоспвиробників на теплицях становить 400 доларів. В управлінні переважає президентська вертикаль. І білоруси це вітають. Нещодавно Лукашенко зустрівся із 250 найуспішнішими студентами. Їм уже підготовлені місця для роботи у різних галузях. Тому зрозуміло, найкращі уми залишаються в країні. Словом, нам є багато чого вчитися у сусідів-білорусів.

На запитання до Анатолія Андрійовича, що у нас не так, голова райради не став лукавити:

– Готуємо сесію райради на 12 липня. Маємо крім поточних ще й чимало актуальних питань, які з’явилися останнім часом. Крім нелегалів-бурштинщиків, виникли ще й нелегали з випалення деревного вугілля та нелегального продажу паливно-мастильних матеріалів. У віддалених селах з’явились підпільні заправки. Перші псують екологію, не платячи податків, другі – не сплачують акциз. Таким чином ми втрачаємо великі кошти, які могли б іти у місцевий та державний бюджети. А через спалювання дерев зросла ціна ще й на паливо. І тепер виникла проблема забезпечити за попередніми цінами дровами ще й бюджетні заклади. Ще одну проблему підкинули нам депутати обласної ради у минулому році. Нині місцеве населення збирає лісові ягоди. Так ось, облрада прийняла ціну на квиток із заготівлі лісових ягід 1 гривню 44 копійки. А в сусідніх областях ця ціна майже у два рази менша. Тому реєстрація заготівельників проходить не у нас і мимо йдуть сотні тисяч гривень.

Хвилює голову райради також недофінансування медичної галузі.

– Дофінансування медицини, фінансування технічних працівників та матеріальне забезпечення освітньої галузі уряд переклав на місцеву владу. У районі велика народжуваність. Тому без достатньої кількості працівників у закладах медицини та освіти не можна обійтись. А ще місцеву владу змушують займатися також дотацією зв’язку та пільговою категорією у перевезенні людей. Самі розумієте, що пільговиків у зоні, постраждалій від аварії на ЧАЕС, чимало.

У таких умовах районна влада все ж не втрачає віжки управління. Крім вирішення поточних питань тривають будівництво і капітальний ремонт у школах, де це найбільш необхідно. Приміром, Старосільська школа уже не вміщає учнів навіть у дві зміни навчання. Тож розпочато добудову школи. Тривають ремонтні роботи у Кисоричах та Хмелю. Завершується реконструкція приміщення для «Інваспорту». У роздумах депутатів райради де виділити приміщення для інклюзивної освіти.

– Маємо з цим також проблему, бо особливі діти можуть навчатися будь-де, тут питань немає. Але довозити дітей у інклюзивний центр після навчання у школі з віддалених від райцентру сіл на 40-50 км, дуже важко, – розповідає про ще одне гостре питання керуючий справами райради Анатолій Герасимчук. – Тому виносимо на розгляд сесії ще й це питання.

Прокоментував проблеми, які є в районі, голова райдержадміністрації Микола Кушнір (на фото вгорі):

– Щодо ціни на квитки на збір лісових ягід, то й справді мимо нас ідуть чималі кошти. На даний час зібрано всього 230 тисяч гривень. Ще кілька років тому район мав більше 3 мільйонів гривень доходу зі збору ягід. Тому готуємо чергове звернення на сесію облради, аби депутати переглянули своє рішення щодо ціни. Сподіваємось, що нас зрозуміють правильно. У більшості випадків уже вирішено питання з паливом для шкіл та інших бюджетних організацій. Відділ освіти дещо не врахував того моменту, що ціна на паливо може зрости. Однак ми маємо на території району три держлісгоспи, де з розумінням ставляться до наших проблем. Тому впевнений, діти зимою в школах мерзнути не будуть. Щодо нелегального випалювання вугілля та продажу безконтрольних паливно-мастильних матеріалів, вважаю це – недопрацювання місцевих правоохоронних органів. Лібералізацію малого підприємництва, коли були заборонені всілякі перевірки, окремі підприємці сприйняли як вседозволеність. Нині в районі навіть немає інспектора з праці. Якось викликали представника цієї служби у село Кам’яне. Так ось, він виявив 42 особи, які працювали не оформлені офіційно на деревообробці. Накладено неймовірний штраф. Однак, таких перевірок занадто мало, щоб навести порядок.

Рокитнівщина, незважаючи на глобальні проблеми все ж розвивається і розбудовується. Ми побували на двох об’єктах, де вже очевидний результат.

Одним з таких об’єктів є комунальний заклад «Рівненський регіональний центр з фізичної культури і спорту інвалідів «Інваспорт» Рокитнівської районної ради. Тут допомагають людям з особливими потребами. Тут втілюють віру в себе.

– Інвалідів дуже багато, ви просто їх не помічаєте. Все розпочалося в 2008 році. Ми створили клуб, який діяв до 2015 року. Він вийшов на дуже високий рівень. Наші спортсмени займали призові місця в області та Україні. Раніше ми займалися в звичайному спортзалі ПТУ. У 2015 році нам надали приміщення – колишню дитячу лікарню. Ми створили центр за постановою Кабміну «Про інвалідний спорт». Тобто нас уже не вважають громадською організацією. Ми вже є нормальний комунальний заклад. В людей є потреба саме реабілітації. Ми цим і займаємось. В нас є тренери з настільного тенісу, шахів та шашок. Нам допомогло багато людей. І, звісно, бюджет, хоча і невеликою сумою, але добре й так. На сьогоднішній день у нас є чемпіони України з риболовного спорту, настільного тенісу, бронзовий призер з арм-реслінгу. Уже 10 років, як існує інвалідний спорт в Рокитнівському районі. І за ці роки ми вийшли на дуже високий рівень. Нам є чим пишатися. Маємо медалі та заслуги. На даний час завершується ремонт тренажерного залу, кабінету для масажу і взагалі всіх кімнат та кабінетів, – розповідає Наталія Шеремет, директор комунального закладу.

На фото з вихованкою Ванессою Крупич

Результат праці місцевої влади також очевидний і в Кисорицькій ЗОШ I-III ступенів. Голова районної ради Анатолій Кінчур разом з нами відвідав це місце, дізнався про термінові потреби школи. Директор школи – Валентина Самойлюк каже:

На фото з головою Рокитнівської райради Анатолієм Кінчуром

– Школа у нас велика, результати ЗНО кожного року кращі. Але шкода, що стільки проблем з ремонтом. Цього року ми зробили кабінет інформатики від А до Я. Нам виділили 250 тисяч гривень з сільської ради. Ми дуже активні в плані екології. Співпрацюємо з нашим Кисорицьким лісництвом. Ми отримали дві інтерактивні дошки та декілька проекторів. Тому комп’ютерною технікою ми забезпечені. А взагалі спортзал потребує ремонту, потрібно вирішити проблему з бібліотекою тощо.

Голова районної ради заспокоїв директора і пообіцяв найближчим часом вирішити ці проблеми.

Сам же центр – смт Рокитне – просить, аби йому полагодили дорогу, бо по ній їхати хіба що всюдиходом. Однак, як пояснили нам у селищній раді, зараз робити ремонт дороги немає сенсу, бо містечко має більш глобальну проблему – треба побудувати каналізаційну систему у райцентрі. Проектно-кошторисна документація припадає пилом уже з 2010 року. Селищна рада, район таких коштів не мають. Сподіваються на допомогу народного депутата Василя Яніцького.

Ось такі оголені нерви місцевих проблем. До честі керівників району, вони не приховують цих проблем, намагаються їх вирішити. Однак є речі глобального характеру, що й дозволяють нечистим на руку використовувати всі можливості заробляти нечесно, користаються можливостями хаосу.

Андрій БАБІНЕЦЬ

Ярослава ЦИМОЩУК

 

 

Вас можуть зацікавити такі матеріали