Екологічний пояс для Рівного

ДП «Рівненське лісове господарство» у порівняні з грандами, які мають у своєму господарстві набагато більші площі лісових насаджень, за розмірами менше. Але аж ніяк не менш важливе, особливо у плані екологічному. Адже всі 5 лісництв у переважній більшості знаходяться неподалік обласного центру, створюючи разом із Клеванським держлісгоспом для нього певний зелений пояс. Ми мало задумуємося над тим, наскільки зелені насадження дають нам найцінніший продукт, без якого неможливе життя. Це – кисень. У час науково-технічного прогресу людство набудувало ракет, літаків, автомобілів, підприємств, які за секунди спалюють сотні тонн кисню, виділяючи вуглекислий газ. І лише зелені насадження, а в нашій області в основному лісова рослинність поповнює нам запас необхідного для дихання кисню. Лише один гектар лісу щорічно в середньому поглинає 5 тонн вуглекислого газу і виділяє 4 тонни кисню. Площа під лісові насадження Рівненського держлісгоспу становить майже 22 тисяч га. Тож математичні підрахунки можуть підказати скільки висаджений на цих гектарах ліс поглинає шкідливого вуглекислого газу і виділяє кисню для навколишнього середовища місцевих сіл та міста Рівного.

Якщо подивитися на призначення лісів цього господарства, то 7969,5 га становлять рекреаційно-оздоровчі ліси. Ліси природоохоронного, наукового та історико-культурного призначення становлять більше 1140 га. І лише решта експлуатаційні ліси. На території держлісгоспу розташувалися 10 об’єктів природно-заповідного фонду, площа яких загалом становить 1213,1 га. Їх варто назвати, бо вони мають вагоме значення не лише для лісівників, але й науковців, археологів та й просто туристів. Саме ці об’єкти також увійдуть у новий проект «Медове коло», який охопить туристичний маршут у 5 районах нашого краю. Серед них: урочище «Дівоча гора», «Корнинський», «Кунинська дача», «Гориньград», «Спасівське», «Олександрійська дача», «Соломка», «Дубово-грабові насадження на Поліссі», «Ділянка букового лісу», «Порозівське».

– Усі ці об’єкти рішенням облради передані нам для охорони і є цікавими для природознавців. Взяти хоча б заповідне болотне урочище «Соломка», – пояснює мені начальник відділу лісового господарства Олег Ткач. – Воно створене на місці колишнього торфовища, яке використали у промислових цілях. Нині завдяки цьому урочищу регулюється рівень приток річки Горинь. Кожен заповідник є унікальним за своєю суттю і цікавим для місцевих людей та туристів. Скажімо, на території Здолбунівського лісництва знаходиться ботанічний заповідник «Кунинська дача». Це чимала площа більше 200 тисяч гектарів. На її пагорбах зростають грабово-дубові ліси з домішкою клена. Є окремі дерева бука лісового. Чимало рослин, кущів та дерев занесені до Зеленої та Червоної книг України. А ще тут є унікальне джерело, до якого на свято Георгія Побєдоносця сюди приходить усе село. У Кунині обидні церкви названі в честь цього святого. Подібні унікальні рослини є й в інших природних заповідниках нашого держлісгоспу.

“Стежка кохання”

Із головним лісничим господарства Володимиром Клімчуком ми відвідали ще одне улюблене місце туристів-велосипедистів, яке назвали «Стежка кохання». Серед казкового жовто-багряного лісового царства наповненого свіжим киснем із грибовим ароматом пролягла доріжка для любителів кататись на велосипеді. Хто знайде час, аби тут побувати, набереться позитивної енергії. Не знаємо чи стане ця стежка для кожного стежкою кохання, але стежкою любові до природи для вас вона стане обов’язково.

Олександр Савченко
Олександр Петрук

– Усі природні багатства заповідників, які є на території нашого держлісгоспу, звичайно, додають нам роботи по їх охороні, облаштуванні та збережені, – каже директор держлісгоспу Володимир Білий . – Але це не звільняє нас від проведення всіх господарських заходів, якими займається держлісгосп. Починаючи з вирощування насіння, посадкового матеріалу, їх висадки, доповнення площ, догляду за плантаціями молодих насаджень і зрілого лісу. А також виконувати ті роботи, які власне, й приносять дохід для життєдіяльності держлісгоспу. На спільний результат працюють 121 член колективу. Варто назвати як спеціалістів, які відповідають за управлінські функції на своїх ділянках роботи, так і про людей, які несуть відповідальність безпосередньо за виробничий процес. Серед них головний інженер Євген Гриб, головний лісничий Володимир, головний економіст Людмила Гусак, лісничий Корнинського лісництва Петро Мирончук, лісничий Олександрійського лісництва Олександр Савченко , майстер лісу Костянтин Макарчук, водій Олександр Петрук . Та й за інших можу розписатися лише з найкращими характеристиками. Незважаючи на певні негативні тенденції, які створюються навколо галузі лісового господарства і про які йшла мова на останньому з’їзді лісівників, ми сумлінно виконуємо всі покладенні на нас завдання і маємо достатні успіхи та результати.

Про фінансову сторону діяльності колективу розповіла головний бухгалтер Жанна Гладка. У кабінеті у неї висить свіжа грамота від керівництва Олександрійської ОТГ, вручена колективу під час святкування ювілею села як «Найбільшому платнику податків до місцевого бюджету серед підприємств с. Олександрія». Тобто саме ДП «Рівненське лісове господарство» є найбільшим бюджетоутворюючим підприємством об’єднаної громади.

– Загалом за 9 місяців нараховано та сплачено податків і платежів до зведеного бюджету в сумі 11667,7 тисяч гривень. В тім числі до державного бюджету 8347,4 тисячі гривень, до місцевого – 3320, 3 тисячі гривень. Обсяг реалізації продукції за 9 місяців склав 37351 тисяч гривень, що в порівняні з відповідним періодом минулого року становить 126, 8%. Все це забезпечує життєдіяльність колективу, здійснення комплексу заходів з охорони лісу, організацію виробничих процесів.

За цими цифрами стоїть щоденна котіпка робота усіх служб. Інженер з лісовирощування Ольга Баранова у розмові з автором цих рядків називає численні заході, які проведенні у лісокультурній справі. Загалом посаджено 86,6 га лісу, проведено сприяння природному поновленню на площі 23 га. Затрати на виконання весняної лісокультурної кампанії склали 476,5 тисяч гривень.

– Нині ми проводимо інвентаризацію у розсаднику, – розповідає Ольга Леонідівна. – Особливо звертаємо увагу на інвентаризацію лісових культур однорічного, дворічного та трирічного віку, спеціалісти господарства ретельно провіряють схеми посадки, відстань між рядками, розміщення сіянцю в рядах та провіряють їх приживлюваність. На щастя, цьому сприяє і нинішня тепла, а зараз ще й волога осінь.

Варто зазначити, ДП «Рівненське лісове господарство» також не оминула екологічна біда – всихання сосни звичайної. Цієї культури серед інших видів дерев, хоч ліси тут змішані, все одна найбільше. На території держлісгоспу є широкий спектр різних насаджень, де після сосни найбільше росте дуба звичайного, дуба червоного, берези повислої, вільхи, ялини європейської і навіть ясени та буки. Все це разом з іншою рослинністю створює прекрасну частину екологічного поясу для обласного центру та прилеглих територій, і це ще одна цінна якість окрім виробничого. І саме нинішнє покоління рівненських лісівників забезпечує різнобічну діяльність як економічного, виробничого, так і екологічного та соціального характеру.

Андрій БАБІНЕЦЬ

Вас можуть зацікавити такі матеріали