Студент НУВГП зібрав свій перший 3D-принтер

Четвертокурсник кафедри комп’ютерних наук та прикладної математики Національного університету водного господарства та природокористування і «учень» Noosphere Engineering School Теа Камії-Максим нещодавно склав свій перший 3D-принтер. Як розповів Камії-Максим, технікою та ІТ-технологіями він цікавився ще зі школи, тому й майбутню спеціальність обрав, пов’язану з інформаційними технологіями. Відкриття інжинірингової лабораторії Ноосфера в університеті надало широкі можливості для творчості, винахідництва, розробок та експериментів студентства та усіх бажаючих.
«Найголовніше, — розповідає Камії-Максим, — це власне бажання та можливість придбати потрібні компоненти, серед яких електроніка, крокові двигуни, пластикові кріплення та інші деталі. Цікаво те, що 3D-принтер в подальшому і надрукував сам для себе окремі деталі – каретку для екструдера та кріплення для охолодження моделі. Що стосується особливих навиків, то для того, щоб зібрати виріб, мені знадобилося вміння паяти та програмувати, розуміння основ радіоелектроніки та базові знання в області механіки.
Сценаріїв використання 3D-принтеру — величезна кількість і кожен може знайти щось своє. 3D-друк виконується з використанням різних матеріалів – від полімерів на кшталт нейлону чи полікарбонату до глини та бетону. Зараз є навіть прототипи які друкують їжею – шоколадом чи напівфабрикатами. Поки що я виготовляю тестові моделі з пластику для калібрування принтера: іграшки, брелоки, мерч. Також потрібно ще попрацювати над температурними режимами друку різними пластиками. Так, минулого тижня я друкував багатокутники-силаедри прозорим крихким пластиком, а вже наступного планую виготовити запасну шестерню з інженерного нейлону».
До слова, це не основний проект над яким я працюю в Noosphere Engineering School. Зараз завершуюється робота над сервісом агрегації архівних метеоданих «Lametsy». «Ця система , говорить Максим, – зможе надавати інформаційну підтримку державним, освітньо-науковим, громадським та бізнес-проектам. Ми з командою збираємо архівні метеодані, починаючи з ХХ ст., які будуть миттєво компонуватися та візуалізуватися для користувача. Крім того, є можливість застосовувати елементи математичної статистики для визначення змін клімату, впливу об’єктів людської діяльності на навколишнє середовище. Багатофункціональний комплекс дозволить оцінити кліматичні показники, спрогнозувати та врахувати вплив метеорологічних факторів на продовольчу, техногенну та енергетичну безпеку, сформувати ціну на агропродукцію. Також в планах є синхронізація з вимірювальними приладами та пристроями користувача. Наразі сервіс запущений в режимі бета-тестування та є у вільному доступі за посиланням lametsy.pp.ua».
Максим не збирається зупинятися на досягнутому та продовжує експериментувати. У його планах покращення та розширення функціоналу сервісу «Lametsy», конструювання 3D-сканера та вступ до магістратури в НУВГП.
Директор інноваційного підрозділу «Інжинірингова лабораторія Ноосфера в НУВГП» Ольга Степанченко: 23 квітня 2018 року відбулося урочисте відкриття Noosphere Engineering School в нашому університеті. З того моменту студенти-водники отримали місце для створення і втілення в життя своїх найзаповітніших ідей.
Noosphere Engineering School – це спільний проект Асоціації Noosphere і провідних університетів України. В рамках проекту експерти технологічних компаній діляться своїми напрацюваннями і практичним досвідом, а викладачі і професорський склад університетів – науковими, емпіричними, теоретичними рішеннями.
Всі проекти проходять детальну експертизу, а команди отримують потужну менторську підтримку, щодо розвитку власного проекту. Почати практичну реалізацію своєї командної ідеї студенти можуть на базі лабораторії і по мірі розвитку проекту. Викладачі, ментори, разом з командою, просувають його в напрямку пошуку інвестицій. Наразі в лабораторії, окрім вищезгаданого, реалізується ще п’ять проектів. Всі вони знаходяться в різних стадіях готовності. Тематика цих проектів дуже широка: від ігрових до наукових. Зі своєї сторони ми дуже заохочуємо студентів розробляти й соціально відповідальні проекти. Зокрема, спільно з компанією EOS Data Analytics було створено набір алгоритмів та програмний продукт для автоматизованого зонування міської території. На основі даних супутникових знімків та відкритих даних про розміщення різноманітних споруд у місті студенти лабораторії, за менторської підтримки фахівців компанії, розробили та успішно протестували бібліотеку (яка зараз знаходиться у відкритому доступі та використовується у сервісі EOS Aspectum). Ця бібліотека використовується для автоматичної розмітки міста по зонах з використанням сітки доріг та дозволяє зробити прогноз щодо того, яке функціональне призначення у тої чи іншої території. Створений програмний засіб може бути корисний для широкого кола фахівців: від урбаністів до соціологів і представників преси.
Однак, на цьому робота в Noosphere Engineering School не зупиняється. Зараз у стінах школи розробляється декілька проектів, над якими працюють близько двох десятків студентів, за підтримки спеціалістів із університету та бізнесу.
Основною метою нашої діяльності є пробудження творчого потенціалу в студентах, створення умов задля того, щоб ще під час навчання в університеті вони чітко визначилися, чим саме хочуть займатися в майбутньому. А в ідеалі, ще під час навчання згуртувати навколо себе команду однодумців, з якими б разом створювали «продуктові» компанії. Створення «продуктових» компаній має стати основним чинником технологічного, наукового та економічного зростання, як нашого регіону, так і України в цілому.
Наталія ПАРХОМЧУК,
відділ зв’язків із громадськістю НУВГП

Вас можуть зацікавити такі матеріали