Древні рукописи у церковній хаті

Бібліотекар ПШБ села Кунин, що на Здолбунівщині, Світлана Більчук (на фото) стала ініціатором того, аби в хатині, що на церковному подвір’ї, створити музей історії села. В ньому збережено старі фотографії його мешканців, церковна література тощо.

Справа в тім, що і в місцевій церкві на горищі, і в жителів села виявилося багато древніх артефактів, які б могли бути втрачені, аби ентузіасти не взялися б за їх упорядковування.

Для приміщення музею вирішили обрати церковний будиночок. Для того, аби в ньому можна було утримувати експонати, його довелося реконструювати. А Світлана Більчук написала і виграла відповідний проект, завдяки якому змогли придбати музейні вітрини. Тепер сільська громада працює над тим, аби зробити опалення у музеї, щоб цінні речі, котрі там виставляються на огляд, перебували в оптимальних умовах.

– Одним із найцікавіших і найцінніших шедеврів, який пощастило отримати музею, – каже Світлана Більчук, – є рушник, вишитий у 1937 році мешканкою села Кунин Анастасією Андрощук. Він оповитий легендами. На полотні дівчина зобразила себе та свого нареченого. Після того, як вони побралися, рушник повісили у хаті. Господар перебував у лавах УПА. Його саме не було вдома, коли в хату зайшли німецькі солдати. Вони побачили на рушникові вишитий тризуб і почали вивідувати у господині, де її чоловік. Того разу минулося, однак жінка вирішила випороти тризуб і замість нього вишила весільну корону. Такі рушники зараз дуже пильно вивчаються етнографістами. Тому, можна сказати, що сільському музею дуже пощастило мати у себе такий експонат.

Також у музеї можна побачити вцілілі стародруки 1646 року – богослужбові книги та документи. Попри те, що більшість із них знаходили по різним горищам, все одно вони гарно збереглися.

Можна побачити тут також багато фотографій відомих людей, не лише в Україні, а й у світі, які свого часу мешкали або якимось чином пов’язані з Кунином. Це зокрема батько Бориса Тена Василь Іванович Хомичевський, який був священиком місцевої Свято-Георгіївської церкви. Служив тут і відомий далеко за межами області священик Яків Федотов, родина якого присвятила себе боротьбі за незалежність України. Тож тут є як їхні портрети, так і їхні документи, листи тощо.

Світлана Більчук зробила сенсаційну заяву:

– Вважається, що Борис Тен (Микола Васильович Хомичевський) народився у Дермані. Тепер, досліджуючи метричні книги, цього точно не скаже ніхто. Зазначено, що Микола жив у Кунині. У кліровій книзі, заповненій рукою самого Василя Хомичевського, зроблено запис про народження сина Миколи. Його мати була родом із Дерманя. Могло таке статися, що вона поїхала народжувати у Дермань. Але це не точно. Потрібно досліджувати архівні документи, – розповідає бібліотекар місцевої ПШБ та активістка села  пані Світлана.

Тож не сумніваємося, що незабаром ми й наші читачі почуємо нові цікаві подробиці про наукові відкриття сільської бібліотекарки. Як з’ясувалося, навіть таке невеличке село як Кунин може мати цікавенну історію.

Анна ЛЕГКА

Вас можуть зацікавити такі матеріали