Хвиля гніву

У Рівному проведено форум голів первинних профспілкових організацій обласного центру і Рівненського району, який завершився акцією протесту «Хвиля гніву» під стінами обласної ради та облдержадміністрації. В акції взяли участь представники галузевих профспілок, що об’єднують понад 100 тисяч членів, а також представники обласної і Рівненської міської ветеранських організацій, Спілки жінок Рівненщини.
Таким чином представники трудових колективів підприємств, установ та організацій різних сфер, ветерани прагнуть донести до громадськості, керівництва області і держави свої тривогу й обурення через проведення владою, так званих, економічних і соціальних реформ, зокрема, винесення на розгляд Верховної Ради проєктів законів «Про працю» №2708 і «Про забезпечення профспілкової діяльності» (№ 2681).
Як відзначив голова федерації профспілок області Микола Шершун, ці документи розроблено без обговорення громадськістю та участі в цьому процесі професійних спілок, як сторони соціального партнерства:
– Ними, зокрема, передбачено скасування чинного Кодексу законів про працю, в тому числі і про оплату праці та відпустку. В разі їх прийняття буде втричі скорочно захисні норми, зруйновано систему законодавчого захисту прав працівників, закрито захищену трудову перспективу для молоді.
Водночас профспілки, які не дають остаточно пограбувати людину праці, намагаються усунути від захисту її прав. Соціальний діалог як інститут упередження масштабних соціальних збурень високопосадовці просто ігноруть.
Учасники форуму прийняли резолюцію з вимогою відхилити антинародні законопроєкти «Про працю» (№2708) і «Про забезпечення профспілкової діяльності» (№ 2681), розпочати у форматі тристороннього соціального діалогу роботу над трудовою реформою спільно з профспілками, об’єднаннями роботодавців за участю експертів Міжнародної організації праці, а також відставки міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства Тимофія Милованова і голови комітету Верховної Ради з питань соціальної політики і захисту прав ветеранів Галини Третьякової за їх антинародні ініціативи.
Після того, як новий законопроєкт буде підготовлено, його пропонують винести на всенародне обговорення. Верховна Рада має розглянути документ лише після схвалення його громадськістю.
Резолюцію підписав голова федерації профспілок області Микола Шершун.
Потім учасники форуму з розгорнутими прапорами і плакатами пішою ходою рушили до приміщення обласної ради та облдержадміністрації. Там резолюцію Рівненського обласного віче профспілок на захист трудових і соціально-економічних прав людини праці «Ні! Трудовому рабству» передали голові обласної ради Олександру Данильчуку та першому заступнику голови облдержадміністрації Сергію Подоліну, які пообіцяли детально ознайомитися з нею передати її в Офіс Президента, Кабінет Міністрів і Верховну Раду України.
Валентин СІМЧУК