Не всіх влаштовує комфорт

Майже рік тому в Рівному по вулиці Жюліо-Кюрі запрацював оновлений центр для бездомних. Заклад призначений для людей без постійного місця проживання, а також осіб із складними життєвими обставинами. Розрахований центр на 40 осіб. Ще стільки ж можна розмістити в пункті обігріву.
Крім найнеобхіднішого тут безхатченки можуть отримати медичну, психологічну і правову допомогу. Є можливість відновити документи і, звичайно ж, продовжити своє життя.
Працівники центру допомагають їм і з соціалізацією.
До речі, подібного комунального закладу в Україні ще не було. Це, так званий, соціальний хостел з сучасними умовами, де є можливість приготувати їжу, попрати одяг і білизну, прийняти душ… Тож місцеве керівництво сподівається, що новий центр налаштує соціально незахищених людей на зміну свого життя.
Самим же деяким безхатченкам такі зміни подобаються – у новому притулку є гаряча вода, простора кухня, окремі кімнати для чоловіків і жінок, кабінет перукаря і навіть бібліотека.
А старе приміщення притулку, нагадаємо, було на вулиці Дубенській з 1999 року, облаштоване на базі недіючого дитячого садка. На той час це був перший подібний заклад в Україні. У приміщенні були офіси кількох громадських організацій соціального спрямування.
Тож керівництво області прийняло рішення розселити ці структури і відновити дитячий садок.
Практичні роботи з реконструкції будівлі на вулиці Жюліо-Кюрі розпочали у 2017 році. Приміщення реконструювали і додатково добудували ІІ-й поверх, на що спрямували більше 6 мільйонів гривень. Половину суми виділи з Державного фонду регіонального розвитку, майже 2 мільйони гривень – з обласного і 500 тисяч гривень з міського бюджетів.
Долучилися до облаштування центру і благодійники.
На даний час у новому закладі працює адміністрація обласного центру з надання соціальних послуг, а також 4 відділення надання послуг: з харчування і нічного перебування бездомних, їх обліку і проживання, надання соцпослуг особам з інвалідністю, пенсіонерам, іншим найбільш незахищеним верствам населення, їх перевезення тощо.
Тим часом навіть у ці прохолодні дні і ночі не всі бездомні поспішають скористатися такою нагодою. Так, рівняни і гості обласного центру, які проходять чи проїжджають біля «старого автовокзалу», мабуть, звернули увагу, як навроти торговельних центрів на лавці з раннього ранку і до пізнього вечора, а нерідко і цілодобово лежить, або ж сидить літня жінка.
Як з’ясувалося, пані Валентина (так вона назвалася автору цих рядків) тут мешкає вже не один рік. А приїхала до Рівного з селища Рокитне. Там у її батьків було аж десятеро дітей: 5 синів і 5 доньок.
Якщо вірити жінці, то хтось із сусідів підсипав отрути, в результаті чого за одну добу повмирали всі брати, а через якийсь час – і сестри. Згодом не стало і батьків. Тож вона сама залишилася з великої сім’ї. І вже більше 10-ти років живе поблизу Рівненського автовокзалу. Харчується тим, що дадуть їй небайдужі люди. А те, що залишається, віддає іншим бездомним, яких на вокзалі і поблизу нього завжди вистачає, а також собакам і котам , яких тут теж немало…
Випадково ж зустрівши неподалік торговельних центрів знайомого, який ще недавно до виходу на пенсію перебував на поважній державній посаді, попросив його допомогти цій жінці.
Побачивши її, він одразу ж зателефонував керівнику одного з благодійних фондів і розповів про ситуацію. Невдовзі за вказаною адресою прийхали представники фонду і забрали Валентину з її пожитками. Не минуло і доби, як знайомий телефонує мені і говорить, що жінка, якій я просив допомогти, самовільно покинула притулок для бездомних.
Ну, що тут скажеш?..
Не сподобалося їй життя в таких комфортних умовах. Виявляється, що біля автовокзалу жінці днювати і ночувати краще.
Тим часом, як показує досвід, більшість наших земляків, до речі, як багатих, так і бідних у міру своїх статків більше дбають про бездомних тварин, ніж про людей. Але не хочуть їх брати в свою оселю. Так, цими днями в центрі Рівного волонтери знову збирали корм для 4-лапих безхатьків.
За їх словами, така акція зумовлена безвихідним становищем. Попри усі спроби волонтерів прилаштувати бездомних тварин у сім’ї, мало хто наважується поповнити свою оселю пухнастиками.
Кожна тварина, як і людина, звичайно ж, щодня хоче їсти. А купляти корм чи готувати їжу за власний кошт для волонтерів недешево. Тож доводиться залучатися підтримкою небайдужих рівнян і гостей міста.
Цього разу волонтерам вдалося зібрати майже 100 кілограмів корму, відповідні медичні препарати, підстилки, повідки…
А майже в центрі міста одна знайома жінка, яку звати Тетяна, доглядає аж 15 бездомних котів. Її сусідка Галина годує і доглядає не лише котів, а й собак.
До речі, ці 4-лапі безхатьки, як бачите, і між собою живуть дружно. А не так, як дехто з нас, особливо, хто досяг високих вершин у політичному чи професійному житті.
 
Валентин ПОЛІЩУК

Вас можуть зацікавити такі матеріали