Чому опечатаний корецький музей?

Сумно дивитися, як пустіють кабінети Корецької райдержадміністрації. Після об’єднання районів в один Рівненський нині близько 150 держслужбовців та працівників цієї системи опинилися за бортом, тобто отримали документ про те, що вони уже більше не працюють на попередніх посадах. І таким чином поповнять армію безробітних. За кордоном держслужбовців бережуть, навчають їх і захищають законом, бо це еліта країни. У нас же тільки змінюється влада – чимало фахівціва-державників змушені шукати роботу. Але адміністративно-територіальна реформа особливо болюче вдарила по них. за попередніми підрахунками, лише 8 працівників знайшли приміненя своїм силам у Корецькій міській раді, ще кілька, кажуть, Великомежиріцьку територіальну громаду.
Подивившись на один із голих кутків кабінету, запитую в уже колишніх його господарів, що ж буде з майном райради та райдержадміністрації. Мені пояснюють, що, справді, ліквідаційна комісія уже не один місяць розбирається, де державне майно, а де комунальне. І все це віддадуть управлінню майном Рівненської районної ради. Доходить до парадоксів. Окремі меблі вмонтовані у стіну. І без стінової опори окремо вони ніякої цінності собою не представляють. Це купа плиток ДСП.
Чомусь це мені нагадує епізод, коли весною прилітають шпаки і викидають пір’я з гнізд, де зимували горобці. Але настане осінь і горобці знову повернуться в свої гнізда. А тут люди, які віддали кращі свої роки державній службі, приймали рішення і несли відповідальність за долі тисячі людей. Запитую одну жінку (з етичних міркувань не буду називати її посади і прізвища), яка більше 20 років служила вірою і правдою служила в адміністрації. І ще б могла зі своїм досвідом зробити багато корисного. Куди ж вона подінеться?
– Поїду в Польщу пакети клеїти, підніматиму економіку сусідньої держави, – відповідає просто, навіть не обурюється і нічого не коментує. Та чи потрібні якісь коментарі?
На першому поверсі приміщення пожвавлення, зібралося чимало людей. З’ясовується, тут праве крило віддали під ЦНАП. І хоч він ще повністю й не запрацював, але вже має відвідувачів. Що ж,

справа потрібна. Яка ж доля інших кабінетів? Подейкують, що віддадуть їх в оренду магазинів. Весь центр Корця і так заповнений торговими точками. І навіть важко уявити собі, як в одному коридорі будуть чекати своєї черги відвідувачі ЦНАПу і снуватимуть туди-сюди покупці.
Рівненська районна рада чомусь не передала це приміщення Корецькій міській раді, як це зроблено у більшості районів області. Міський голова Людмила Дмитрук заявила, що просто так вони цю справу не пустять на самоплив. Отже, як мовиться, продовженя буде. Ви запитаєте мене: «А до чого тут корецький музей, про який іде мова в заголовку»? Справа в тому, що музей також став жертвою адмінреформи. Читаємо уривок з листа Корецької РДА до голови ОДА Віталія Коваля: «В зв’язку з припиненням
В зв’язку з припиненням юридичної особи – сектору культури Корецької райдержадміністрації (згідно з розпорядженням голови Корецької райдержадміністрації від 05.01.2021 № 2-к), подальше функціонування музею як структурного підрозділу сектору культури Корецької райдержадміністрації без статусу юридичної особи є неможливим.
Тому, реагуючи на ситуацію, що виникла, Корецькою райдержадміністрацією надіслано лист від 31.12.2020 № 01-17/4383/20 Корецькій міській раді стосовно прийняття в структуру Корецької міської територіальної громади Корецького районного історичного музею з його майном і кадрами. Жодного рішення Корецької міської ради по цьому питанню станом на 10.03.2021 не прийнято. Рішення Корецької міської ради не опубліковані для загального доступу на веб-сайті, копій рішень в Корецьку райдержадміністрацію чи її структурні підрозділи не надходило, інформація отримана шляхом перегляду онлайн трансляцій засідання сесій Корецької міської ради.
Крім того, сектором культури Корецької районної державної адміністрації надіслано лист Корецькій міській раді від 21.01.2021 № 01-18/23/21 щодо надання копій прийнятих рішень Корецькою міською радою щодо діяльності установ галузі культура, однак жодного рішення, станом на 10.03.2021 не надано.
Станом на 10.03.2021 питання передачі і подальшого функціонування Корецького районного історичного музею не вирішено. 26.02.2021 всі працівники музею звільнені відповідно до вимог чинного законодавства.
Враховуючи вищенаведене, прошу вивчити питання подальшого функціонування історичного музею в м.Корець.
В штаті музею – директор Ніна Брухлій, провідний науковий співробітник Валентин Брухлій і 0,5 ставки зберігач фонду та 0,5 прибиральниці. Заклад обслуговує за рік близько 7 тисяч відвідувачів, адже Корець увійшов у число населених пунктів туристичних маршрутів нашого краю. Кожен населений пункт має якусь родзинку, аби зацікавити туристів. У нашому випадку Корець славиться своїм музеєм.
– Нашому музею виповнилося 20 років, – розповідає уже екс-директорка закладу Ніла Олексіївна Бухлій. – Ми зібрали 11 тисяч власних експонатів. Підкреслюю, власних, не позичених в інших музеях. У нас проводяться багато різноманітних навчально-виховних заходів. Чимала наукова діяльність. Є унікальні експозиції, яких більше уже ніде не знайдеш. І ось наш музей нині закритий і опечатаний. Я ходила на засідання депутатської комісії при міській раді. Там створили відділ, який буде займатися крім інших питань ще й музейною справою. Мені сказали, що я можу претендувати на посаду завідуючої віддлом, а провідний науковий співробітник – на посаду спеціаліста. Але ми люди передпенсійного віку і коли нам змінити посади, то втрачаємо ранг. Я, приміром, з 18-го понижуюся аж до 12-го. Тому вигідніше ставати на облік у центр зайнятості.
Міский голова Людмила Дмитрук заперечила той факт, що директор і науковий співробітник будуть отримувати меншу зарплату. За її словами, створено комунальний заклад, куди входить і музейна справа. І там не передбачена посада директорів, а мають бути завідуючі відділом. Поки готувався цей матеріал до друку, стало відомо, що саме сьогодні, 18 березня має відбутися засідання музейної ради, де й вирішуватиметься питання про функціонування корецького музею.
Сподіваюсь, що тут знайдуть компроміс і перлина Корця запрацює в звичному режимі, музейною справою будуть займатися люди – справді фахівці з музейної справи, бо з вулиці когось так просто не візьмеш. Під час пресконференції голова обласної ради Сергій Кондрачук також обіцяв розібратися у цій ситуації. Власне коли уже можливе вирішення даного питання, можна було б і не писати про ті конфлікти, які виникають під час ломки попередньої адміністративної системи. Але ж вони виникають через те, що у нас нема чітких законів, особливо які стосуються нинішніх реформ, адміністративної, об’єднаних громад. А це дуже негативно впливає на долі наших людей, озлоблює їх, зневірює, що у нашій країні Україна не дбають про кожного свого громадянина, не обстоюють їх інтереси. Тому, махнувши рукою, вони йдуть по квитки на транспорт до інших країн.
Андрій БАБІНЕЦЬ

Вас можуть зацікавити такі матеріали