Аеропорт, призначення, розвиток громади та прийняття бюджету області

Ці та інші питання розглядали депутати на 2-му пленарному засідання 23 сесії облради.

Крім депутатів та відповідальних служб ОДА і облради, які забезпечують виконання відповідних рішень, що їх приймають депутати, цього разу залу заповнили представники трудових колективів, яких стосувався порядок денний. Так, знову з плакатами появилися працівники Рівненського аеропорту. Виступали їхні лідери, розповідали про не заплачену з червня зарплату, про не оплачені податки, про борги, які обсіли КП «Міжнародний аеропорт Рівне». Свої пропозиції з приводу ситуації навколо аеропорту висловили депутати Михайло Кирилов, Микола Кучерук, Богдан Файфура, Валентин Крока. Їхня думка зводилась до того, що треба віднайти кошти, аби зберегти такий стратегічний об’єкт як аеропорт. Щоб вирішити питання остаточно треба немало-небагато 15 млн гривень. Це чимала сума, яка включена у програму розвитку цього підприємств на поточний рік. Такої суми, можливо, і не треба було б, якби на сполох керівництво аеропорту вдарила раніше, і не влізли б у покарання у вигляді пені. Слово взяв голова ОДА Олексій Муляренко, який запропонував спочатку погасити заборгованість по зарплаті у сумі 2,6 млн гривень. Погасити зарплатний борг перед працівниками аеропорту цього року  уже не дозволяє законодавство, адже бюджетний рік закритий.

Довелося робити перерву у сесії, під час якої керівники фракцій продовжили обговорення даного питання. По перерві шляхом голосування нарешті прийнято рішення збільшити видатки на «Міжнародний аеропорт Рівне» у рамках обласної програми розвитку летовища: замість передбачених 1,7 млн гривень заклали 2,6 млн грн. Крім того, депутати заклали 15 млн грн. під саму програму розвитку та підтримки Міжнародного аеропорту Рівне, за зміни до якої голосували окремо.

Ще одне гаряче питання розглядали одразу після цього. «Про внесення змін до перспективного плану формування територій громад Рівненської області». Депутат Богдан Файфура відразу зауважив що в громади Іваннівської сільської ради є дві думки: близько третьої частини вважає, що треба приєднуватись до міста Дубно. Тому він пропонував це питання перенести на наступну сесію. Однак більшість, частина з якої прибула на сесію з вимогою внести зміни до перспективного плану, який передбачає приєднання Іваннівської сільради до Привільненської ОТГ. Її представник розповіла всім присутнім у сесійній залі про те, що спочатку громада Іванівської сільради готова була приєднатися до Дубно. Однак, з 2015 року влада міста нічого не зробила, аби таке приєднання відбулося. Втрачений час і можливості. Нині Привільненська ОТГ довела, що вона є успішною, здійснили чимало соціальних програм. Це підтверджує голова ОТГ. Депутат Богдан Файфура спробував знову переконати своїх колег, що все ж доцільніше приєднання Іваннівського сільради до Дубно, бо тоді можна буде вирішити проблему в медицині, яка триває уже багато років. І саме місто матиме можливість розвиватись. Він запитав: чи зможе Привільненська громада так успішно розвиватися, якщо у неї заберуть акциз на паливно-мастильні матеріали. Однак настрої у залі уже були на користь приєднання до Привільно.

Потім кілька питань прийняли блискавично, бо вони уже обговорювались на комісіях. В тім числі й про обласний бюджет Рівненської області на 2019 рік.  Щодо основних бюджетних показників на 2019 рік, то вони виглядають так. Доходи обласного бюджету на 2019 рік заклали в розмірі 7 мільярдів 153 мільйони 623 тисячі гривень. З них власні доходи складають 776 мільйонів 418 тисяч гривень. Тобто, трохи більше 1/10 бюджету. Решта – це субвенції та дотації з державного бюджету. Видатки обласного бюджету у наступному році трішки менші за доходи – 7 мільярдів 150 мільйонів 844 тисячі гривень.

Резервний фонд закладено в межах 48 мільйонів гривень.

За словами голови обласної ради Олександра Данильчука, головний принцип видатків обласного бюджету 2019 року – його соціальна спрямованість. Так, на охорону здоров’я передбачено понад 1 мільярд 390 мільйонів гривень. На галузь освіти – майже 740 мільйонів гривень. 50 мільйонів гривень передано в спеціальний фонд для будівництва освітніх закладів.

Крім того, зросте фінансування на харчування учнів ПТУ та студентів вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації (дітей-сиріт та осіб з їх числа) – на що у бюджеті передбачено понад 90 гривень на день.

Зростають і витрати на харчування: на одного хворого в день заклали в цілому по закладах охорони здоров’я 23,96 грн, трохи більше передбачили для пацієнтів обласного госпіталю для інвалідів війни – 55 гривень на день.

Зросли видатки і на соціальний захист населення. Бюджетом передбачено 136 мільйонів 713 тисяч гривень. Зокрема, на харчування одного підопічного в установах соціального захисту передбачено 46,2 грн.

Бюджет області за іншими галузями виглядає так:

Культура і туризм

Управлінню культури і туризму передбачено 90 мільйонів 165 тисяч грн. Зокрема, на 20 % зростає фінансування театрів – академічного та лялькового, а також обласної філармонії. 480 тисяч гривень передбачено на поповнення фондів бібліотек.

Фізична культура і спорт

На фізкультуру і спорт заклали майже 39 мільйонів гривень. Зокрема, видатки на оплату праці працівників закладів фізичної культури і спорту зростуть більше ніж на 20% і складуть 10 мільйонів 705 тисяч гривень.

Більше 8,5 мільйонів гривень піде на утримання обласний осередків фізкультурно-спортивних товариств. Зокрема, на утримання 6-ти ДЮСШ цих шкіл – більше 4,5 мільйонів гривень.

Також більше 1 мільйона передбачено на закупівлю мікроавтобуса для обласної школи вищої спортивної майстерності.

Соціально орієнтованим називає бюджет Рівненщини на 2019 рік голова обласної ради Олександр Данильчук. Адже наступного року на такі галузі, як медицина, освіта, спорт та соціальний захист влада області заклала більші кошти. Зокрема, на охорону здоров’я передбачили понад 1 млрд. 390 млн. грн. При цьому намагалися врахувати усі потреби і медичних закладів, і хворих. Йдеться як про закупівлю нового обладнання, так і про безкоштовні медикаменти та лікування для низки категорій громадян.

Далі на сесії знову був сплеск емоцій, бо розглядали кадрові призначення керівників комунальних закладів. Нарешті пройшла кандидатура директора КЗ «Олександрійська спеціалізована мистецька школа-інтернат I-III ступенів» Наталії Тарасевич. Проголосували також за кандидатуру директора КЗ «Мізоцька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат I-II ступенів» Валентину Ткачук. Однак кандидатура на посаду директора КЗ «Костопільська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат I-II ступенів» Марії Шама не набрала необхідно кількості голосів. Проте у Марії Леонтівни була потужна підтримка з боку її колективу. Саме ж претендентка вийшла за трибуну і прямо запитала, чому частина депутатів не бере участь у голосування. Коли ж на екрані висвітлили результати голосування, то з’ясувалось, що участь у голосуванні не взяла фракція Батьківщини. Із залу прозвучала перша порція «ганьба». Довелося голові фракції Миколі Кучеруку пояснювати чому її депутати не голосували за кандидатуру Шами. Він згадав Олександра Булигу, за якого також не проголосували на попередніх сесіях, інші моменти голосування за керівників комунальних закладів, коли йшло перетягування канату в залежності від того, яка фракція висувала того чи іншого кандидата. Зала не хотіла слухати аргументи депутата. Люди мали свій аргумент, який підтвердила й голова конкурсної комісії конкурсу на посаду директора Костопільської школи-інтернат Світлана Богатирчук-Кривко, яка сказала, що кандидат проявила хороші знання, отримала ще одну додаткову освіту, має всі професійні здібності, аби керувати колективом, який підтримує її. Всі перипетії нарешті привели до того, що кандидатуру Марії Шами переголосували і вона отримала 39 необхідних голосів. Водночас, депутати на порядок денний так і не винесли питання про контракт з директором КЗ «Великомежиріцька спеціальна загальноосвітня школа-інтернат I-II ступенів».

Решта питань порядку денного були прийняті депутатами майже одноголосно. Депутати прийняли також план роботи обласної ради на 2019 рік.

Андрій БАБІНЕЦЬ

Вас можуть зацікавити такі матеріали