А тепер ще й медична академія

Коли майже 20 років тому, 16 жовтня 1998 року Рівненське медичне училище очолив Ростислав Сабадишин, навчальний процес проходив лише в одному корпусі. Навчалось тоді 600 учнів. До їх послуг був лише один гуртожиток. За неповних два десятки літ медучилище перевтілилось у «Базовий медичний коледж». На даний час тут навчається більше 1600 студентів. Навчання проходить у 4 корпусах, функціонує 3 гуртожитки, де мешкають майже 600 студентів. Коледжем керує сучасна менеджерська команда на чолі з професором, доктором медичних наук, заслуженим лікарем України Ростиславом Олексійовичем Сабадишиним. У 2016-2017 навчальному році захистили та отримали дипломи доктора філософії три викладачі. Готуються до офіційного захисту ще п’ять викладачів коледжу. На даний час в коледжі працює 36 кандидатів наук.

Ось такі цифрові й фактажні успіхи. Однак на цьому директор коледжу і його команда, не зважаючи на нападки конкурентів та окремих ЗМІ, не зупиняються. Минулої п’ятниці більшістю голосів депутати облради проголосували за створення на базі медколеджу медичної академії. Її програму презентував Ростислав Сабадишин. Ми звернулись до Ростислава Олексійовича з різними запитаннями, аби він розповів нашим читачам, що дало можливість підняти навчальний заклад на ще один – вищий рівень.

– Для пересічного читача пояснюю, що згідно нового Закону «Про вищу освіту» ми маємо можливість з коледжу створити академію. Освітній процес у коледжі забезпечують 8 відділень, 4 з них за бакалаврським рівнем. Викладання дисциплін за бакалаврськими професіями проводять доктори та кандидати наук. У коледжі створено сучасні навчальні лабораторії та кабінети. Також укладено коледжем договори з усіма лікувально-профілактичними і фармацевтичними закладами області, де студенти мають можливість набути практичні навички. Таким чином, весь науковий, методичний, матеріально-технічний потенціал у нас для цього є. Необхідно відмітити, що у Рівному та області відсутній навчальний заклад вищої освіти медичного спрямування, який би здійснював навчання на магістерському рівні. Академія буде першою. Ми впевнені, що академія стане провідним навчальним закладом з підготовки медичних та фармацевтичних фахівців не лише для нашого регіону, а й для інших областей України.

– Якщо бути відвертим, то, очевидно, що є у вас і противники створення навчального закладу нового рівня. Але найбільше звинувачень у вашу адресу звучить про високу зарплату директора…

– У жодній демократичній державі людину не звинувачують за те, що у неї висока зарплата, але у нас є наша українська ментальність… Нарахування заробітної плати для мене проводиться згідно із Законом України «Про вищу освіту», відповідних постанов КМУ України, наказів МОН України. Встановлені для мене надбавки і доплати є обов’язковими і лише одна – стимулююча. Ніхто з моїх опонентів не говорить про те, що у коледжі загалом висока зарплата. Нині її середній рівень вище 8 тисяч гривень. Якщо зарплата буде низькою, то який науковець тут буде працювати? Хіба ви не бачите, що мільйони фахівців високого рівня виїхали за кордон на роботу, бо в Україні низька зарплата. Люди не хочуть бути бідними і це закономірно.

– Ще опоненти знаходять аргументи для критики, мовляв громадські організації через Фейсбук пишуть про невисокий рейтинг закладу.

– Я не вважаю Фейсбук достовірним і об’єктивним джерелом інформації, тому ним і не користуюсь. Для мене особисто надзвичайно важливою є критика високосвідчених людей, які творять, генерують нові, важливі для суспільства ідеї та прикладають максимум зусиль для їх втілення.

– Що ви можете сказати на рахунок якості освіти в закладі?

– Я вважаю, що систематичне підвищення якості освітніх послуг є першочерговим завданням академії. В останньому навчальному році показник рівня якісної підготовки студентів зріс в середньому на 5%. Результати складання студентами випускних груп ліцензійного інтегрованого іспиту «Крок М» по напрямках склали: «Лікувальна справа» – 88,5% правильних відповідей, «Лабораторна діагностика» – 70,5%, «Сестринська справа» – 92, 8%. У цьому році показник абсолютної успішності студентів коледжу, які складали ЗНО з української мови, склав 98,5%, що значно вище, ніж в середньому по Україні. Я не буду вже говорити про те, що наші студенти систематично беручи участь, займають високі місця у різних конкурсах, олімпіадах. Красномовним є й той факт, що 77,8% випускників 2017-2018 навчального року вже працевлаштовані. Решта вступили до вищих навчальних закладів вищого типу або ж скористалися іншими пільгами щодо працевлаштування.

– Які у найближчий час є напрямки розвитку академії?

– Після перейменування й зміни типу Рівненського державного базового медичного коледжу на КЗВО «Рівненська медична академія» у найближчій перспективі в першу чергу плануємо провести ліцензування на магістерському рівні по чотирьох спеціальностях. Є ще декілька задумів щодо створення додаткових курсів з підготовки та підвищення професійного рівня фахівців, але про це згодом. Таким чином розшириться спектр освітніх послуг. Також на базі академії плануємо створити потужний науковий осередок, який проводитиме наукові дослідження, реалізовуватиме інноваційні проекти у галузях освіти і медицини. До роботи осередку планується долучити наявний у закладі науково-педагогічний персонал та науковців інших закладів. Зрозуміло, що буде систематичне підвищення професійного рівня науково-педагогічних працівників, поліпшення матеріально-технічної бази академії. Плануємо посилити міжнародне співробітництво в напрямках освіти, медицини, методичних і науково-технологічних досліджень, підготовки фахівців з різних програм і обмінів. Вже на даний час у нас укладені 4 договори про співпрацю з польськими медичними і освітніми закладами. На виконання досягнутих домовленостей були проведені візити-зустрічі з викладачами та студентами договірних сторін, взято участь у міжнародних науково-практичних конференціях. Вже на даний час студенти коледжу мають можливість проходити практику в провідних медичних закладах Польщі. Також завдяки проведеній роботі в рамках міжнародного співробітництва, коледжем розпочато навчання іноземних студентів. Це дало змогу академії одержувати кошти із-за кордону, за рахунок яких підвищувати заробітну плату працівникам, розвивати власну матеріально-технічну базу. На жаль, більш детальна інформаціє є комерційною таємницею, але можу сказати, що після відкриття медичної академії програми міжнародного співробітництва суттєво розширяться, в зв’язку з чим бюджет навчального закладу зможе додатково отримати щонайменше 10 мільйонів гривень за надання освітніх послуг іноземним студентам, претендувати на одержання міжнародних грандів.

Мене ніхто з критиканів не питає звідки я беру кошти на закордонні поїздки для участі у міжнародних конференціях, проведення переговорів із представниками іноземних освітніх та медичних закладів? Я їх беру із власної кишені, бо розумію, що подібне співробітництво вкрай важливе для наших науковців, студентів та й для академії в цілому.

– Якою ви сподіваєтесь бачити академію через 5-10 років?

– У першу чергу успішною. Я прикладу всіх зусиль, щоб інтелектуальна і обдарована молодь обирала для навчання саме академію, щоб випускники академії були високваліфікованими фахівцями. Також сподіваюсь, що академія до того часу зможе готувати науковців в медичній та фармацевтичній галузі.

– Дякуємо за змістовні відповіді.

Андрій БАБІНЕЦЬ

Вас можуть зацікавити такі матеріали