Свинарство – національна галузь

– В Україні свинарство з давніх-давен вважали, так би мовити, національною галуззю сільськогосподарського виробництва, – розповідає директор фермерського підприємства ПСП ПП «Здолбунівське» Петро Кравчук.

На сьогодні в Україні виробництвом свинини займаються дві категорії виробництв: присадибні господарства населення та сільськогосподарські підприємства (реформовані колгоспи й радгоспи). Саме такі підприємства, які розпалися, свого часу й реорганізував та очолив пан Петро. Тепер, можна сказати, це сімейний бізнес. Пліч-о-пліч тут працють і дружина, та дві доньки. А зяті – Юрій Поліщук та Сергій Попсуйко – рахуйте… дві праві руки, заступники та помічники у будь-яких бізнесових питаннях.

– За Союзу та в 90-ті свинарство у нас не було таким розвинутим. Однак я бачив, що його можна поставити на рейки і зробити потужною галуззю народного господарства. Попит на свинину був, а потужних виробників – обмаль. Нині інша проблема – засилля імпортного м’яса. Треба було б, аби держава регулювала це питання, стимулювала національне свинарство, а не робила ставку на закордонне м’ясо. Усі добре знають, що воно набагато гіршої якості, ніж українське. Однак вітчизняний виробник не може підняти ціни, бо задушать імпортом. Тож нині свинарство хоч справа і рентабельна, однак бізнесмени мають добряче покрутитися, – розповідає Петро Кравчук.

Зокрема, керівник ПСП ПП «Здолбунівське» вважає, що має бути своя власна кормова база. Так підприємство взяло у селян в оренду землю, і під зернові обробляє 1300 гектарів. Роботу фермерське господарство дає 85 людям.

– Крім 2,5 – 2,7 голів свиней, ми вирощуємо й 15 тисяч качок. Тобто ми охоплюємо ринок, враховуємо попит у населення. Маємо й свою власну інкубаційну станцію. Тож у сезон продаємо по усій Україні ще й 400 тисяч каченят.

Свині на підприємстві вирощують м’ясних порід – велика біла, ландрас тощо. Створюють гібриди. Часто й місцеве населення купує поросят для поліпшення свого стада, бере репродукційний матеріал для запліднення своїх свиноматок. Однак ферма працює в основному на продаж м’яса. А тут воно – найвищої якості, адже відгодовуються тварини якісними кормами, і ніяких стимуляторів росту, як частенько буває у імпортоних постачальників, запевняє пан Петро.

– Працювати українського фермера вчити не треба, – каже Петро Кравчук, – Ми давно вивчаємо передовий світовий досвід. Основне, що треба – державна підтримка українського фермера і згуртована співпраця виробників свинини.

Як свідчить практика високорозвинених країн, поширеною формою ведення свинарства є фермерське господарство та відповідні об’єднання фермерів для ефективнішої їхньої діяльності. Але, враховуючи те, що створення дієвих фермерських господарств потребує значних капітальних вкладень на їхню розбудову, фінансування та налагодження системи сервісних послуг, не потрібно розраховувати на помітний внесок таких господарств у загальний обсяг виробництва товарної свинини в найближчі роки. Хоча ініціаторів-фермерів, які беруться за розведення й відгодівлю свиней, безумовно, слід всебічно підтримувати. У нас є головне – племінна база. Але її треба вдосконалювати. Потрібно істотно матеріально зацікавити племінні господарства вирощувати висококласний племінний молодняк, а товаровиробників зацікавити у придбанні саме цього молодняку, а не випадкового поголів’я для підвищення продуктивності масового свинарства. Потрібно, і якомога швидше, призупинити не тільки безсистемний масовий імпорт свинини та поголів’я для відгодівлі, а й племінного молодняку.

Нині на ринку відбувається жорстка конкуренція. Щоб вижити й ефективно працювати, свинарським підприємствам потрібно мати високопродуктивних тварин, повноцінні збалансовані корми, використовувати ресурсоощадні технології одержання племінної та товарної продукції оптимальної собівартості. Для відродження галузі та збільшення виробництва високоякісної свинини навіть у сучасних умовах також потрібно не тільки

вивчати передовий досвід розвинених країн, а й розробити сучасну вітчизняну технологію виробництва свинини з залученням конкретних заводів із виготовлення технологічного обладнання, запровадити для виробників свинини державні доступні кредити, забезпечити захист вітчизняних виробників племінної і товарної свинарської продукції, особливо на початкових етапах відродження галузі, а також проводити ефективну політику регулювання обсягів виробництва та цін на продукцію на ринках. Тільки за відповідного патріотичного ставлення держави, виробництва й науки, а також за умови професійного вивчення та врахування зарубіжних здобутків можна найближчим часом вивести нашу національну галузь сільськогосподарського виробництва, або свинарство, із скрутного становища, в якому воно опинилося останніми роками.

Анна ЛЕГКА

Вас можуть зацікавити такі матеріали