Коли в вусі «стріляє», в носі «крутить» і в горлі «деренчить»…

З захворюваннями вуха, носа, горла і гортані (ЛОР-органів) людина стикається дуже часто. Подібні хвороби вимагають підвищеної уваги, бо ЛОР-органи безпосередньо пов’язані з кровоносною, нервовою та лімфатичною системами. Також на слизових оболонках горла, носа і в вухах знаходиться велика кількість умовно-патогенних бактерій. А при виникненні сприятливих для них умов, вони легко можуть перейти в патогенні і викликати різні запалення.
Крім інфекційних запальних процесів, існують і інші види патологій ЛОР-органів: слухової трубки і вуха: отит, турбоотит, тимпаніт; гортані і глотки: ангіна, трахеїт, тонзиліт, фарингіт, ларингіт; носової порожнини: аденоїди, риніт, гайморит, синусит.
Чим небезпечна патологія ЛОР-органів?
З огляду на те, що носова порожнина, вухо, гортань і горло є частинами однієї системи, хвороба одного органу часто тягне за собою і ураження інших.
Так, наприклад, нежить (гострий риніт) при ГРВІ може перейти в турбоотит або гайморит, а кашель закінчитися пневмонією. Саме тому своєчасне звернення за кваліфікованою медичною допомогою допоможе попередити ускладнення в перебігу хвороби, її перехід в хронічну форму, навіть якщо це банальна ангіна або нежить.
Крім цього, патологія ЛОР-органів буває часто пов’язана і з іншими проблемами в організмі. Наприклад, хронічний риніт нерідко додається до бронхіальної астми, а захворювання шлунка часто супроводжуються хронічним ларингітом або фарингітом.
Відвідайте ЛОРа при найменшому дискомфорті або незвичних відчуттях, пов’язаних з горлом, носом і вухами: виділення з носа; утруднене носове дихання; погіршення нюху; біль в області чола, очей, що віддає в потиличну частину голови або скроні; набрякання верхньої повіки і лоба; збільшення лімфовузлів, розташованих поблизу вух, носа і горла; набряк верхньої губи, м’яких тканин щік; больові відчуття або дискомфорт в скронях, області носа, зубах верхньої щелепи.
Що стосується дітей, частим приводом звернення до ЛОРа є розростання аденоїдів і проблеми з гландами. Подібна патологія характерна для дитячого віку і обов’язково вимагає лікування. Інакше, крім постійної інфекції, що викликає отити, риніти, ангіну, вона може викликати деформацію кісток і хрящів порожнини гортані і рота.
І головне – при патології ЛОР-органів не можна займатися самолікуванням. Це погіршить перебіг хвороби, утруднить постановку вірного діагнозу і призначення адекватної терапії. Тому краще вчасно звернутися до лікаря.
Хвороби горла загрожують запаленням серця і нирок
– Всі забули про дифтерію, яку часто приймають за ангіну, і про ускладнення ангіни, – говорить ЛОР-лікар з Рівного Андрій Королюк – Дифтерія – це смертельно небезпечна хвороба. А будь-яка ангіна може «нагородити» людину запаленням нирок, ревматизмом або запаленням серця – міокардитом. А хворих на ангіну просто не порахувати.
Поставте собі… діагноз
Картина перша. Після того, як піднялася температура, зазвичай до 37–39С, стало боляче ковтати. При цьому підщелепні лімфовузли (визначаються при тому, що прощупується біля нижньої щелепи зліва і справа) збільшилися і болять, якщо до них доторкатися. Якщо подивитися в дзеркало в рот, мигдалини червоні, без крапок і нальоту, зів не набряклий, язик обкладений. Шкіра помірно бліда, може бути з рум’янцем. Кашлю, осиплості голосу немає. Діагноз: катаральна ангіна. А це запалення слизистої оболонки глоткових мигдалин. Викликається стрептококами і вірусами. Передається повітряно-крапельним шляхом від інших хворих на ангіну і скарлатину. Якщо ангіна без високої температури (до 37,2 С), можна обійтися і домашнім лікуванням. Воно складається з полоскань, інгаляцій і смоктальних пігулок. Із полоскань добре допомагає 1% спиртний розчин хлорфіліпту – він має сильну протимікробну дію на стрептококи. Для дітей від 5 років візьміть 1 ч. л., з 12 років і дорослим – 1 дес. л на склянку кип’яченої води. Полощіть горло таким розчином 3–4 рази на день. Хороший ефект дають аерозолі (конкретний препарат може порекомендувати ЛОР-лікар). Завдяки мілкодисперсному складу вони легші, ніж інші форми ліків, всмоктуються в тканини, а це означає, що швидше діють. Їх «бризкають» у середньому 5–6 разів на день. Якщо не можете полоскати горло і не переносите аерозольні препарати, купіть пігулки для розсмоктування. Ефективно борються з ангіною ті, які містять протимікробні речовини флурбіпрофен, хлоргексидин, деквалінію хлорид. Якщо ангіна супроводжується лихоманкою, сильним болем, краще звернутися до лікаря. Увага! Якщо ангіна повторюється 1 раз на місяць, це означає, що у вас слабкий імунітет. У цьому випадку не обійтися без консультації імунолога.
Картина друга. Почалося захворювання і у дзеркало ви побачили ті ж признаки, що й при катаральній ангіні, за винятком того, що на мигдалинах є жовтий наліт і гнійні пробки (виглядають як жовті крапки). Діагноз: гнійна ангіна. Це запалення глоткових мигдалин, викликане гнійними бактеріями, у 80-90% випадків це стрептококи. Як заражаються? Так само, як і катаральною ангіною. Що робити? Від гнійної ангіни складно позбавитися без антибіотиків. Їх може призначати тільки лікар, тому в цьому випадку зверніться до ЛОРа. Увага! У всіх тих, хто хворів на гнійну ангіну є ризик ускладнень – появи через декілька тижнів після одужання запалення нирок і ревматизму, – лікар повинен встановити за людьми, які перехворіли медичний нагляд протягом 1 місяця. На 1-му і 3-му тижні після одужання хворий повинен здати аналіз крові і сечі, при болях у серці – ЕКГ. Існують лікарські аерозолі, які діють на мигдалини як місцеве щеплення від ангін.
– Ліки складаються з оброблених частин бактерій, що викликають ангіни, безпечних для здоров’я, але що мають антигенний «заряд», – розповідає фахівець. – Коли вони потрапляють на мигдалини, ті починають виробляти імунітет від цих збудників і через місяць вживання препарату горло стає захищеним від них. Єдині протипоказання – період вагітності і годування грудьми. Вживати препарат слід для профілактики ангін. Підібрати його допоможе терапевт.
Картина третя. Після того, як раптово до 37,5-38,5 С піднялася температура, заклало ніс, стає важко не лише ковтати, але й дихати. У дзеркало видно брудно-сірий наліт (як плівка) на мигдалинах і за їх межами, весь зів набряклий, трохи червонуватий. Збільшуються не тільки підщелепні лімфовузли, але і передньошийні і задньошийні. Шкіра різко блідне. Через день після початку з’являється хрипкий кашель і осиплість голосу. Діагноз: дифтерія. Це захворювання, що характеризується запаленням слизистих оболонок верхніх дихальних шляхів, загальною інтоксикацією і токсичним вражанням серцево-судинної і нервової систем. Викликається дифтерійною паличкою. Як заражаються? Повітряно-крапельним, побутовим (через іграшки, книги, білизну, посуд) і харчовим шляхом від хворих і носіїв дифтерійної палички. Вилікуватися від дифтерії вдома, навіть сильними антибіотиками, неможливо, тому терміново викликайте «швидку допомогу». У лікарні хворому зроблять укол антитоксичною дифтерійною сироваткою. Без неї шанс видужати незначний: дифтерія може закінчитися смертю.
Якщо ви нічого не маєте проти вакцинації, не забувайте про щеплення від дифтерії. Згідно з Українським календарем щеплень, першу вакцинацію потрібно зробити в 3 міс., ревакцинацію – в 4 і 5 міс. Потім у 14, 18 років, а також дорослим раз на десять років, тобто в 28, 38 і т.д. За процедурами потрібно звертатися в кабінет інфекційних захворювань своєї районної поліклініки.
Народний рецепт від Марії Стефанії. Відома цілителька каже, що цей рецепт, жодного разу її не підвів. Це буряково-лимонне полоскання горла. «Видавіть склянку бурякового соку і додайте в нього 1 ст. л. свіжовичавленого соку лимона, – ділиться секретом знахарка. – Першим і другим ковтками просто пополощіть горло, випльовуючи сік, а третій ковтніть. Якщо полоскати таким чином горло 5–6 разів на день, через кілька днів ангіна мине».
Консультувалася Анна ЛЕГКА