Повернення на Рівненщину Нобельського Євангелія

У перелік пам’ятних дат і ювілеїв у 2020 році, які відзначатимуться на загальнодержавному рівні, за сприяння народного депутата України VIII cкликання, голови благодійного фонду «Наш край» Василя Яніцького, увійшло й святкування 500-річчя Нобельського Євангелія – найдавнішої рукописної книги Полісся. Як стверджують дослідники, це Євангеліє на 41 рік старше відомого Пересопницького. Створена ж книга у селі Нобель нині Зарічненського району у 1520 році.
На сьогодні коштом БФ «Наш край» Василя Яніцького видрукувано 8 факсимільних копій Нобельського Євангелія. П’ять із них вже передали на Рівненщину. Кілька копій знаходяться в Зарічненському районі. Одну з копій 9 червня благодійник передав голові обласної ради Олександрові Данильчуку та голові облдержадміністрації Віталію Ковалю.
«Ця унікальна пам’ятка – ще одна можливість заявити про себе, про свою ідентичність, культуру, духовність. Дуже хочеться, щоб Нобельське Євангеліє стало справжнім благословенням для нашого Полісся, – каже Василь Яніцький. – Вивчення Євангелія українськими науковцями може зробити багато відкриттів. Мій благодійний фонд фінансово долучиться до заходів по святкуванню ювілею, адже саме ми розпочинали цю історію».
Відреставрований оригінал Нобельського Євангелія сьогодні перебуває у науковій бібліотеці імені Врублевських Академії наук Литви у Вільнюсі. Саме з нього благодійники і виготовили факсиміле. Історія з Нобельським Євангелієм стала відомою завдяки історичній розвідці відомих в Україні зарічненських краєзнавців Валентини Тумаш-Ляховець та священника Павла Дубінця.
«Рівненщина відома на увесь світ тим, що саме на наших землях з’явилися на світ Острозька Біблія, Пересопницьке Євангеліє. Але мало хто знає, що на Поліссі було написано ще одну духовну книгу – Нобельське Євангеліє. І я дуже радий, що вдалося повернути на Батьківщину, якщо не оригінал, то принаймні факсимільну копію унікальної книги», – зауважив на зустрічі з Василем Яніцьким Олександр Данильчук.
500-літній ювілей Євангеліє припадає на 14 червня, саме таку дату закінчення написання Святої Книги вказано в історичних джерелах. Проте, карантин вніс свої корективи у широкомасштабне святкування. Наразі ведуться перемовини, коли і як Рівненщина зможе відзначити ювілей стародруку. Скоріше за все, це буде серпень. Поки ж примірник зберігатиметься в управлінні культури і туризму облдержадміністрації. Після завершення карантину її планують розмістити в одному з обласних закладів, ймовірно це буде Рівненський обласний краєзнавчий музей або КЗ «Культурно-археологічний центр «Пересопниця».
Оксана СЛОБОДЗЯН