Свині не винні

У рік Свині за східним календарем мудрі китайці рекомендують особливо поважати цю тварину. Але ми не китайці. Та свого часу й українці були вдячні свиням, особливо у часи монголо-татарської навали, коли вороги не їли свинини, а за рахунок цього продукту вижили наші предки з Київської русі. Й нині українці вирощують свиней і справедливо кажуть: «Нема м’яса, як свинина». Особливо у ці Різдвяні святкові дні, ми поласувавши шинкою і домашньою ковбаскою, і бочком, і кров’янкою. І хоч загалом поголів’я цих тварин в Україні набагато зменшилось, свинарство все ж у пошані. Ми маємо зразки цілих приватних свинокомплексів. Та й дядьки, хоч і не вигідно, утримують кабанячу породу і нині вже годують різних представників цього тваринного світу. З відкриттям кордонів різних пород свиней значно збільшилось. Тепер в українських хлівах хрюкають і в’єтнамські, і корейські, і англійські, і навіть вівце свині як їх називають мангали. Саме представникам останньої з цих порід не пощастило у селі Кутянка Острозького району. Не пощастило, бо взялася бути посередником державна структура, яка називається Рівненський обласний фонд підтримки індивідуального будівництва на селі. Якось розмовляв з одним із успішних бізнесменів, який займається курятиною. Тож він сказав прямо: «Я не хочу мати ніякої підтримки з боку держави, бо не встигнуть тобі дати якийсь кредит, як через місяць-другий уже наглянуть перевіряючі структури, представники яких відверто мовлять, що мусять написати хоча б про якісь недоліки, бо інакше їхнє начальство не зрозуміє ефективність діяльності перевіряючих».

Я би не відходив так далеко від теми страждання мангалів у Кутянці, якби не задумався над першопричиною виникнення цієї ситуації. Приватна власність передбачає відповідальність того, хто має власність. А державна у нас – командно-адміністративний стиль, залишок від попередньої системи. І ще можливість корупції. Голова вищевказаного Фонду у нашій області Володимир Пашковский протягом 40 хвилин розповідав авторові цих рядків скільки він, коли очолив цю структуру, виявив різних порушень у Фонді.

Взятись за цю тему змусила скарга керівника фермерського господарства «Мрія» Острозького району Аполлінарія Сокотуна. За сумісництвом директора філії Рівненського обласного фонду підтримки індивідуального будівництва на селі. Саме йому Фонд довірив вирощувати мангалів. Загалом не дивно, бо Аполлінарій Віталійович має чималий досвід ведення сільського господарства, є заслуженим працівником сільського господарства України. Але тут, як мовиться, вляпався, бо зв’язався з державною структурою, керівник якої нині звинувачує його у ситуації, яка склалася, а головне справа зайшла у тупик і що робити з бідними свиньми немає одностайної думки. Аполлінарій Сокотун попросив провести журналістське розслідування, бо справа обросла різними чутками, з’явились публікації, які набрали сенсаційності. В чому всі одностайні, з ким довелося розмовляти, а це Володимир Пашковський, заступник голови ОДА Ігор Тимошенко, директор департаменту агропрому Надія Переходько, Аполлінарій Сокотун, що «свиноферма» точно не «Муляренкова» (голова ОДА), як це видало одне з рівненський видань.

Кому ж належала ідея створення філії з вирощування мангалів? З цим запитанням я звернувся до голови правління Фонду В. Пашковського. Володимир Григорович відхрестився від того, що це не його ініціатива і люб’язно надав копію протоколу засідання правління Фонду від 29 серпня 2016 року під №22. У порядку денному розгляд бізнес-плану як проекту для створення сприятливих умов для погашення кредитів сільського населення сільськогосподарською продукцією та джерел отримання доходів Рівненського обласного фонду підтримки індивідуального будівництва на селі. Слухали: Нікітіна Н. П., яка ознайомила працівників фонду з бізнес-планом у якому зазначено про мету, ідею та можливості проекту, економічне обґунтування, ресурси та ризики даного проекту.

Тимощук О. М., яка запропонувала створити філію Рівненського обласного фонду підтримки індивідуального будівництва на селі, а також укласти угоду з головою фермерського господарства «Мрія» Сокотуном А. В. на оренду підсобного приміщення та земельної ділянки для вигульного двору.

Пашковського В. Г., який запропонував ввести дію даний проект до 16 жовтня 2016 року.

За ці пропозиції голосували всі 5 членів правління. Отже, всі, в тім числі й В. Пашковський причетні до даного проекту. Тим більше, як стверджують колишні працівники Фонду, вони на чолі з головою вивчали досвід вирощування мангалів на Волині.

Аполлінарій Сокотун стверджує, що лише після неодноразових прохань самого Пашковського він дав згоду очолити філію з вирощування мангалів. На той час пан Сокотун уже взяв кредит у даному Фонді. Була домовленість, а разом із тим цивільно-правова угода, яка базується на постанові Кабінету міністрів України під №1597, де вказано, що погашення кредиту можна проводити сільськогосподарською продукцією. На ферму поставили 50 мангалів, троє свинарів їх доглядали. Однак минуло три місяці і протягом цього часу втрачає чинність цивільно-правова угода і мав би вступити у дію штатний розпис та відкрито рахунок філії. Проте за ініціативою В. Пашковського було проведено зважування тварин. На його думку відбулася підміна великих свиней на малі. Аполлінарій Сокотун пояснює це тим, що за цей час свиноматки уже народили маленьких поросят. Крім того був проведений внутрішній аудит, який серйозних порушень не виявив.

Ситуацію роз’яснює екс-головний спеціаліст з кредитно-договірних та фінансово-економічних питань Наталія Нікітіна:

– Всі документи були підготовлені, однак голова фонду Володимир Пашквський не підписав штатний розпис. Не було відкрито також рахунок і не передалась печатка керівнику філії, який спочатку від неї відмовився, бо не було вищевказаних документів. Перш, ніж дійшла справа до купівлі поросят я за наказом Пашковського розробила бізнес-план. Він був розрахований на два роки. Резонно, що перший рік передбачав збитки, бо були затрачені кошти на купівлю свиней втім числи й свиноматок, купівля кормів, постачання води, електропостачання, заробітна плата свинарям та орендна плата.

– Проте, – каже директор філії Аполлінарій Сокотун, – після квітня 2017 року ніяких коштів від фонду я так і не отримав. Працівники свиноферми, один з яких учасник АТО звернулися до управління Держпраці з заявою, аби Фонд виплатив їм заробітну плату. Управління надіслало Фонду припис, а потім наклало штрафі був арештований його рахунок. Та мені від цього не легше, бо я затратив чималі кошти на корми, ліки для здійснення профілактичних заходів. Проводячи журналістське розслідування, довелося побесідувати з багатьма учасниками, які мають хоча б якесь відношення до даної теми. Почув чимало різних звинувачень в адресу одні одних. Особливо з уст В. Пашковського. Та чи варто їх оприлюднювати і чи змінять вони ситуацію?

29.11.2018 А. В. Сокотун написав повідомлення обласному фонду про те, що виходячи з тієї ситуації, яка склалася, він розриває цивільно-правовий договір під № 02.2017 від 16.05.2016 р. в односторонньому порядку. Він просить направити уповноважену особу для передачі матеріальних цінностей. У повідомленні зазначено: «… у разі не направлення уповноваженої особи до зазначеної дати з 14.12.2018 року несе повну матеріальну відповідальність за збереження майна та матеріальних цінностей філії Рівненський обласний фонд підтримки індивідуального будівництва на селі».

Ніякого уповноваженого на фермі так і не з’явилося. Ще донедавна на кутянській фермі було 69 свиней. За словами фермера він попросив одну людину, аби та ще доглядала стадо. Свиням дають значно зменшений раціон, який лише підтримує їхнє життя. Фермер говорить, що на жаль, кормів у нього залишилось на якихось 5-6 днів.

Кожна з ворогуючих сторін має свої аргументи. Однак, що робити із свиньми які на морозі отримують мізерну порцію їжі і можуть просто загинути через людську недбалість. В останні дні уже загинуло троє маленьких поросяток, яких дорослі просто відганяють від їжі. Що ж робити далі? З цим запитанням автор цих рядків звернувся до людей, які прямо, а чи опосередковано причетні до цієї справи.

Н. І. Переходько:

– Я вважаю, що справа зрушиться з місця лише тоді, коли сторони конфлікту сядуть за стіл перемовин і дійдуть консенсусу.

В. Г. Пашковский:

– Якщо фермер Сокотун віддасть 210 тисяч гривень, який затратив Фонд, тоді можна буде реалізувати ці свині.

А. В. Сокотун:

– Я не беру на себе таку відповідальність реалізовувати свині. Один раз мене вже обманули і я не ризикну це робити.

Н. П. Нікітіна:

– Поки не звільнять з посади голови правління Фонду Пашковського справа не вирішиться.

Екс-головний бухгалтер Фонду О. М Тимощук:

– Фонд має відати філії все що передбачено цивільно-правовою угодою і тоді можна реалізувати свині, повернувши кредит.

Всі начебто логічно мислять. Та поки в усьому цьому будуть розбиратися правоохоронні органи, а цього не уникнути. А суди вже тривають, бо порушення у Фонді є не лише по свинячому питанні. В. Пашковський заявляє, що саме він їх виявив. Разом із тим О. Тимощук та Н. Нікітіна демонструють акти різних перевірок, які були і серйозних порушень не було і їх звільнив з посади голова Фонду не законно. Тобто цілком ймовірно, що доведеться ще раз писати про правову діяльність Фонду. Однак, як сьогодні врятувати свиней від голодної смерті? Я не знаю від імені кого і до кого звертатися, проте звертаюсь до не байдужих людей, до волонтерів, до справжніх господарів, які можуть виділити якісь лишки кормів – допоможіть у цю жорстоку зимову пору кормами, коштами на утримання хоча би одного працівника ферми та на оплату за електроенергію. Проявіть милосердя і якщо хтось може вирішити цю проблему, то відгукніться. Свині ж не винні.

Андрій БАБІНЕЦЬ

Вас можуть зацікавити такі матеріали