Українці поки що не дісталися до Антарктиди

Через пандемію коронавірусу члени 25-ї Української Антарктичної експедиції, в складі якої і рівнянин Ігор Дейнека, поки що не змогли дістатися до станції «Академік Вернадський». Як повідомили в прес-службі міністерства освіти і науки України, скорегувати плани довелося через карантин. 3 доби члени експедиції перебували у Стамбулі і були змушені повернутися до Києва.
– Наразі міністерство освіти і науки України і Національний Антарктичний науковий центр у співпраці з міністерством закордонних справ і дипломатичним представництвом України шукають шляхи, щоб доставити експедицію на станцію «Академік Вернадський», – зазначив керівник Національного Антарктичного наукового центру Євген Дикий.
Лікар Рівненської центральної міської лікарні Ігор Дейнека разом з іншими учасниками експедиції мали змінили колег, які провели на станції уже рік. Правда, вони мали відлетіти в Антарктиду наприкінці березня. Але Україна, як і багато інших країн світу через загрозу поширення коронавірусу закрили на певний час міжнародне авіасполучення. Тож довелося поспішати, щоб провести перезміну на станції, доправити туди запаси їжі і необхідні речі.
У складі 25-ї Української Антарктичної експедиції 12 учасників: 7 науковців (метеорологи, біологи, геофізики) і 5 членів команди життєзабезпечення (лікар, кухар, системний механік, дизеліст-електрик, системний адміністратор зв’язку). Вони мають досліджувати зміни клімату, магнітне поле Землі, «озонову діру», динаміку популяцій пінгвінів, інших тварин і рослин, пристосування живих організмів до екстремальних полярних умов, космічну погоду в іоносфері Землі тощо.
Полярники зустрілися зі ще одним рівнянином – виконувачем обов»язків міністра освіти і науки Юрієм Полюховичем.
– Зазвичай це відбувається в урочистій обставці. Але, на жаль, через ситуацію, що склалася в Україні і світі, ми не можемо зробити цього нині, – зазначив він. – Але сподіваюсь, що уже невдовзі ситуація зміниться на краще.
Нагадаємо, Ігор Дейнека – не перший полярник з Рівного. До нього на Антарктиді побували Роман Братчик (1,2,8 УАЕ), Олександр Міхо (4,7 УАЕ), Павло Тарасович (5 УАЕ) та Ігор Клубук (6 УАЕ). На їх честь у Рівненському міському парку культури і відпочинку встановлено пам’ятний знак.
За фахом «лікар-анестезіолог» Ігор Дейнека працює 12 років. Був у зоні АТО в районі населених пунктів Станиця Луганська і Щастя Луганської області, надавав допомогу нашим пораненим у лікарнях і госпіталях на лінії розмежування. Має досвід лікування під час пандемії «свинячого» грипу A/H1N1. Знає чіткий алгоритм дій у разі підозри захворювання когось з членів експедиції на коронавірусну інфекцію. Тож готовий до будь-яких екстремальних ситуацій.
– Експедиція – це тривала ізоляція, – говорить Ігор Дейнека. – З нами проводили багато тренінгів і перевіряли нашу психіку. Адже дуже часто дрібниці, на які не звертаємо увагу у звичайному середовищі, в ізольованому можуть перерости в серйозні конфлікти психологічного характеру. В медичному плані теж може бути що завгодно… Усе передбачити неможливо, однак потрібно бути готовим до всього.

Валентин СІМЧУК

Вас можуть зацікавити такі матеріали